Paliwa uszlachetniane i standardowe

23 lis 2019

 

Wiele stacji benzynowych ma w swojej ofercie paliwa uszlachetniane, o lepszych  parametrach niż paliwa od paliwa standardowe. W świadomości dużej części kierowców różnica dotyczy liczby cetanowej lub oktanowej, podczas gdy jest to tylko część prawdy. Jakimi więc jeszcze właściwościami cechują się paliwa uszlachetniane i jaki ma to wpływ na funkcjonowanie silnika?

 

Na stacjach paliw widzimy zazwyczaj „normalną” benzynę PB95 oraz benzynę PB98, która poza wyższą liczbą oktanową, ma również więcej uszlachetniaczy, czyli dodatków czyszczących silnik i redukujących tarcie. Paliwo takie cechuje się także mniejszą ilością siarki, co ma korzystny wpływ na proces spalania. Naturalną konsekwencją tego jest mniejsza ilość generowanych zanieczyszczeń, co zwiększa żywotność silnika oraz zmniejsza negatywny wpływ spalin na środowisko naturalne.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy silnik nadaje się do eksploatacji na paliwie PB98. Rodzaj zalecanej benzyny każdorazowo określa producent samochodu. W przypadku zastosowania benzyny o wyższej liczbie oktanowej w samochodzie, który nie jest do tego przystosowany, istnieje ryzyko pojawienia się zakłóceń w pracy silnika, a nawet problemów z samym rozruchem. Dzieje się tak m.in. z uwagi na inną mapę zapłonu w silniku dostosowanym do paliwa PB98, tj. inny moment zapłonu oraz czas otwarcia zaworów.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku oleju napędowego. Większa liczba cetanowa zwiększa odporność paliwa na samozapłon, co sprawia, że spalanie przebiega łagodniej, powstaje mniej sadzy, wydajność silnika wzrasta. A czym jeszcze różni się uszlachetniony olej napędowy?

– Uszlachetnione paliwo diesla zawiera pakiety dodatków, które oczyszczają silnik z nagromadzonych osadów, zapobiegają powstawaniu nowych oraz pomagają zachować układ paliwowy w dobrej kondycji. Na przykładzie paliw nowej generacji TOTAL EXCELLIUM Diesel poprawa w ilości zanieczyszczeń kształtuje się w okolicach nawet 93% w porównaniu do „zwykłego” oleju napędowego. Czysty silnik zużywa dzięki temu mniej paliwa, bo proces jego rozpylania w komorze spalania jest dokładniejszy. W przypadku układów Common Rail, gdzie wtrysk paliwa realizowany jest nawet w siedmiu fazach, jest to szczególnie ważne. Dokładniejsze spalanie przyczynia się również do mniejszego zanieczyszczenia środowiska, dlatego warto sięgać po paliwa uszlachetnione – mówi Andrzej Husiatyński, kierownik działu technicznego Total Polska.

Dodatki, które znajdują się uszlachetnionym paliwie TOTAL EXCELLIUM Diesel to: środek zapobiegający korozji, przeciwutleniacze, środek przeciw pienieniu, antyemulgator, środek zapobiegający zamarzaniu, modyfikator tarcia, procetane oraz dodatek zapachowy. Ilość oraz rodzaj dodatków mogą się różnić w zależności od producenta paliwa.

W okresie zimowym na stacjach pojawiają się oleje napędowe, które umożliwiają uruchomienie silnika w bardzo niskich temperaturach. Ze zwykłej “ropy” kryształy parafiny mogą wytrącić się już przy -20 stopniach Celsjusza, paliwo o podwyższonych właściwościach niskotemperaturowych zachowuje płynność do -32 stopni Celsjusza. W Polsce jest to temperatura praktycznie niewystępująca, ale przepisy każą zapewnić margines bezpieczeństwa.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć nas pytanie, czy paliwa uszlachetniane rzeczywiście mogą obniżać zużycie paliwa.

– „Mniejsze” zużycie paliwa wynika z działania dodatków uszlachetniających. Jak już zostało wspomniane, oczyszczenie z osadów układu dolotowego, wtryskiwaczy oraz układu tłokowo-cylindrowego powoduje, że paliwo jest lepiej rozpylane i mieszane z powietrzem, a zawory szczelniej się zamykają. Nie chodzi zatem o to, że paliwo uszlachetnione jest bardziej „energetyczne”, lecz o fakt, że proces spalania przebiega efektywniej. Oszczędności nie będą wielkie, ale na pewno zauważalne – tym bardziej, im dłuższe trasy pojazd będzie pokonywał. Warto zatem wybierać paliwa najwyższej jakości, które oprócz zapewnienia łagodniejszego procesu spalania, zwiększają żywotność naszego silnika – podsumowuje Andrzej Husiatyński.

 

Zostaw Komentarz