Policyjne suszarki przed sądem

10 gru 2015
Dziennikarze BBC już kilka lat temu udowodnili, że laserowe urządzenia do pomiaru prędkości UltraLyte, używane m.in. przez polską policję, mogą dawać błędne pomiary. Testy wykazały, że wystarczy, iż trzymającemu „suszarkę” zadrży ręka, a urządzenie pokaże wynik wzięty z sufitu. Na przykład taki, że pusta jezdnia porusza się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.
Kierowcy, którym na podstawie pomiarów wspomnianym sprzętem wlepiono mandaty, mają szansę wywalczyć w sądzie uchylenie kary. Precedensowe wyroki już u nas zapadły. Policja ustami swojego rzecznika coś tam, co prawda, bąka wymijająco, robiąc dobrą minę do złej gry, ale zanosi się, że polskie sądy może zalać fala pozwów składanych przez kierowców.
Przypomniała się nam historia sprzed lat, kiedy to redaktorzy tygodnika „Motor” podróżujący wypożyczonym do testów Tarpanem 237D, a wiec napędzanym silnikiem od traktora, zostali zatrzymani przez drogówkę. Suszarka wykazała, że samochód pędził ponad 100 km/h. Dziennikarze zadeklarowali, że z największą przyjemnością uiszczą mandat, ale domagają się oficjalnego zaświadczenia, iż Tarpan osiągnął inkryminowaną prędkość, bowiem chcą przedstawić dokument dyrekcji Fabryki Samochodów Rolniczych. Tak się bowiem składa, że zmierzona Tarpanowi (z silnikiem Diesla) prędkość znacznie przekracza maksymalną przewidzianą przez producenta auta. Zaintrygowani stróże prawa postanowili sami sprawdzić osiągi samochodu. Okazało się, że dane fabryczne mówiły jednak prawdę. Zaświadczenia zatem, podobnie jak mandatu, nie wystawiono.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Przybijamy piątkę warsztatom

Warsztaty nie mogą narzekać na brak konkursów, jednak konkurs „Warsztat Roku 2015” jest wyjątkowy. Warto wziąć w nim udział i to z pięciu ważnych powodów.

miniaturka

LEDriving FOG PL,
czyli dwa w jednym z trzech powodów

Są co najmniej trzy powody, dla których warto rozważyć montaż lamp LEDriving FOG PL, najnowszych świateł samochodowych firmy OSRAM. Po pierwsze jest to bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas sezonowych mgieł, po wtóre – wygoda, gdyż zyskujemy dwa rozwiązania w jednym, po trzecie – lepszy wyglądu pojazdu.

miniaturka

Inteligentne moduły pomp Ruville

o przejęciu marki Ruville istotnie powiększyła się gama produktów oferowanych przez Schaeffler Automotive Aftermarket. Dostarczane są pod nią m.in. moduły regulacji temperatury oraz pompy cieczy chłodzącej.

miniaturka

Z Castrolem na WRC

Castrol intensyfikuje działania promocyjne. Na wybranych stacjach benzynowych sieci BP będzie można zobaczyć replikę Volkswagena Polo R WRC, czyli auta jakim trasy rajdów pokonuje mistrz świata Sebastien Ogier, a także wziąć udział w konkursie organizowanym przez Castrol.

miniaturka

Wielki powrót filtrów Champion

Federal-Mogul Motorparts powraca na rynek z większym asortymentem filtrów Champion. Udoskonalona linia produktów wyróżnia się lepszymi właściwościami i atrakcyjnym opakowaniem.

miniaturka

Sprzęgło przez kabel

Jak zapewniają przedstawiciele firmy ZF, dzięki rozwiązaniu clutch-by-wire (CBW) producenci samochodów zyskali możliwość projektowania bardziej efektywnych pojazdów osobowych z manualnymi skrzyniami biegów.

Zostaw Komentarz