OLED już niedługo seryjnie

08 paź 2013

OLEDFirma OSRAM przedstawiła plany wykorzystania organicznych diod LED (OLED) w motoryzacji. Czeka nas zatem kolejny krok w rozwoju technologii oświetlenia samochodowego.

W tym roku udało nam się znacznie zwiększyć przydatność naszych OLEDów w zastosowaniach samochodowych i wkrótce pokażemy nasze pierwsze rozwiązania, oparte na tej technologii. Mamy nadzieję, że najpóźniej w 2016 roku OLEDy pojawią się w seryjnej produkcji i będą montowane w nowych samochodach – mówi Ulrich Eisele, odpowiedzialny za produkty OLED w firmie OSRAM.

Już w ubiegłym roku firma OSRAM mogła pochwalić się pierwszymi efektami swoich prac naukowo-badawczych nad organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi w segmencie motoryzacji. Granica stabilności temperatury, największa przeszkoda stojąca na drodze ich seryjnej produkcji, została podwyższona do wartości 85°C, dzięki czemu diody bez problemu wytrzymują pracę w takich warunkach przez kilkaset godzin. – Kolejny rok badań pozwolił znacząco dopracować nasz produkt i już wkrótce powinniśmy uruchomić produkcję seryjną – twierdzi Eisele. OLEDy to powierzchniowe źródła światła, które idealnie nadają się do takich zastosowań, jak np. światła tylne. Przezroczyste diody oferują również nowe możliwości projektowania, istotne w tego rodzaju zastosowaniach.

Firma OSRAM pokazała swój samochodowy prototyp OLED na targach elektronicznych Electronica w 2012 roku, a już niebawem zaprezentuje jego następcę, który spełnia wymagania ruchu drogowego nie tylko jeśli chodzi o zastosowanie w światłach tylnych, lecz także w światłach stopu, co pozwoli spełnić wymogi norm Europejskiej Komisji Gospodarczej (ECE). Warto również podkreślić, iż powierzchnię świecącą diod można podzielić na dynamicznie kontrolowane segmenty, co pozwala urozmaicać sposób świecenia lamp. Mogą one na przykład świecić w specyficzny sposób po naciśnięciu w pilocie przycisku blokowania zamków. Światła tylne z wykorzystaniem technologii OLED można było także podziwiać podczas dziesiątego międzynarodowego sympozjum poświęconego oświetleniu samochodowemu ISAL w Darmstadt w Niemczech pod koniec września.

Zostaw Komentarz