Nowa generacja amortyzatorów

07 paź 2014

ZF_Services_Modular_DampingFirma ZF Services zaprezentowała nowy rodzaj amortyzatorów. Są one wytwarzane w innowacyjnym procesie produkcji, w którym nie stosuje się spawania ani malowania.

Amortyzatory najnowszej generacji są – jak podkreślają przedstawiciele  producenta – owocem wieloletniego doświadczenia całej Grupy ZF. Nowy produkt jest innowacyjny nie tylko ze względu na zastosowaną technologię, ale również z powodu momentu wprowadzenia ich na rynek. Zanim bowiem pierwsze samochody z fabrycznie zamontowanymi amortyzatorami modułowymi opuszczą linie produkcyjne, użytkownicy wybranych modeli pojazdów będą mogli zakupić te elementy na rynku części zamiennych. – To pokazuje, jak wielką wagę przykładamy do zaopatrzenia naszych klientów w najnowocześniejsze produkty również na rynku części zamiennych – komentuje Ulrich Walz, członek Rady Dyrektorów ZF Services. Oferta nowych amortyzatorów modułowych obejmie początkowo produkty przeznaczone do pojazdów z segmentu subcompact (m.in. subcompact B), lecz w przyszłości planowane jest jej sukcesywne rozszerzanie

Nowy proces produkcji

O innowacyjnym procesie produkcji nowych komponentów świadczy m.in. ich metaliczna, srebrno-błękitna powierzchnia. Zamiast powszechnego do tej pory malowania  stosuje się bowiem galwanizację (nawet w przypadku najmniejszych elementów amortyzatora), co zapewnia znacznie lepszą ochronę przed korozją przez cały cykl użytkowania produktu. Dodatkowo, pojedyncze części są łączone bez spawów. – Stosujemy nitowanie bezotworowe, które pozwala na użycie krótszych wieszaków mocujących i drążków stabilizatorów – wyjaśnia Andreas Köster, project manager w jednostce ZF odpowiedzialnej za technologie zawieszenia.  – O ile sam proces nie stanowi nowości w branży motoryzacyjnej, o tyle do tej pory był stosowany głównie przy łączeniu płaskich powierzchni metalowych, np. elementów karoserii. Obecnie z powodzeniem zaadaptowaliśmy tę technologię do procesu produkcji obłych elementów amortyzatorów, z zachowaniem najwyższych standardów jakości – dodaje Andreas Köster. Warto dodać, że obudowa oraz dno tych amortyzatorów są łączone przy wykorzystaniu specjalnego procesu formowania pod ciśnieniem.

 Mniej energii

ZF_Services_Modular_Damping_PC_Detailed_ViewPrzed wdrożeniem nowych procesów produkcji poddano je najpierw szczegółowym analizom, w wyniku których uznano je za idealne do wytwarzania amortyzatorów modułowych. Nowa technologia pozwala między innymi znacząco zmniejszyć nakłady energii w procesie produkcji (co w konsekwencji prowadzi do niższej emisji CO2), zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych metod wykorzystujących spawanie.

Amortyzatory nowej generacji zostaną wprowadzone na rynek części zamiennych w 2015 roku, początkowo z myślą o Fordzie Fiesta (model z roku 2008), a w dalszej perspektywie, również o innych pojazdach z segmentu B.

Zostaw Komentarz