Pamiętaj o amortyzatorach

27 kwi 2020

Choć zima nie była ciężka, eksploatacja auta w minionych miesiącach mogła negatywnie wpłynąć na elementy zawieszenia, co często prowadzi do ich trwałego uszkodzenia oraz wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przy okazji wizyty w warsztacie związanej z sezonową wymianą opon lub podstawowymi czynnościami serwisowymi wykonywanymi najczęściej właśnie wiosną, warto również skontrolować stan zawieszenia.

KYB od lat radzi, aby po okresie zimowym skontrolować zawieszenie pojazdu, w szczególności zaś amortyzatory, gdyż mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz prawidłowe zachowanie samochodu na drodze.

Mniej bezpiecznie

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z jazdą z zużytymi amortyzatorami jest zmniejszenie skuteczności hamowania. By było one maksymalnie efektywne, koła muszą być cały czas należycie dociskane do nawierzchni drogi, a odpowiadają za to właśnie amortyzatory. Gdy nie spełniają one należycie swego zadania, dystans potrzebny na całkowite zatrzymanie auta wydłuża się drastycznie, nawet o 2-3 metry przy prędkości 50km/h.

Jeśli koła odrywają się od podłoża, zakłócone zostaje również prawidłowe działanie systemu wspomagania hamowania ABS, napędowego ASR i kontroli trakcji ESP. Ponadto przy niesprawnych amortyzatorach w trakcie hamowania dochodzi również do zjawiska nurkowania przodu samochodu, a podczas przyspieszania – do przysiadania tyłu auta, co może powodować duży dyskomfort w kierowaniu oraz prowadzić do utraty stabilności i kontroli nad pojazdem, a w konsekwencji stać się bezpośrednią przyczyną wypadku.

Wspomnieć trzeba również o znacznym pogorszeniu komfortu jazdy, na który amortyzatory mają bezpośredni wpływ. Jazda takim samochodem w znaczący sposób pogarsza percepcję kierowcy oraz wpływa na jego zmęczenie. Efekty tego mogą być tragiczne w skutkach.

Podczas jazdy po zmroku z włączonymi światłami mijania auto z uszkodzonymi amortyzatorami powoduje dodatkowe zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zwiększone drgania oraz kołysanie nadwozia sprawiają wszak, że kołysze się również strumień światła z reflektorów. W znacznym stopniu zaburzone zostaje wtedy także działanie czujników samopoziomowania reflektorów, co też grozi oślepianiem kierowców jadących z naprzeciwka.

Większe wydatki

Kierowcy, którzy zaniedbują kontrolę amortyzatorów narażają się jednocześnie na dodatkowe koszty związane z uszkodzeniami innych elementów. Zwiększenie amplitudy drgań destrukcyjnie wpływa przede wszystkim na wiele części zawieszenia.

Częstszym awariom, głównie polegającym na osiadaniu zwojów, ale też pęknięciom, ulegają sprężyny zawieszenia. Nadmierne drgania są również niekorzystne dla elementów górnych mocowań amoartyzatorów, gdyż są one wtedy narażone na działanie większych obciążeń. To samo dotyczy tulei metalowo-gumowych oraz sworzni kulowych wahaczy, które w takich okolicznościach też szybciej się w zużywają.

Należy mieć również na uwadze, że drgania przenoszone na koło kierownicy powodują szybsze wyeksploatowywanie zarówno przekładni kierowniczej, jak i drążków oraz końcówek kierowniczych. Z kolei zmniejszenie przyczepności kół przyspiesza zużycie opon. Jednocześnie drgania i wibracje z kół przenoszone są poprzez półosie napędowe aż do skrzyni biegów. Wpływa to na trwałość przegubów homokinetycznych, powoduje też większe obciążenie elementów skrzyni biegów, co może prowadzić do przyspieszonego zużycia przekładni i łożysk. Dodatkowym dyskomfortem mogą być stuki lub skrzypienie zluzowanych elementów nadwozia.

Wszystko to razem oznacza konieczność częstszych wizyt w warsztacie celem wymiany niesprawnych elementów i tym samym dużo większe koszty eksploatacji samochodu. Zmniejsza też komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Dlatego KYB radzi: Zawsze pamiętaj o amortyzatorach!

Zostaw Komentarz