Najlepszy Młody Mechanik w Polsce

23 kwi 2019

Dziesięciu uczniów z całej Polski zmagało się o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz możliwość reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Finał konkursu Young Car Mechanic odbył się w Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – w szkole tej uczy się zeszłoroczny zwycięzca finału międzynarodowego, do tego należy ona do najbardziej utytułowanych technicznych placówek oświatowych, kształcących najlepszych specjalistów mechaniki samochodowej w naszym kraju. – Obiekt jest znakomicie wyposażony i przygotowany do prowadzenia prac warsztatowych oraz egzaminów. Uczniowie ciepło wypowiadali się o pomyśle, by właśnie tam zorganizować finał – mówi Marek Sosnowski, jeden z trenerów Działu Szkoleń Inter Cars.

Możliwość współorganizowania tak fantastycznej imprezy, jaką jest krajowy finał Young Car Mechanic, to ogromne wyzwanie, ale też prestiż i nobilitacja. To znakomita okazja do pokazania przedstawicielom innych szkół naszego obiektu i możliwości, jakimi dysponujemy – mówi Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ds. Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku.

Zadania techniczne

Młodzi adepci w walce o tytuł i awans do międzynarodowego finału musieli zmierzyć się z szeregiem zdań, które przygotowali dla nich trenerzy Inter Cars, a także przedstawiciele partnerów konkursu, firm: Elring, ZF Aftermarket oraz Bosch. Musieli wykazać się znajomością zagadnień, z którymi na co dzień mają do czynienia pracownicy warsztatów samochodowych.

Przygotowane przez nas zadanie wymaga od uczestników precyzji. Jest to wymiana uszczelki głowicy z zachowaniem wszystkich procedur przewidzianych przez nas przy wykonaniu naprawy i niezbędnych pomiarów. Presja czasu i stres to dodatkowe utrudnienie – mówił Korneliusz Kąkol, reprezentujący firmę Elring.

Firma ZF przygotowała z kolei zadanie polegające na wymianie klocków hamulcowych w układzie wyposażonym w elektryczny hamulec postojowy EPB. – Nie jest to bardzo skomplikowana czynność, jednak może przysporzyć trochę kłopotów, zwłaszcza osobom mniej wprawionym – powiedział Michał Głażewski z ZF Aftermarket.

Na stanowisku Boscha młodzi mechanicy zajmowali się dla odmiany diagnostyką układu paliwowego silnika Diesla. Jednym z elementów zadania było przeprowadzenia pełnej diagnostyki komputerowej z wykorzystaniem testera KTS. Aby rozwiązać zadanie, należało prawidłowo zinterpretować parametry rzeczywiste. Młodzi mechanicy musieli też zmierzyć dawki wtrysku paliwa.

Trzech reprezentantów

Finał wyłonił trzech laureatów, którzy w maju w Centrum Szkoleniowym Inter Cars będą reprezentować Polskę w konkursie międzynarodowym. To ogromna szansa, albowiem oprócz chwały i prestiżu, do wygrania są również bardzo cenne nagrody. Łączna pula nagród dla 3 pierwszych miejsc w Międzynarodowym Finale Young Car Mechanic 2019 wynosi aż 100 000 zł. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy Finału Międzynarodowego zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki firmy Elring w Stuttgarcie i muzeów poświęconych tematyce motoryzacji.

– Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i poświęcenie. Zaprezentowaliście naprawdę wysoki poziom i doskonale poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami. Dziękujemy również Waszym opiekunom, którzy dzielnie was wspierali – tymi słowy zwrócił się do uczestników konkursu Radosław Sujka, menadżer Działu Szkoleń Inter Cars.

Oficjalne wyniki

Najlepszym młodym mechanikiem 2019 roku został Bartłomiej Januszewski z Białegostoku. Bartek to także zwycięzca międzynarodowego finału z poprzedniego roku. Dzięki temu zwycięstwu będzie miał możliwość obronić swój tytuł.

– Zwycięstwo jest ukoronowaniem trudnego okresu, w trakcie którego musiałem pogodzić pracę w warsztacie samochodowym, naukę w szkole i przygotowania do egzaminów maturalnych. Zeszłoroczna wygrana miała ogromny wpływ na rozwój mojej kariery, dlatego liczę, że w tym roku będzie podobnie – powiedział Bartek Januszewski.

II miejsce zajął Mateusz Janowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, a III był Paweł Smolaga z Zespołu Szkół Samochodowych im. rtm. Witolda Pileckiego z Radomia.

Wszyscy trzej finaliści spotkają się pod koniec maja w Cząstkowie Mazowieckim, gdzie powalczą o tytuł najlepszego młodego mechanika w Europie. Oprócz nich będą tam obecni ich rówieśnicy z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Węgier i Ukrainy

W tym roku partnerami strategicznymi, zarówno etapu krajowego, jak i międzynarodowego finału są firmy Bosch, Elring oraz ZF Aftermarket

Zostaw Komentarz