Opona ze spojlerami

17 lis 2015

Firma YOKOHAMA, renomowany japoński producent ogumienia, poinformowała, że o kolejnym postępie osiągniętym  w badaniach nad właściwościami aerodynamicznymi opon. Polega on na   opracowaniu innowacyjnego rozwiązania, które zmniejsza opór powietrza podczas jazdy, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Porównanie zwykłej opony i nowej opony projektowanej w firmie  YOKOHAMA.
Porównanie zwykłej opony i nowej opony projektowanej w firmie YOKOHAMA.

Nowa technologia opracowana w firmie YOKOHAMA polega na umieszczeniu wypukłości w kształcie płetwy na ścianie bocznej opony. Jak dowiedli inżynierowie zajmujący się tym rozwiązaniem,  wypustki rozłożone pod odpowiednim kątem blisko barku opony, usprawniają przepływ powietrza wokół opony, zmniejszając opory ruchu pojazdu. Aeorodynamiczna technologia została zaprezentowana przez firmę podczas niedawnego  44. Tokio Motor Show 2015.

YOKOHAMA od wielu lat pracuje nad nowymi konstrukcjami opon, które przyczyniałyby się do większej oszczędności paliwa i korzystnie wpływały na inne parametry ogumienia. Od 2010 roku szczególnie intensywnie prowadzi badania dotyczące aerodynamiki opon, widząc tu możliwość zmniejszenia oporów ruchu  pojazdu. Zaprezentowane w Tokio innowacyjne rozwiązanie jest wynikiem ostatnich pomiarów i symulacji realizowanych na dużą skalę we współpracy z zespołem prowadzonym przez prof. Shigeru Obayashiego z Instytutu Fluid Science na uniwersytecie Tohoku. Osiągnięte rezultaty mogą oznaczać duży postęp w dziedzinie konstrukcji opon i optymalnego projektowania wypukłości na powierzchni opony mających służyć poprawieniu jej właściwości aerodynamicznych.

Realizowane przez firmę YOKOHAMA badania z dziedziny aerodynamiki zostały docenione już w ubiegłym roku. Podczas międzynarodowych, specjalistycznych targów oponiarskich Reifen w Essen japońska marka otrzymała prestiżową nagrodę Innowacyjności. Wyróżnienie przyznano za nowatorską technikę symulacyjną, opracowaną przez inżynierów firmy YOKOHAMA we współpracy z zespołem badaczy profesora Kozo Fujii z Institute of Space and Astronautical Science oraz oddziałem badawczym agencji kosmicznej JAXA. Japońskim inżynierom udało się uzyskać pierwszą na świecie symulację turbulencji i hałasu w niemal rzeczywistej skali. Przełomem okazało się zastosowanie wirowej struktury przepływu powietrza wokół toczącej się opony, umożliwiającej dokładny pomiar fal akustycznych. Opracowana przez YOKOHAMĘ technologia symulacyjna zapoczątkowała dalsze badania dotyczące poprawy aerodynamiki opon i redukcji hałasu.

Zostaw Komentarz