Ozonem i ultrafioletem w koronawirusa

25 maj 2020

 

Wydawać by się mogło, że ozonowanie to wyłącznie domena serwisów samochodowych, które coraz częściej oferują je wśród swoich usług. Nic bardziej mylnego – ozonatory znajdują one zastosowanie w wielu różnorakich branżach.

 

Ozonowanie pojazdów stopniowo, ale sukcesywnie zyskuje grono wiernych zwolenników. Dzięki szybkiej i relatywnie prostej usłudze kierowca otrzymuje pojazd wolny od bakterii, wirusów i pleśni, z odświeżonym układem klimatyzacyjnym. W dobie epidemii koronawirusa ozonowanie jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu, bo kierowcy po wizycie w warsztacie są pewni, że otrzymują pojazd nie tylko czysty, ale również bezpieczny, którym bez ryzyka mogą się poruszać się wraz z rodziną.

– Badania wykazują, że wirusy są bardziej wrażliwe niż bakterie, a wśród wirusów najbardziej wrażliwe są te, które mają osłonkę lipidową na zewnątrz. Do nich należy SARS-CoV-2. Jeśli cokolwiek zmienimy w tej osłonce, wirus traci możliwości infekcji. Ozon niszczy nowego wirusa. Ozonowanie wnętrza samochodu jest więc bardzo dobrym i rozsądnym rozwiązaniem w warsztatach samochodowych – wyjaśnia prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW, prowadzący szkolenia poświęcone ozonowaniu.

Wiele wskazuje na to, że pandemia Covid-19 sprawi, iż dokładna dezynfekcja, taka jak ozonowanie, stanie się rutynową usługą nie tylko w warsztatach samochodowych i w autoryzowanych serwisach, ale również myjniach, wypożyczalniach samochodów czy stacjach szybkiej obsługi. Ozonatory z powodzeniem wykorzystywać można nie tylko w przypadku segmentu automotive, ale do dezynfekcji praktycznie wszystkich pomieszczeń.

Skuteczne są nie tylko ozonatory, ale też lampy UV-C Sterilion, które również znajdują się w ofercie Inter Cars. Lampy te służą do dezynfekcji powierzchni, a wykorzystując światło ultrafioletowe niszczą wirusy, bakterie i grzyby. Posługiwanie się urządzeniem jest banalnie proste – wystarczy skierować lampę bezpośrednio na powierzchnię i odczekać wskazany przez producenta czas, aż promieniowanie zabije drobnoustroje. Ponieważ jego działanie silnie oddziałuje na skórę i oczy człowieka, podczas dezynfekcji należy zachować szczególnie środki ostrożności i bezwzględnie unikać kontaktu ze strumieniem świetlnym. Lampa o mocy 36 W dezynfekuje powierzchnię ok. 15 m2, lampa o mocy 72 W – 25 m2, zaś urządzenie 108-watowe aż 35 m2.

Największą zaletą lamp jest ich uniwersalność. Z powodzeniem można je wykorzystywać nie tylko w warsztatach samochodowych, ale m.in. w placówkach służby zdrowia, sklepach, środkach komunikacji miejskiej i prywatnej, na stacjach benzynowych, w firmach kurierskich, jednostkach administracji publicznej i edukacji. Łatwość użytkowania urządzenia sprawia, że z można korzystać z niego nawet we własnym domu czy samochodzie.

Przy ozonowaniu przydatny jest również tester ozonu OCT-3, którym można sprawdzić, czy wnętrze pojazdu lub pomieszczenie poddane uprzednio ozonowaniu jest już bezpieczne. Urządzenie wyposażone jest w czułą sondę wykrywającą ozon nawet w bardzo niskim stężeniu.

Niebawem oferta Inter Cars poszerzona zostanie o nowe ozonatory – Profitool oraz TEXA AIR2 SAN i TEXA SITE SAN. TEXA AIR2 SAN to urządzenie, które dzięki pilotowi zdalnego sterowania lub specjalnej bezpłatnej aplikacji aktywowane jest przez operatora znajdującego się na zewnątrz pojazdu, zapewniając w pełni automatyczną dezynfekcję kabiny. Produkt wyposażony jest w czujniki ozonu, temperatury i wilgotności, co umożliwia mu w pełni automatyczne dostosowanie optymalnego stężenia ozonu. Urządzenie wytwarza właściwą ilość ozonu i utrzymuje w kabinie pojazdu jego odpowiednie stężenie, aby w bezpieczny sposób usunąć pleśń, grzyby, wirusy oraz bakterie zgodnie ze standardami chirurgicznymi.

Z kolei TEXA SITE SAN to system do odkażania warsztatów i miejsc pracy, charakteryzujący się dużą użytkową mocą nebulizacji (wytwarzania mgiełki preparatu dezynfekującego), skuteczny także w przypadku stosowania w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Zestaw zawiera środek dezynfekujący w postaci płynnego roztworu LIQUI SAN oraz maskę ochronną z wymiennymi filtrami.

1 comments
  1. Czytałem publikacje zachodnich pism medycznych, że samo ozonowanie nie jest w stanie usunąć wirusów z pomieszczenia. Przeprowadzono autorytatywne badania w wyniku których powstały specjalne urządzenia których działanie oparte jest na połączeniu ozonatora z wytwornicą pary wodnej. Dopiero na podstawie tych badań wydano opinię, że ozonowanie dopiero wtedy ma sens, jest skuteczne, kiedy wilgotność powietrza w odkażanym pomieszczeniu wynosi ponad 80 %. Samo ozonowanie usuwa tylko bakterie i grzyby. Czy ktoś w Polsce robił do tej pory badania w tym zakresie ?
    W Polsce od dawno znane są dwie prawdy i tylko od nas zależy w którą uwierzymy.

Zostaw Komentarz