Niebezpieczne modyfikacje

21 sty 2015

Wszelkie przeróbki reflektorów samochodu są zabronione. Znaczną ostrożność trzeba wykazać nawet dobierając nowe żarówki.

key-visual-performanceW zasadzie powszechnie wiadomo, że im nowocześniejsze rozwiązania technologiczne zastosowano w reflektorach pojazdu, tym lampy cechują się większą trwałością a jednocześnie lepiej oświetlają drogę przed pojazdem, co w oczywisty sposób przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pomimo tego wiele osób wybierając nowy lub używany samochód, „zapomina” o tym, by uniknąć dodatkowych kosztów i później narzeka na skuteczność reflektorów. W rezultacie cześć z kupujących, którzy wybrali auto wyposażone w tradycyjne halogenowe żarówki decyduje się następnie na samodzielną poprawę oświetlenia, nie zawsze niestety w sposób zgodny z przepisami.

Niedozwolone z wielu powodów

Dość powszechnie stosowanym w takim przypadku, lecz zdecydowanie niedozwolonym rozwiązaniem jest użycie żarówek (palników) ksenonowych ze specjalnymi adapterami (uchwytami), umożliwiającymi wstawienie ksenonów w miejsce żarówek H4 lub H7. Zakaz takiej zamiany wynika przede wszystkim stąd, że powodować ona będzie oślepianie innych użytkowników drogi. Łuk w palniku ksenonowym usytuowany jest bowiem w zupełnie innym miejscu niż skrętka żarówki, a zatem rozsył światła z reflektora musi być nieprawidłowy. Tym samym nietrudno o sytuację, że choć przed samym pojazdem światła jest o wiele więcej, to zdecydowanie później można dostrzec pojawiające się przeszkody, gdyż duża ilość światła przed samym pojazdem powoduje zwężenie źrenicy oka i słabiej widzimy na odległość.

„Modernizacja” taka stwarza realną groźbę wypadku nie tylko dlatego, że sami możemy mieć problemy z dostrzeżeniem przeszkody na drodze. Również, a może przede wszystkim, z tego powodu, iż będziemy oślepiać kierowców nadjeżdżających z przeciwka, zaś oślepiony kierowca zawsze może wykonać niespodziewany manewr doprowadzając do kolizji.

Dodajmy jeszcze, że opisana zmiana z reguły prowadzi do zniszczenia reflektora. Palnik ksenonowy rozgrzewa się bowiem do wyraźnie wyższej temperatury niż żarówka halogenowa.

Nie za mocne i nie za jasne

Niezgodne z przepisami jest także stosowanie żarówek o mocy wyższej niż dopuszczalna (powyżej 60/55 W przypadku najpopularniejszych żarówek H4 i 55 W dla żarówek H7). Żarówka o mocy np. 100/90 W będzie przy tym nie tylko oślepiać innych kierowców, lecz także może doprowadzić do stopienia odbłyśnika i zmatowienia klosza.

OSRAM Cool Blue IntenseNie wolno również używać źródeł światła o temperaturze barwowej wyższej, niż określona przez normy ECE. Dla żarówek halogenowych jest to 4200 K, dla „ksenonów” – 5000 K, przy czym barwa światła lamp ksenonowych zmienia się w czasie – w homologowanych lampach osiąga maksymalnie około 5500 K.

Zauważyć tu trzeba, że w przypadku technologii halogenowej w celu podniesienia temperatury barwowej światła najczęściej stosowane jest proste rozwiązanie polegające na nałożeniu na bańkę żarówki niebieskiego filtra. Problem w tym, że często okazuje się, iż filtr ten jest zbyt silny i nie przepuszcza odpowiedniej ilości światła. Tym samym reflektory nie oświetlają należycie tego, co dzieje się przed autem i robi się po prostu niebezpiecznie. Dlatego należy sięgać po produkty markowe, np. takie jak np. OSRAM Cool Blue Intense, które poza najwyższą dopuszczalną temperaturą barwową zapewniają do 20% więcej światła.

cool-blue-intense-xenarcDodajmy przy okazji, że niebieskie filtry są też stosowane przez niektórych producentów lamp ksenonowych, ale np. w palnikach OSRAM XENARC Cool Blue Intense wyższą temperaturę barwową uzyskuje się wyłącznie poprzez inny skład gazów.

night-breaker-unlimited-htZwróćmy wreszcie uwagę, że aby uzyskać większą skuteczność reflektorów wcale nie trzeba sięgać po nielegalne rozwiązania. Efekt taki można osiągnąć stosując markowe żarówki halogenowe o podwyższonych parametrach – na przykład takie jak OSRAM Night Breaker Unlimited, które zapewniają nawet o 110% więcej światła i o 40 m dalszy zasięg jego strumienia. A wszystko to przy zachowaniu tej samej mocy żarówki i w zgodzie z normami, co potwierdza homologacja.

Kupić jak najtaniej

G10345921_64193ULT_H4_P43t_01B_MiG_01.inddDla znacznej grupy kierowców jednym z najważniejszych parametrów, także przy wyborze żarówek, okazuje się niska cena. Rynek zalany jest więc bardzo tanimi produktami (zarówno żarówkami halogenowymi, jak i lampami ksenonowymi), które niestety stanowią zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa na drodze, lecz także dla samych samochodów (mogą uszkadzać reflektory czy podzespoły elektryczne). Rozsądni kierowcy powinni zatem poszukiwać produktów spełniających normy i o wysokiej jakości. W ofercie renomowanych producentów znajdzie się coś zarówno dla kierowców ceniących trwałość (np. OSRAM Ultra Life), jak i tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo (w tym przypadku najlepszym wyborem w ofercie firmy OSRAM będą żarówki halogenowe lub palniki ksenonowe o nazwie Night Breaker Unlimited, gdyż zapewniają one więcej światła, o jaśniejszej barwie i większy zasięg reflektorów.).

Na koniec jeszcze dwie uwagi. Po pierwsze należy systematycznie czyścić reflektory, a gdy z wiekiem pojawią się na nich rysy i zmatowienia, warto poddać je regeneracji. Często jest to lepsza metoda niż wymiana na nowe, tanie zamienniki, gdyż te nie zawsze trzymają choćby minimalne standardy jakościowe.

Po wtóre dobrą, choć kosztowną metodą poprawy oświetlenia drogi prze autem jest zastąpienie zużytych reflektorów nowymi, oryginalnymi. Jeśli w ten sposób nasze oczekiwania nie zostaną jednak spełnione, pozostanie już tylko… zmiana samochodu na taki, który ma skuteczniejsze światła (np. ksenonowe czy wykonane w technologii LED).

 Na podstawie materiałów firmy OSRAM

Zostaw Komentarz