Niewidoczne cechy dobrego filtra
Dobry filtr powinien zapewniać po prostu skuteczną filtrację. W praktyce okazuje się, że zależy ona nie tylko od jakości samych warstw filtracyjnych. Liczą się też cechy konstrukcyjne filtra, na co wskazują specjaliści z PZL Sędziszów.
Jakość bibuły filtracyjnej jest niezwykle ważna, ale nawet najlepsza nie zagwarantuje odpowiedniej skuteczności filtrowania, jeśli nie zostanie prawidłowo zamocowana, obudowana i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Oto kilka niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale niezwykle istotnych cech konstrukcyjnych filtra, które decydują o jego ostatecznej skuteczności.
Odpowiednie wymiary
Każdy filtr (powietrza, paliwa, oleju czy kabinowy) musi idealnie pasować do miejsca, w którym zostanie zamontowany. Liczy się szczelność połączeń gwintowych, precyzyjne dopasowane kasety lub uchwytu. Nawet niewielkie odchyłki od fabrycznych wymiarów mogą sprawić, że filtr będzie pracował nieprawidłowo.
W przypadku puszkowych filtrów przykręcanych (np. oleju czy paliwa), wadliwe gwinty lub złącza staną się przyczyną nieszczelności i wycieków, a także zapowietrzania układu. Źle zaprojektowany lub niedokładnie wykonany filtr wkładany do obudowy czy ramki (np. filtry powietrza, kabinowe) może z kolei stwarzać problemy przy jego montażu lub sprawić, że podczas wsuwania zagniecie się i później już nie rozprostuje, pozostawiając miejsce na swobodny przepływ niefiltrowanego powietrza.
Wzmocnienie warstwy filtracyjnej
Dobrej jakości filtr ma odpowiednią ilość warstwy filtracyjnej, a żeby nie odkształcała się ona pod ciśnieniem, także należyte jej wzmocnienie. Niezależnie, czy chodzi o filtr powietrza, oleju czy paliwa, ważne jest, aby warstwa filtracyjna zachowywała zwój kształt w trakcie pracy. W PZL Sędziszów wzmacnia się ją warstwy specjalnymi paskami kleju lub stelażem z tworzywa lub metalu.
Odpowiednia chłonność
Liczy się nie tylko jakość warstwy filtracyjnej, ale także jej ilość, bo ta ilość przekłada się na chłonność. Kluczową rolę dla skutecznego filtrowania odgrywa tutaj liczba plis, czyli mówiąc obrazowo – gęstość „harmonijki” z bibuły filtracyjnej.
Zabezpieczenie antykorozyjne
Dobre filtry paliwa i oleju nie korodują przez cały okres eksploatacji (chodzi oczywiście o filtry puszkowe). Na tych kiepskiej jakości rdza pojawia się szybko, zwłaszcza jeśli są wyeksponowane na trudne warunki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że korozja filtra to nie tylko wada estetyczna, ale zagrożenie, że jakieś jej drobiny dostaną się do obiegu filtrowanego oleju lub paliwa.
Dodatkowe aspekty
Od tego, co jest w środku filtra puszkowego zależą nie tylko jakość filtrowania, ale także inne ważne parametry – np. zachowanie optymalnych oporów przepływu. Kiepskie filtry nie są zabezpieczone przed wzrostem ciśnienia spowodowanym np. zatkaniem warstwy filtracyjnej. W uzasadnionych przypadkach, markowe filtry puszkowe, takie jak PZL Sędziszów mają wbudowane zawory bezpieczeństwa, które w razie gwałtownego wzrostu ciśnienia w układzie otwierają się, ratując silnik przed zatarciem.
– W PZL Sędziszów podchodzi się do produkcji filtrów kompleksowo. Zaczynamy zawsze od projektu, badań, później testujemy prototypy, a na końcu nadzorujemy proces produkcji. Korzystamy z najlepszych zachodnich materiałów filtracyjnych, ale dbamy także o to, aby zostały one prawidłowo zamontowane w naszych filtrach i dzięki temu działały najbardziej efektywnie – podkreśla Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów