Pomóc znaleźć ideał…

24 sty 2018

Trwałość, zasięg czy barwa – preferencje kierowców co do idealnych, ich zdaniem, świateł mijania i drogowych są bardzo różne. Na całe szczęście dzisiejsza oferta jest tak szeroka, że zadanie doradcy serwisowego czy mechanika – dopasować produkt do oczekiwań klienta – nie wydaje się specjalnie skomplikowane.

Wydawać by się mogło, że w przypadku żarówek reflektorowych sprawa ich doboru jest niezwykle prosta – wystarczy wiedzieć, jaki ich typ zastosowano w danym aucie. Ale czy to na pewno prawda? Nie do końca, gdyż każda żarówka, zwłaszcza popularna, jak H4 czy H7, jest produkowana w wielu odmianach, różniących się parametrami. Należy też wziąć pod uwagę, że są auta, w których wymiana oświetlenia jest wyjątkowo trudna i czasochłonna lub takie, w których ryzyko przepięć jest większe, więc nie wszystkie żarówki się w nich sprawdzą. Wreszcie – są kierowcy, którzy sami wiedzą, czego potrzebują. Większość polega jednak na rekomendacjach mechaników.

To, jaki produkt warto w danej sytuacji zaproponować zależy od bardzo wielu czynników. Kluczowe jest, by przed przystąpieniem do wymiany oświetlenia zebrać dokładny wywiad od właściciela samochodu co do jego preferencji odnośnie żarówek. Są kierowcy, którzy stawiają na wyróżniający się wygląd auta, są też tacy, dla których istotny będzie zasięg światła lub trwałość. Warto także podczas rozmowy z klientem ustalić, czy np. często jeździ po zmroku poza miastem czy wręcz przeciwnie. To jednak nie wystarczy. Doświadczony mechanik, znając historię najczęstszych usterek oświetlenia w danym aucie, powinien zwrócić uwagę na ewentualne problemy, które mogą wyniknąć przy zastosowaniu danego źródła światła. Jeśli w danym modelu dość często występują przepięcia i przepalają się żarówki wówczas nie powinno się stosować produktów o podwyższonych parametrach świetlnych. W takich sytuacjach lepiej jest np. zaproponować żarówki o wydłużonej trwałości.

Co jeszcze mechanicy czy doradcy serwisowi powinni wiedzieć o żarówkach? Na przykład to, że poszczególne odmiany różnią się temperaturą barwową światła wyrażaną w kelwinach. Zwykła żarówka generuje żółtawe światło, te bardziej zaawansowane świecą wyraźnie bielszym. Jakie to ma znaczenie? Najprościej mówiąc, im bardziej światło zbliżone jest swą barwą do światła dziennego, tym lepiej dla naszych oczu i tym lepiej widzimy sytuację na drodze. A to ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Barwa światła dziennego to ok. 5500-6500 K. Zbliżoną mają światła ksenonowe, „zwykła” żarówka to ok. 3000 K. Bywa, że kierowcy wybierają oświetlenie halogenowe z zabarwioną na niebiesko bańką, udające ksenony. Takie żarówki, nie dość, że z reguły nie mają homologacji, to jednocześnie świecą bardzo kiepsko, gdyż barwione szkło zatrzymuje część światła. A przecież zasięg i ilość światła są bardzo ważne – im większy zasięg i lepsze oświetlenie, tym więcej mamy czasu na reakcję w przypadku zauważenia przeszkody.

Ale, ale – kierowcy, którzy lubią się wyróżniać na drodze nie muszą uciekać się do nielegalnych rozwiązań. Renomowani producenci oferują im bowiem żarówki halogenowe, zgodne ze wszystkimi przepisami, o niebieskawo-białym świetle. Takie są np. produkty linii OSRAM Cool Blue Intense. Emitowane przez nie światło o barwie do 4200 K sprawia, że wyglądają niemal jak lampa ksenonowa. Oprócz tego zapewniają również światło o wysokim kontraście i wytwarzają go do 20% więcej w porównaniu z żarówką standardową.

Różnicę między żarówką OSRAM Cool Blue Intense i standardową pokazano na tym oto filmie:

Żarówki o niebieskawej barwie światła to jednak tylko jeden z wielu produktów oświetleniowych, wyróżniających się „podrasowanymi” parametrami. Oprócz nich są jeszcze m.in. serie o dłuższym zasięgu i większej ilości światła padającego na drogę. Zdecydowanie warto je wypróbować, gdyż naocznie można się wtedy przekonać o ich walorach. Należy tu zauważyć, że przy słabym oświetleniu czas reakcji kierowcy o wysokiej sprawności psychomotorycznej jest trzykrotnie dłuższy niż w dzień, więc zasięg reflektorów ma ogromne znaczenie. Do tego po dwóch godzinach jazdy po zmroku reagujemy tak, jak byśmy mieli 0,5 promila alkoholu we krwi, a po 4,5 godzinach – 1 promil. Uświadomienie tego klientom to również zadanie dla osoby pomagającej przy wyborze żarówek.

Popularna rodzina produktów OSRAM Night Breaker to źródła światła, które dzięki swoim właściwościom zapewniają maksimum bezpieczeństwa na drodze. W porównaniu ze standardowymi żarówkami halogenowymi wytwarzają aż do 130% więcej światła, które dodatkowo jest aż o 20% bielsze. Wiązka światła, której zasięg może być dłuższy nawet o 40 metrów, zapewnia znacznie lepszą widoczność na drodze, a tym samym podnosi bezpieczeństwo.

Kolejny film pokazuje różnice między żarówkami OSRAM Night Breaker i standardowymi.

Zostaw Komentarz