Pożytki z monitorowania pojazdów

29 gru 2021

Dzięki telematyce służącej monitorowaniu firmowych pojazdów prawie połowa europejskich firm odnotowała zmniejszenie liczby wypadków, a 52% – obniżenie kosztów paliwa. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Verizon Connect wśród przedsiębiorstw korzystających z tego rozwiązania.

 

W przeprowadzonej ankiecie dotyczącej monitorowania firmowych samochodów, jaką w 20121 na zlecenie Verizon Connect przeprowadziło ABI Research, udział wzięło ponad 1350 menedżerów flot i przedstawicieli kadry kierowniczej z dziesięciu europejskich krajów: Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii oraz Portugalii. Wskazali oni, że technologia ta może pomóc w utrzymaniu konkurencyjności i budowaniu przewagi rynkowej. W przypadku aż 56% przedsiębiorstw telematyka wpływa też na poprawienie obsługi klienta i pomaga zatrzymać go na dłużej.

Zmniejszanie kosztów firmowych samochodów

7 na 10 firm przebadanych w Europie firm stwierdziło, że wzrost kosztów jest jednym z największych wyzwań biznesowych – 39% w kontekście codziennych operacji związanych z flotą pojazdów wymieniło rosnące koszty utrzymania, 42% wskazało, że w pandemii koncentrowało się na eliminowaniu nieplanowanych wydatków.

Pandemia nadwyrężyła finanse wielu przedsiębiorstw i przyniosła nowe wyzwania związane z utrzymaniem konkurencyjności. Badanie pokazało też, jak duży efekt mogą przynieść rozwiązania do zarządzania firmową flotą. Telematyka pomaga znacznie zredukować koszty i wykonywać większą ilość pracy dzięki lepszej koordynacji zleceń w terenie oraz planowaniu pracy kierowców – nawet w odległych lokalizacjach i przy zmieniających się harmonogramach. W 8 na 10 firm inwestycja w taki system zwraca się najpóźniej po roku, a w 4 na 10 w ciągu sześciu miesięcy – wskazuje Sebastian Bazylak, Marketing Manager w firmie Verizon Connect.

Ponad połowa, bo 52% przedsiębiorstw, które wdrożyły system monitorowania firmowych pojazdów, zaobserwowało spadek zużycia paliwa, a 12% kosztów pracy. Niewiele mniej (45%) zwiększyło też produktywność (np. liczbę miejsc pracy, wykorzystanie samochodów). Przedsiębiorstwa, które korzystały z rozwiązań wideo, odnotowały zmniejszenie kosztów związanych z wypadkami (57%) i ubezpieczeniem pojazdów (47%).

 Ochrona pracowników w dobie epidemii

W czasie pandemii firmy nie rezygnowały z inwestycji w rozwiązania do monitorowania samochodów i poprawiania bezpieczeństwa kierowców. 6 na 10 firm w Europie przygotowało procesy weryfikacji bezpieczeństwa procesów oraz ochrony pracowników i pojazdów. Prawie połowa wdrożyła nowe systemy, które pomogły im nadzorować dane dotyczące samochodów, a 38% – rozwiązania monitorujące godziny pracy pojazdów i pracowników. Telematyka pozwoliła nadać priorytet ochronie zespołów i kierowców, m.in. przez promowanie bezpiecznej jazdy. W 43% firm, które korzystają z tego typu rozwiązania, spadła liczba wypadków.

 

 

 

Zostaw Komentarz