Niższe napięcie i koszty

30 wrz 2015

delphi hybrid-jpgWszystko wskazuje na to, że upowszechniać się będą pojazdy hybrydowe z napędem elektrycznym zasilanym prądem o napięciu 48 woltów.

Firma Delphi zaprezentowała nowe rozwiązanie napędu elektrycznego przeznaczonego do pojazdów hybrydowych (spalinowo-elektrycznych) i zapewnia, że rozwiązanie to pozwoli wyraźnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przy stosunkowo niewielkich nakładach wiążących się z jego wprowadzeniem. Rzecz w tym, że koszty produkcji 48-woltowych układów są istotnie niższe niż systemów  kilkusetwoltowych stosowanych do tej pory w pojazdach z napędem hybrydowym. Wynika to m.in. z różnicy w cenie akumulatorów wykorzystywanych w jednym i drugim systemie.

W nowych, 48-woltowych hybrydach też oczywiście będzie zastosowana rekuperacja, czyli częściowe odzyskiwanie energii traconej na hamowanie, które w znacznej mierze będzie odbywało się za pomocą silnika elektrycznego. Energia kinetyczna rozpędzonego pojazdu będzie zamieniana na elektryczną i magazynowana w akumulatorze.

Delphi spodziewa się, że nowe rozwiązanie przyczyni się do szybkiego wzrostu popularności samochodów hybrydowych. Według prognoz Global Insight IHS pojazdy z 48-woltowymi instalacjami mają w najbliższych latach zdominować rynek samochodów z elektrycznym wspomaganiem napędu.

48 Volt hybrid

Zostaw Komentarz