Poznaj świece zapłonowe Bosch

Tekst sponsorowany 18 lis 2021

Wyznaczanie nowych trendów, wprowadzanie zaawansowanych technologii oraz ścisła współpraca z wiodącymi producentami pojazdów gwarantują najwyższą jakość świec zapłonowych produkowanych przez firmę Bosch. A jest ona niezwykle ważna, gdyż świece w olbrzymim stopniu odpowiadają za sprawność, niezawodność i trwałość silnika.

 

Za względu na znaczenie świec zapłonowych dla sprawności, niezawodności i trwałości silnika należy dbać o nie od samego początku. Warto też orientować się jak świeca jest zbudowana i co decyduje o jej cechach i jakości.

Na co zwracać uwagę przy wymianie świecy zapłonowej?

Montaż świecy zapłonowej nie jest skomplikowany, jednak trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Najpierw należy ostrożnie poluzować świecę zapłonową.
  • Przed ostatecznym jej wyjęciem niezbędne jest usunięcie zanieczyszczeń z gniazda za pomocą sprężonego powietrza, tak by żadne stałe cząstki nie dostały się podczas wymiany do komory spalania.
  • Końcówkę złącza wysokonapięciowego można odkręcić.
  • Oczyścić gwint gniazda świecy zapłonowej.
  • Nową świecę zapłonową należy najpierw wkręcić ręcznie. Podczas dokręcania trzeba przestrzegać zalecanego przez producenta momentu oraz ewentualnie kąta. Informacje te umieszczone są na opakowaniu. Do dokręcania należy użyć klucza dynamometrycznego, a w niektórych przypadkach również kątomierza.

Wskazówka dla warsztatów

  1. Wyjmij świecę zapłonową z opakowania. Nie smaruj gwintu.
  2. Wkręć ręcznie świecę zapłonową w głowicę do wyczuwalnego oporu
  3. Dokręć świecę zapłonową kluczem do świec
  4. Przestrzegaj sposobu dokręcania przewidzianego dla danego typu świec, np. 23 Nm.

Jak zbudowana jest nowoczesna świeca zapłonowa?

Co oferują świece zapłonowe Bosch dzięki swoim kluczowym cechom?

Zastosowanie innowacyjnych technologii – końcówki świecy Bosch mają dłuższy izolator dla lepszej odporności na upływy prądu, a także ukierunkowane elektrody boczne z masywną podkładką, aby zapewnić precyzyjne pozycjonowanie w komorze spalania. Technologia pin-to-pin polegająca na zastosowaniu dwóch wyjątkowo cienkich elektrod z metali szlachetnych gwarantuje wysoki transfer energii i mocną iskrę.

Niezawodny zapłon – zapewniający wysokie osiągi silnika, jego równą pracę oraz płynne przyspieszanie dzięki wysokiej przewodności cieplnej elektrody masowej, wykonanej ze stopu niklu.

Długi okres użytkowania – innowacyjne stopy, zawierające takie składniki jak nikiel, itr i metale szlachetne zapewniają długą trwałość. Dodatkową ochronę silnika zapewnia niklowany korpus z gwintem odpornym na korozję.

Łatwa wymiana – fabrycznie ustawiona szczelina między elektrodami ułatwia wymianę świec, sprzyjają temu również czytelne instrukcje montażu podane na opakowaniu, a także dostępne online na podstawie kodu QR.

Jakość na poziomie OE (wyposażenia oryginalnego) – Bosch dostarcza świece zapłonowe ponad 60 różnym producentom samochodów. Są one stosowane w szerokiej gamie pojazdów o mocy silnika od 10 KM do 808 KM.

W wielu przypadkach nowe osiągnięcia w technologii świec zapłonowych w firmie Bosch mają swój początek na torze wyścigowym, który służy jako swojego rodzaju poligon doświadczalny do testowania najbardziej zawansowanych rozwiązań stosowanych najpierw w pojazdach sportowych, a później wykorzystywanych również w świecach produkowanych seryjnie.

Czy wiesz, że …?

Wiele uszkodzeń świec zapłonowych jest spowodowanych nieprawidłowym momentem dokręcania. Zbyt słabe dokręcenie może prowadzić do przegrzania świecy i uszkodzenia jej gniazda. Jeśli natomiast moment dokręcania jest zbyt wysoki, istnieje ryzyko zerwania gwintu lub rozciągnięcia korpusu. Nie wolno smarować niklowanego korpusu i gwintu. W większości przypadków producenci pojazdów określają okresy wymiany świec zapłonowych. Odpowiednie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

 

 

Wysoka jakość, kompetencje technologiczne i know-how są kluczowymi wyróżnikami świec zapłonowych Bosch.

 

 

 

Wejdź w fascynujący świat świec zapłonowych z Bosch!

 

 

 

 

Tekst sponsorowany przez firmę Bosch.

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz