Plusy i minusy skrzyń biegów DCT

01 Cze 2018

 

Skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem (DCT) jest obecnie uznawana za rozwiązanie zapewniające najlepsze połączenie zalet klasycznej skrzyni automatycznej i skrzyni manualnej.

 

 

Jeszcze nie tak dawno w samochodach osobowych stosowane były w zasadzie dwa rodzaje skrzyń biegów. W Stanach Zjednoczonych zdecydowanie dominowały automatyczne skrzynie w swym klasycznym wydaniu, a więc ze sprzęgłem hydrokinetycznym i zespołem przekładni planetarnych. Za główne ich zalety uznawano przede wszystkim łatwość użytkowania przez kierowcę, komfort podróżowania i samoczynną zmianę przełożeń. Z kolei w Europie niemal wyłącznie stosowano tradycyjne skrzynie manualne. Jako ich największe plusy zwykle wymieniane są możliwość dynamicznej zmiany przełożeń, precyzja działania oraz niskie zużycie paliwa.

• Wygoda podróżowania
• Ciągłe przekazywanie mocy silnika
• Automatyczna zmiana przełożeń
• Łatwość posługiwania się
• Ochrona przed błędami podczas użytkowania
• Niskie zużycie paliwa
• Szybka zmiana przełożeń
• Bezpośredni związek pomiędzy obrotami silnika (RPM) i prędkością pojazdu (km/h)
• Przyjemność z jazdy
• Sportowy / dynamiczny styl jazdy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od kilkunastu lat coraz częściej spotkać można, choć głównie na naszym kontynencie, rozwiązanie, które łączy zalety skrzyń manualnych i automatycznych. Jest nim skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem. Historia jej zaczęła się jednak znacznie wcześniej.

Pierwszy patent na takie rozwiązanie zgłoszony został na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego wieku. W praktyce został jednak wykorzystany dopiero w 1984 roku, kiedy to Porsche zastosowało skrzynię z podwójnym sprzęgłem w modelu 962 przygotowanym na wyścig 24h Le Mans (1 miejsce w ’86). Nie trafiła ona wówczas do produkcji seryjnej, gdyż elektronika nie była w tym czasie jeszcze wystarczająco zaawansowana, a sama zmiana biegów następowała w sposób zbyt „sportowy”. Przełom nastąpił w roku 2003, gdy dzięki współpracy takich firm jak LuK (dwumasowe koło zamachowe), BorgWarner (sprzęgło) i Continental (elektronika) powstała 6-biegowa, dwusprzęgłowa mokra skrzynia biegów o nazwie DSG (Direct-Shift-Gearbox) przeznaczona dla koncernu VW. Rok 2008 przyniósł 7-biegową dwusprzęgłową suchą skrzynię biegów DSG (LuK – sprzęgło, DKZ / Continental – elektronika), też przygotowaną dla VW. W kolejnych latach następował stały rozwój tej technologii i zastosowanie jej przez kolejnych producentów pojazdów. I tak w 2010 roku pojawiły się skrzynie Ford PowerShift i Renault EDC (LuK – sprzęgło, DKZ / Getrag – skrzynia biegów), zaś w roku 2013 suchą i mokrą dwusprzęgłową skrzynię biegów (LuK – sprzęgło, DKZ / Honda – skrzynia biegów) zastosowała Honda.

Oprócz wymienionych już trzech typów skrzyń (manualnych, automatycznych i z podwójnym sprzęgłem) istnieją również inne, mniej popularne rozwiązania. Przykładem mogą być bezstopniowe skrzynie CVT, w których zmiana przełożenia następuje na skutek zmiany średnicy czynnej kół połączonych najczęściej specjalnym paskiem metalowym, albo, jak w skuterach, paskiem napędowym z tworzyw syntetycznych. Do rzadziej spotykanych, choć w swoim czasie wydawało się, że zrobią karierę, należą też zautomatyzowane (zrobotyzowane) skrzynie manualne. Zmianę biegów i włączenie/rozłączanie klasycznego sprzęga realizują w nich siłowniki hydrauliczne, których pracą steruje komputer. Ponieważ w samochodach z tymi przekładniami (przeważnie małymi autami miejskimi) nie ma pedału sprzęgła, skrzynie te często mylone są z klasycznymi, planetarnymi „automatami”. Dla porządku wymienić wypada jeszcze kilka rozwiązań wykorzystywanych głównie w sportach motorowych, takich jak skrzynie sekwencyjne, skrzynie kłowe lub manualne ze sprzęgłem dwutarczowym do przenoszenia bardzo dużego momentu obrotowego.

Poświęćmy teraz kilka zdań poruszanej przy różnych okazjach ważnej kwestii wpływu skrzyni biegów na zużycie paliwa przez auto. Otóż jak widać na wykresie, na którym za punkt odniesienia przyjęto samochód osobowy wyposażony w manualną skrzynię biegów (MT), klasyczna skrzynia automatyczna (AT) może powodować wzrost spalania od 5% do nawet 15%. Pojazd z przekładnią dwusprzęgłową mokrą (DCT wet) zużywa mniej więcej tyle samo paliwa co auto ze skrzynią manualną, natomiast z dwusprzęgłową suchą, potrafi zapewnić sporą oszczędność, bo wynoszącą nawet 11%. Oznacza to nie tylko niższe rachunki płacone przy dystrybutorze, ale także mniejszą emisję CO2, gdyż jest ona ściśle związana z ilością spalonego paliwa.

 

Przemysław Glinka, Schaeffler Polska

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz