O motoryzacji przez internet

07 lis 2020

Już za kilka dni, bo 17 i 18 listopada, odbędzie się kolejny Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Jak zwykle poświęcony zostanie kluczowym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem całej branży motoryzacyjnej, od poprzednich różnić się jednak będzie istotnie, gdyż przebiegać będzie online.

W tym roku odwołanych lub przesuniętych na kolejne lata zostało wiele zjazdów, koncertów, wystaw i innych tego typu wydarzeń. Część udało się przenieść do internetu, aczkolwiek w pewnym momencie i w ich przypadku były wątpliwości związane z brzmieniem do niedawna obowiązujących przepisów i wynikającym z nich zakazem organizacji kongresów czy targów online w tzw. czerwonych strefach. Na szczęście sprawa została wyjaśniona i w kalendarzu pozostał XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego organizowany przez SDCM, który już za kilka dni po raz pierwszy przeprowadzony zostanie online. Aby wziąć w nim udział wystarczy tylko się zarejestrować i w odpowiednim czasie usiąść przed komputerem.

Dzień I

Tradycyjnie już pierwszy dzień Kongresu poświęcony zostanie podsumowaniu i aktualnej sytuacji handlu i usług w motoryzacji. Przedstawione będą najświeższe dane z rynku, ale i prognozy na najbliższą przyszłość. Nie zabraknie opisu wyzwań, z jakimi branża motoryzacyjna zmaga się obecnie i jakie czekają ją w niedalekiej przyszłości. Nie zabraknie także wystąpienia Sylvii Gotzen, sekretarz generalnej FIGIEFA, czyli organizacji reprezentującej na poziomie europejskim dystrybutorów części motoryzacyjnych, poświęconego tym razem działaniom legislacyjnym i spodziewanym zmianom w rozporządzeniu o włączeniach blokowych w motoryzacji – MV BER/GVO, które wygasa w 2023 roku. Już obecnie trwają konsultacje nad jego przyszłym brzmieniem i właśnie od ich przebiegu zależeć będzie czy obecne przepisy zostaną zachowane. Przypomnijmy tu, że wprowadzenie GVO zwiększyło szanse podmiotów działających w niezależnym sektorze motoryzacyjnym – zarówno dostawców, dystrybutorów jak i warsztatów – w konkurencji z autoryzowanymi stacjami obsługi. Przykładowo umożliwiło niezależnym warsztatom naprawę pojazdów na gwarancji.

Kolejnym poruszonym zagadnieniem będą zmiany w systemie okresowych badań technicznych. W ostatnim czasie pojawił się projekt nowych uregulowań, które, według dużej części branży, wnoszą duże zmiany do obecnego funkcjonowania SKP. Zarysy projektu przedstawią wspólnie przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Transportowego Dozoru Technicznego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów oraz SDCM.

Podczas motoryzacyjnego wydarzenia organizowanego online nie mogło zabraknąć także sesji dotyczącej e-commerce. A na tym polu dzieje się wiele. Pandemia przeniosła handel wielu branż do internetu. Jak w sieci odnajduje się motoryzacja? Odpowiedzą na to pytanie Maciej Oleksowicz – prezes Inter Cars S.A. oraz Piotr Grzemski z OTOMOTO.

– Już pierwszy dzień obfitował będzie w sesje, wśród których każda osoba związana z handlem i usługami w motoryzacji znajdzie coś dla siebie. Drugi zapowiada się równie ciekawie. Poruszone zostaną zagadnienia odnoszące się do obecnej sytuacji w branży, ale i niepewnej przyszłości. Od wielu lat podczas naszych Kongresów usłyszeć można było o zagrożeniach, ale jasnym też było, że branża rośnie i święci coraz to nowe sukcesy. Obecnie obraz maluje się w bardziej pesymistycznych barwach, choć oczywiście nie dla każdego segmentu naszego rynku – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

Dzień II

Drugi dzień Kongresu poświęcony będzie głównie zagadnieniom związanym z przemysłem. Podsumowany zostanie wpływ pandemii COVID-19 na jego obecny stan, a szczegółowe dane z perspektywy europejskiej przedstawi Sigrid de Vries – sekretarz generalna CLEPA, czyli organizacji skupiającej europejskich producentów części motoryzacyjnych. Opowie ona także o działaniach CLEPA podejmowanych w trosce o interesy przemysłu motoryzacyjnego. Nie zabraknie oczywiście spojrzenia z krajowego podwórka i tutaj także zaprezentowane zostaną dane z najnowszego barometru SDCM.

Kolejna z sesji poświęcona będzie nowej polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Założenia Zielonego Ładu są niezwykle „ambitne”. Ocenią je między innymi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), Leszek Wiwała z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPIHN) oraz Michał Dybuła z BNP Paribas.

Podczas Kongresu do jego uczestników zwróci się przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej omawiając regulacje dotyczące motoryzacji znajdujące się obecnie w agendzie Komisji. Swoje miejsce podczas Kongresu znalazła także czwarta rewolucja przemysłowa, obecna już w motoryzacji. Paneliści z Andrzejem Soldatym z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości rozmawiać będą o napotykanych w tym zakresie trudnościach i drogach do ich przezwyciężenia.

Żeby nie rozmawiać tylko o rewolucyjnych zmianach, jakie niesie przyszłość organizatorzy zaplanowali sesję, podczas której poruszony będzie problem czy też proceder znany i kojarzony bardziej z poprzednią epoką – wykorzystywaniem do napraw używanych, zwykle wyeksploatowanych części.

– XV edycja Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego będzie inna niż wszystkie dotąd. Forma online wymusiła wiele zmian w naszym wydarzeniu. Oczywiście wolelibyśmy spotkać się ze wszystkimi „w realu”, ale jeżeli obecnie jest to jedyna możliwa forma to cieszymy się i z niej, czekając na 17 i 18 listopada i mając nadzieję, że kolejny Kongres odbędzie się już normalnie – – dodaje Alfred Franke.

Aby wziąć udział w Kongresie, należy wysłać email ze swoim zgłoszeniem na adres: monika.cholewinska@sdcm.pl

 

Zostaw Komentarz