Porządek w warsztacie

30 sie 2021

Utrzymanie porządku w warsztacie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dobrej organizacji pracy i bezpieczeństwa. Garść porad na ten temat przygotowała firma Würth Polska.

Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku jest niedopuszczenie do powstania bałaganu.  By zaś łatwiej było po pracy posprzątać, warto przed przystąpieniem do niej odpowiednio zabezpieczyć swoje stanowisko.

Folia lepsza od gazety

Zabezpieczenie dotyczy wszystkich elementów, które nie powinny zostać zalane, pokryte pyłem lub drobinami powstałymi w wyniku prac. Chodzi tu przede wszystkim o podłoże, ale również o dowolne inne elementy lub płaszczyzny położone wyżej. Do osłony powierzchni płaskich fachowcy często stosują kartony i gazety. Takie działanie ma swoje wady. Papier może przepuścić rozlane lub kapiące ciecze, a poza tym, gdy zostanie niedokładnie położony, szybko odsłania chronione miejsce w wyniku przypadkowego przesunięcia.

Tych wad pozbawiona jest odpowiednio zamocowana folia. Dzięki temu, że jest nieprzepuszczalna zatrzymuje wszelkie zabrudzenia. Trzeba jednak odpowiednio, najlepiej za pomocą taśm, przytwierdzić ją do podłoża. Naprężoną folię łatwo zerwać, dlatego pamiętajmy, by pozostawić jej nieco luzu. Tak zabezpieczone powierzchnie będą wolne od plam i pyłu, choć oczywiście w przypadku pracy ciężkim sprzętem warto rozważyć też dodatkową ich osłonę przed zwyczajnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Wybierając folie do zabezpieczenia powierzchni, fachowcy powinni zastanowić się, co będą nią osłaniali. Niektóre produkty są odpowiednie choćby do zakrywania okien lub powierzchni malowanych, a wytrzymalsze stosuje się do zasłonięcia podłoża, po którym chodzi się w trakcie prac. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich przytwierdzenia. Renomowane marki mają w swojej ofercie folie samoprzylepne lub zaopatrzone w warstwę mocującą. Przed zakupem sprawdźmy, czy klej w nich zastosowany nie przywrze na stałe do osłanianej powierzchni. Ponadto, jeśli zamierzamy po folii chodzić, to warto się upewnić, że ma ona właściwości antypoślizgowe – mówi Ewa Paprocka, product manager Würth Polska.

Odkurzacz tylko przemysłowy

Niezabezpieczenie stanowiska pracy lub zrobienie tego nieumiejętnie wiąże się dłuższym sprzątaniem po pracach. Przystępując do czyszczenia warto czerpać z doświadczeń wyniesionych z domu. Każdy, kto sumiennie sprząta wie, że czyni się to od góry do dołu. W przeciwnym wypadku brud lub pył usuwane z wysokości będą spadały na powierzchnie położone niżej, które były już sprzątane.

Kolejną regułą do zapamiętania jest rozpoczęcie porządków od największych elementów, przechodząc stopniowo do tych najdrobniejszych. To pozwoli na bezproblemowy dostęp odkurzacza do całej powierzchni pokrytej pyłem lub drobinami.

Pamiętajmy też o tym, by najpierw sprzątać na sucho, a dopiero potem na mokro. Czyszczone powierzchnie myje się dopiero po ich odkurzeniu. Dzięki temu mycie będzie skuteczne, a nie skończy się rozniesieniem mokrego brudu po całej płaszczyźnie.

Współczesne odkurzacze, w zależności od modelu, mogą pracować na mokro lub na sucho. Każdy z tych typów sprawdza się przy innym rodzaju prac. Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzemy, podstawową zasadą, o której część fachowców zapomina, jest korzystanie z odkurzacza przemysłowego. Domowe urządzenia nie radzą sobie skutecznie z pozostałościami po pracach profesjonalistów, zwłaszcza gdy zanieczyszczeń jest dużo. W dodatku znacznie mniejsza moc urządzeń domowych wydłuży czas sprzątania i uczyni je nieefektywnym – kontynuuje Ewa Paprocka.

Nieodzowna chemia

Ciecz może się rozlać, kapać lub rozbryzgać wokoło. W zdecydowanej większości przypadków najgorsze, co możemy w takiej sytuacji zrobić, to zwlekać. Im dłużej plama znajduje się na powierzchni, tym trudniej będzie ją usunąć. Niejeden doświadczony fachowiec spostrzegł, że najodporniejsze na usunięcia są stare zabrudzenia, które zostały „zakonserwowane” przez czas i warunki atmosferyczne. Jeśli plama z oleju jest świeża, to przede wszystkim warto posypać ją piaskiem lub specjalnym środkiem wiążącym olej. Pamiętajmy tylko, że powstałe odpady należy poddać odpowiedniej utylizacji. Z kolei na oporne tłuste plamy z oleju lub do pozostałości po smarze, fachowcom poleca się stosowanie środków chemicznych specjalnie do tego przystosowanych. Tego typu specyfik skutecznie wywabi zanieczyszczenie. Warto się zaopatrzyć w taki produkt, bo inne metody są czasochłonne i nie zawsze działają. Specjalne środki chemiczne stosuje się też do innych zabrudzeń. Mowa tu na przykład o specyfikach do usuwania farb, silikonów lub zaschniętego kleju.

Profesjonalistom zdarza się usuwać zaschnięty klej mechanicznie. Skrobanie lub ścieranie zabrudzonej powierzchni nie jest najefektywniejszą metodą na pozbycie się resztek kleju. W dodatku może przyczynić się do zniszczenia podłoża, z którego usuwane jest zanieczyszczenie. Zamiast marnować czas na nieskuteczne działania, lepiej użyć odpowiedniego zmywacza. Warto przy tym wiedzieć, z jakiego rodzaju klejem mamy do czynienia, tak aby dostosować do niego odpowiedni środek chemiczny – wyjaśnia Ewa Paprocka.

Zostaw Komentarz