Nasza, nie nasza – z Gliwic

23 mrz. 2016
WARSZTATOWIEC.info $$today_txt$$
Opel Astra V generacji produkowany w Gliwicach został nagrodzony tytułem Car of the Year. Wyróżnienie to przydaje prestiżu i pewnie umocni pozycję i tak znakomicie przyjętego na rynku samochodu. Nasze media pieją z zachwytu, że świat zakochał się w aucie z Polski, z kolei internetowe marudy gaszą ten entuzjazm, wykazując, że choć fabryka jest w Gliwicach, to polska nie jest, a o sukcesie to mogą mówić szefowie Opla w centrali w Rüsselsheim oraz ich mocodawcy z Detroit, a nie my, wyrobnicy, którzy jesteśmy jeno tanią siłą roboczą, tyrającą na obcych wyzyskiwaczy.

Jasne, że Astra z Gliwic nie ma polskiego DNA, ale nikt nie zaprzeczy, że lepiej mieć u siebie dobrze prosperującą fabrykę, w której pracuje się na trzy zmiany, niż jej nie mieć, nawet jeśli należy do obcego kapitału. W każdym razie tego zdania byli pracownicy zamkniętej fabryki w Bochum, skąd produkcja Astry została do Gliwic przeniesiona, a którzy swego czasu gorąco przeciw tym przenosinom protestowali.
reklama
miniaturka

Sprzęgło wymaga uwagi

Coraz większa masa samochodów oraz moc i moment obrotowy stosowanych w nich silników sprawiają, że sprzęgła muszą sprostać coraz większym obciążeniom. Szczególnie zaś dotyczy to pojazdów napędzanych jednostkami wysokoprężnymi. W związku z tym specjaliści z ZF Services zalecają kierowcom wizytę w warsztacie nawet wtedy, gdy zauważą pozornie niewielkie problemy podczas ruszania.

miniaturka

SACHS Roadshow 2016,
czyli wiedza i emocje w pakiecie

ZF Services rusza z czwartą edycją akcji Sachs Roadshow 2016. Pod hasłem „Poczuj moc wiedzy i siłę praktyki” eksperci ZF Services przekażą specjalistyczną wiedzę, pomogą zdobyć nowe praktyczne umiejętności oraz zapewnią wyjątkowe wyścigowe emocje ponad 800 pracownikom branży warsztatowej. Zaprezentowany zostanie również program warsztatów partnerskich ZF Services [pro]Tech, który zadebiutuje w Polsce w drugiej połowie roku.

miniaturka

Wygraj z Magneti Marelli

Odpowiedz na trzy proste pytania i spróbuj szczęścia w konkursie pod patronatem firmy Magneti Marelli, dostawcy części na pierwszy montaż i niezależny rynek motoryzacyjny, a także wyposażenia warsztatowego. Na uczestników czekają nagrody.

miniaturka

Silentblocki – parę uwag

Praktyka pokazuje, że warto czytać wskazówki montażowe, nawet jeśli dysponuje się znacznym doświadczeniem. Czasem bowiem okazuje się, że niektóre niuanse nam umknęły. Stare warsztatowe porzekadło mówi zaś, że trzeba uczyć się na błędach, byle nie swoich. Warto więc zapoznać się z kilkoma uwagami przygotowanymi przez ekspertów Delphi, a dotyczącymi montażu tulei metalowo-gumowych.

miniaturka

Hydrauliczny do “francuzów”

Wspomaganie układu kierowniczego i hydropneumatycznego w samochodach francuskich wymaga stosowania odpowiedniego oleju. Taki produkt dostępny jest teraz w polskiej ofercie firmy LIQUI MOLY.

miniaturka

Obsługa klimatyzacji tylko z zaświadczeniem

Zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 o substancjach zubożających warstwę ozonową pracownik warsztatu samochodowego zajmujący się obsługą układu klimatyzacji w pojazdach musi legitymować się zaświadczeniem o odbyciu szkolenia przewidzianego w tejże ustawie. Jeśli nie będzie go posiadać, warsztatowi może grozić kara.

Zostaw Komentarz