Parkowanie bez kierowcy i nadzoru

29 lip 2019

Firmy Bosch i Daimler uzyskały zgodę odpowiednich władz w Badenii-Wirtembergii na zastosowanie zautomatyzowanego systemu parkowania na wielopoziomowym parkingu Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Funkcja ta jest dostępna za pośrednictwem aplikacji na smartfonie i nie wymaga udziału kierowcy. To pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie oficjalnie zatwierdzone do codziennego użytku.

– Jazda i parkowanie bez kierowcy są ważnymi elementami przyszłej mobilności. Zautomatyzowany system parkowania pokazuje, jak daleko już jesteśmy na tej ścieżce rozwoju – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

– Zgoda władz Badenii-Wirtembergii stanowi precedens dla uzyskiwania w przyszłości zgody na usługi parkingowe w garażach na całym świecie. Jako pionier w dziedzinie zautomatyzowanej jazdy samochodu, torujemy naszym projektem drogę wprowadzenia usługi automated valet parking do masowego stosowania w przyszłości – wskazuje dr Michael Hafner, szef technologii napędów i zautomatyzowanej jazdy w Daimler AG.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Od początku priorytetem firm Bosch i Daimler było bezpieczeństwo usługi parkowania bez kierowcy. Jako że nie ma jeszcze oficjalnego procesu zatwierdzania zautomatyzowanych funkcji jazdy, które nie wymagają zupełnie udziału kierowcy, projekt był nadzorowany przez lokalne władze – główny urząd rejencji w Stuttgarcie i ministerstwo transportu Badenii-Wirtembergii wraz z ekspertami z niemieckiego urzędu certyfikacji TÜV Rheinland. Ich celem była ocena bezpieczeństwa działania rozwiązań technicznych, zastosowanych w samochodach i na parkingu.

Rezultatem jest kompleksowa koncepcja bezpieczeństwa z odpowiednimi kryteriami testowania i dopuszczania, które można stosować także poza tym projektem pilotażowym. W koncepcji tej określono, w jaki sposób pojazd bez kierowcy ma wykrywać na swojej drodze pieszych i inne samochody oraz zatrzymywać się przed przeszkodą. Przyjęto także sposób bezpiecznej komunikacji między wszystkimi elementami systemu i niezawodnej aktywacji manewru parkowania.

Kierowca ma wolne

Proces parkowania jest prosty. Kierowca wjeżdża na parking, wysiada z auta i odsyła je na miejsce parkingowe, dotykając ekranu smartfonu – automatyczne parkowanie samochodu nie wymaga udziału człowieka. Samochód przejeżdża do wyznaczonego miejsca i tam staje. Dokładnie w taki sam sposób pojazd powraca do miejscu odbioru.

Proces ten opiera się na wzajemnej zależności między inteligentną infrastrukturą parkingową dostarczaną przez Boscha i techniką samochodową pochodzącą od Mercedesa. Czujniki dostarczone przez Boscha monitorują na parkingu korytarz jazdy oraz jego otoczenie i dostarczają informacji niezbędnych do kierowania pojazdem. Technika w samochodzie przekształca polecenia z infrastruktury na manewry jazdy. W ten sposób samochody mogą nawet wjeżdżać na rampy i zjeżdżać z nich, aby przemieszczać się między piętrami parkingu. Jeśli czujniki infrastruktury wykryją przeszkodę, pojazd zatrzymuje się natychmiast.

Testy i wdrożenia

Firmy Bosch i Daimler rozpoczęły opracowywanie w pełni zautomatyzowanego parkowania bez udziału kierowcy w 2015 r. Latem 2017 r. ich pilotażowe rozwiązanie na parkingu Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie osiągnęło ważny etap: automatyczne parkowanie samochodu w rzeczywistych warunkach zostało zaprezentowane po raz pierwszy publiczności. Po tej premierze nastąpiła intensywna faza testów i uruchomień. Od 2018 r. goście odwiedzający muzeum mogą korzystać z usługi parkowania na żywo, w towarzystwie wyszkolonego personelu zabezpieczającego, i dzielić się swoim doświadczeniem. Jednym z aspektów projektu pilotażowego było testowanie koncepcji oświetlenia w pojazdach. Turkusowe oświetlenie wskazuje, że pojazd znajduje się w zautomatyzowanym trybie jazdy i informuje w ten sposób przechodniów i innych użytkowników drogi, że porusza się samodzielnie.

Spostrzeżenia uzyskane z tych testów znalazły odzwierciedlenie w niedawno wydanej normie SAE 3134. Uzyskanie ostatecznej zgody od władz jest kolejnym kamieniem milowym dla firm Bosch i Daimler – wkrótce zainteresowane strony będą mogły zapoznać się na żywo z innowacyjną usługą parkowania w codziennej eksploatacji parkingu w Muzeum Mercedesa, bez dodatkowego nadzoru ze strony kierowcy zabezpieczającego.

Zostaw Komentarz