Nowe czujniki – lepsza ochrona

04 gru 2018

Bosch zaprezentował nową generację czujników przyspieszenia używanych w systemach sterowania działaniem poduszek powietrznych.

Generalnie czujniki przyspieszenia stosowane w układzie poduszek powietrznych mają za zadanie jak najwcześniej wykryć, że doszło do kolizji, by można było w optymalnym momencie aktywować systemy bezpieczeństwa biernego. Precyzja i szybkość działania tych czujników ma przy tym wielkie znaczenie, bowiem pozwala realizować różne scenariusze opracowane dla różnego rodzaju zdarzeń drogowych, a tym samym bardziej złagodzić konsekwencje kolizji czy wypadku.

Czujniki z nowej rodziny SMA7xy umożliwiają niezwykle szybkie przetwarzanie sygnału. W porównaniu do elementów poprzedniej generacji, Bosch podwoił ich przepustowość, a tym samym zwiększył prędkość przetwarzania sygnałów zderzeniowych o sto procent.

Czujniki przyspieszenia znajdują się bezpośrednio w module sterującym poduszek powietrznych lub w czujnikach satelitarnych, znajdujących się w słupku A, B lub C, albo w przednim zderzaku. Wykrywają one uderzenie lub dachowanie samochodu w ułamkach sekundy i wysyłają te informacje do sterownika poduszek powietrznych, który następnie aktywuje w odpowiednim momencie systemy bezpieczeństwa biernego.

Jeden z czujników z rodziny SMA7xy, SMA760 precyzyjnie wykrywa uderzenia z przodu i z boku. Drugi, SMA720, zawiera jeden kanał x i jeden kanał do pomiaru przyspieszenia wzdłuż osi pionowej. To sprawia, że SMA720 jest idealnym uzupełnieniem czujnika SMI860 do wykrywania dachowania pojazdu. Oba czujniki obsługują standardowy interfejs komunikacyjny SafeSPI.

Wszystkie czujniki z rodziny SMA7xy są zgodne z poziomem bezpieczeństwa ASIL D według normy ISO 26262 i spełniają specyfikację VDA AK-LV27. Wersje czujnika PSI5, zaprojektowane specjalnie do użytku peryferyjnego, oferują szeroki zakres pomiarów w zależności od wykonania: 30 g, 60 g, 120 g, 240 g lub 480 g. W celu zwiększenia elastyczności projektowej Bosch przygotował wiele odmian, na przykład opcję pionowego montażu w celu oszczędności miejsca.

Czujniki peryferyjne rodziny SMA7xy są dostępne w wielu wariantach: z dwiema opcjami obudowy, czterema konfiguracjami osi czujników, kilkoma opcjami zakresu pomiarowego i ponad 80 różnymi trybami pracy PSI5 – dla każdej aplikacji istnieje odpowiedni czujnik. Jedną z opcji obudowy jest SOIC8, dobrze znana obudowa, która jest powszechnie stosowana i wyjątkowo solidna. Inną obudową jest LGA-System-in-package (SiP), która zawiera zintegrowane komponenty pasywne.

 

Zostaw Komentarz