Niefortunne nazwy

23 mar 2016
WARSZTATOWIEC.info $$today_txt$$
 Firma Tata zmieniła nazwę swojego nowego modelu samochodu. Hatchback miał się nazywać „Zica”, jednak z powodu skojarzeń z niebezpiecznym wirusem, z którym zmagają się kraje Ameryki Południowej, nazwa uznana została za niezręczną i ostatecznie została zmieniona na „Tiago”.

W historii motoryzacji podobne kłopoty miało wielu producentów. Na ogół wynikały one z tego, że działy marketingu studiowały jedynie oficjalne słowniki, sprawdzając, czy wymyślona nazwa nie brzmi w jakimś języku idiotycznie. Zapominano jednak o slangach, co potem prowadziło do spektakularnych wpadek. I tak np. Ford Pinto prowokował do szyderstw Brazylijczyków, bo choć „pinto” to po portugalsku kurczę, to przy okazji rubaszne określenie męskiego szczegółu anatomicznego. Niezbyt nobliwie wypadał Mitsubishi Pajero, bowiem w hiszpańskim slangu „pajero” oznacza onanistę. Wiele uciechy Szwedom zapewniła natomiast Honda, ponieważ słowo Fitta, a tak początkowo miał się nazywać model znany jako Jazz, to w języku wikingów dosadne określenie, dla odmiany, damskiego szczegółu anatomicznego. Językową wpadkę zaliczyła nawet motoryzacja radziecka. „Żiguli” trzeba było przechrzcić w eksportowej wersji na Ładę, a wszystko z tego powodu, że pochodząca od nadwołżańskich wzgórz nazwa kojarzyła się w krajach arabskich ze złodziejem, ale za to gdzie indziej z żigolakiem.

Na koniec inny przykład spektakularnej klapy, której autorami byli tym razem nie spece od marketingu, lecz projektanci, których fantazja poniosła w zupełnie egzotyczne rejony. Kiedy bowiem na amerykańskim rynku zadebiutowała nowa marka ze stajni Forda – Edsel, cały kraj – od Kalifornii po Florydę – pokładał się ze śmiechu. Anatomiczne skojarzenia budziła tu nie nazwa, lecz dziwaczny przód samochodu. Przez wrodzoną skromność nie będziemy wdawać się w szczegóły.
reklama
miniaturka

Motor Show Truck

Targi Motor Show w Poznaniu powracają z atrakcjami dla fanów ciężarówek, siłowania się na rękę i tuningu w wydaniu XXL. Motor Show Truck odbędzie się od 31 marca do 3 kwietnia w pawilonie nr 4 oraz na przyległym mu parkingu. Wśród atrakcji największa w Europie naczepa hotelowa oraz Mobil Delvac Strong Traker – prestiżowe zawody w siłowaniu na rękę dla kierowców zawodowych.

miniaturka

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy?

Jak rozpoznać jakość oleju i czy „ultranowoczesne” produkty nadają się do wszystkich silników? Odpowiedzi na te pytania udzielają specjaliści firmy Total.

miniaturka

Sposób na wymianę oleju w skrzyni automatycznej

Systematycznie rośnie popularność pojazdów wyposażonych w automatyczną przekładnię biegów. A ponieważ w przekładniach tych należy regularnie wymieniać olej, dla warsztatów oznacza to możliwość świadczenia dodatkowych usług. Pod warunkiem jednak, że dysponują specjalnym urządzeniem do przeprowadzanie tej operacji.

miniaturka

TRW – hamulce do ciężarowych

Oferta firmy TRW Aftermarket obejmująca części przeznaczone do pojazdów użytkowych (HCV – heavy commercial vehicles), a obecna na rynku pod nazwą TRW Proequip, zostanie poszerzona w 2016 roku o tarcze i zaciski hamulcowe.

miniaturka

Wyszuka na podstawie zdjęcia

Dzięki mobilnej aplikacji Textar Brakebook odszukanie w katalogu odpowiedniego nowego klocka hamulcowego jest niezwykle proste. Wystarczy staremu zrobić zdjęcie.

miniaturka

Miedziobranie można zacząć

Przedsiębiorstwo WP Przewody Hamulcowe ogłosiło nowy konkurs pod hasłem „Miedziobranie”. Każdy warsztat, czy też serwis samochodowy, który kupi produkty marki WP i zarejestruje się na stronie konkursu może wygrać cenne nagrody.

miniaturka

Dakar 2016 i KYB z Toyotą

Pierwsze miejsce w klasie T2 rajdu Dakar 2016 zajął zespół Land Cruiser Toyota Body Auto od lat wspierany przez firmę KYB. Przygotowała ona dla niego specjalny system amortyzacji pojazdu o indywidualnie dobranej charakterystyce tłumienia.

Zostaw Komentarz