NGK na Księżycu

08 paź 2020

Firma NGK SPARK PLUG zapowiada, że wybiera się na Księżyc, a to dzięki udziałowi w badaniach nad technologią akumulatorów półprzewodnikowych, powszechnie uznawaną za następną generację w dziedzinie magazynowania energii.

Dobrze znana ze swych wyrobów dla motoryzacji firma NGK SPARK PLUG zajmuje się od jakiegoś czasu również akumulatorami półprzewodnikowi. Jej techniczne know-how w tej dziedzinie stało się przepustką do partnerstwa biznesowego w ramach HAKUTO-R, międzynarodowego komercyjnego programu eksploracji Księżyca, prowadzonego przez japońską firmę ispace. W efekcie NGK SPARK PLUG wyśle w kosmos prototyp akumulatora półprzewodnikowego. Na pokładzie księżycowego lądownika Mission 1 zostanie on przetransportowany na Księżyc, gdzie przejdzie rygorystyczne testy.

Mówiąc o roli NGK SPARK PLUG w tym przedsięwzięciu, Takeshi Hakamada, założyciel i szef ispace, stwierdził: – Stabilne źródła zasilania będą kluczowym elementem umożliwiającym stworzenie kosmicznej gospodarki. Ostatecznie oznacza to, że NGK SPARK PLUG przyczyni się do dalszej ekspansji obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Lądownik Mission 1 ma zostać wystrzelony w kosmos za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9 w 2022 roku, gdyż misja pierwotnie planowana na 2021 rok została w ostatnich miesiącach przesunięta. Zasadniczy montaż lądownika księżycowego rozpocznie się w Japonii w 2021 roku, po czym zostanie on przeniesiony do Europy. Tu firma ArianeGroup GmbH w swych zakładach w Lampoldhausen w Niemczech przeprowadzi końcowy montaż, integrację i testy. Następnie lądownik trafi na Cape Canaveral w USA, skąd zostanie wystrzelony na orbitę Księżyca.

Kilka typów akumulatorów półprzewodnikowych, powstających dzięki wciąż rozwijanej technologii, która nie jest jeszcze dostępna na rynku do praktycznych zastosowań, znajduje się obecnie w fazie rozwoju. Wykorzystując swe ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji najwyższej jakości ceramiki firma NGK SPARK PLUG prowadzi badania i rozwój technologii akumulatorów z ceramicznym elektrolitem na bazie tlenku, koncentrując się na zapewnieniu szerszego zakresu temperatur roboczych i wyższego poziomu bezpieczeństwa niż w przypadku innych typów akumulatorów. Wybór tlenku eliminuje ryzyko spalania lub niebezpiecznego wycieku gazu. Ponadto NGK SPARK PLUG zastosowała unikalną technologię niespiekania elektrolitów tlenkowych, zamiast bardziej powszechnej praktyki spiekania, służącej zagęszczaniu elektrolitów tlenkowych za pomocą obróbki w wysokiej temperaturze. Oznacza to, że w konsekwencji będzie możliwe powiększenie akumulatorów.

Podczas eksploracji przestrzeni kosmicznej i Księżyca obecnie stosowanym rozwiązaniem w układach zasilania jest podłączenie generatora elektrycznego do akumulatorów elektrolitowych. Zapobiega to zamarzaniu akumulatorów poprzez wytwarzanie ciepła, przy czym jako pierwotne źródło energii wykorzystywany jest izotop radioaktywny, który może być niebezpieczny.

Na Księżycu akumulatory półprzewodnikowe będą testowane w temperaturach spadających nawet do -150°C podczas nocy księżycowych oraz w stale zacienionych obszarach na biegunach Księżyca. Odporność na takie warunki będzie oznaczać, że rozwijająca się gospodarka księżycowa znajdzie stabilne rozwiązanie problemu magazynowania energii.

Komentując tę fascynującą szansę Damien Germès, szef NGK SPARK PLUG na Europę powiedział: – Jesteśmy bardzo podekscytowani potencjałem naszej technologii akumulatorów półprzewodnikowych, a także tym, że jesteśmy partnerem biznesowym i dostawcą ładunków dla HAKUTO-R. Testowanie naszej technologii w ekstremalnych warunkach księżycowych jest idealnym sposobem dalszej poprawy wydajności naszych akumulatorów półprzewodnikowych. W DNA naszej firmy zawsze było wpisane odkrywanie nowych możliwości i testowanie naszych produktów w najbardziej ekstremalnych warunkach pod kątem licznych przyszłych przedsięwzięć.

——————–

HAKUTO-R to międzynarodowy komercyjny program eksploracji Księżyca prowadzony przez firmę ispace. Obejmuje dwie pierwsze księżycowe misje: Mission 1 – miękkie lądowanie na Księżycu zaplanowane na 2022 rok oraz Mission 2 – lądowanie na Księżycu i wyniesienie lądownika planowane na 2023 rok. W przypadku obu misji lądownik HAKUTO-R zostanie wyniesiony na orbitę przy użyciu rakiety SpaceX Falcon 9. Celem programu jest stworzenie podwalin pod regularny transport księżycowy. Partnerami HAKUTO-R są: Japan Airlines, Suzuki Motors, Citizen Watch, Mitsui Sumitomo Insurance, NGK SPARK PLUG, Takasago Thermal Engineering i Sumitomo Corporation.

Zostaw Komentarz