PreCrash – prototypowy system ochrony bocznej ZF

11 cze 2019

Stworzenie możliwie maksymalnie skutecznej ochrony podczas bocznych uderzeń – taki cel przyświecał inżynierom ZF, który opracowali system zewnętrznej bocznej poduszki powietrznej.

 

Uderzenia w bok to wyjątkowo niebezpieczne zdarzenia, które odpowiadają za trzecią część śmiertelnych wypadków w Niemczech. Do poprawy tej statystki przyczynić się ma nowy system zaprojektowany przez ZF. Układ wystrzeliwuje na milisekundy przed zderzeniem zewnętrzną boczną poduszkę powietrzną. Tworzy w ten sposób dodatkową strefę zgniotu, która może uratować życie i zmniejszyć obrażenia u pasażerów nawet o 40%.

W tym celu inżynierowie ZF skoordynowali pracę poduszek powietrznych z systemem czujników w pojeździe oraz opracowali algorytmy, które są w stanie określić, czy zderzenie jest nieuniknione i na tej podstawie podjąć decyzję, czy należy wystrzelić poduszkę powietrzną. Prototyp pierwszego na świecie systemu ochrony pasażerów PreCrash z zewnętrzną boczną poduszką powietrzną został już zaprezentowany na żywo. – Wykazaliśmy, że ten system ochrony może znacznie zmniejszyć ryzyko obrażeń wśród pasażerów w razie zderzenia bocznego – mówi Uwe Class, kierownik działu Safe Mobility Systems, działającego w ramach zespołu Advanced Engineering w ZF.
ZF jest obecnie jedynym producentem, który dostarcza całą gamę zintegrowanych technik bezpieczeństwa do pojazdów, od systemów czujników, przez algorytmy i sterowniki po aktywne i pasywne elementy wykonawcze. – Dogłębna znajomość procesu prowadzenia pojazdu, który określamy jako „see. think. act.”, umożliwia nam projektowanie i realizację zintegrowanych zabezpieczeń pojazdu, takich jak nowy system ochrony PreCrash – dodaje Uwe Class.

Reakcja przed zderzeniem
Największym wyzwaniem technicznym było stworzenie systemu, który rozpozna, że dojdzie do zderzenia i odpowiednio wcześniej wystrzeli zewnętrzną poduszkę boczną. Na decyzję i odpalenie poduszki powietrznej system ma zaledwie około 150 milisekund, co odpowiada w przybliżeniu mrugnięciu okiem.

Najpierw czujniki monitorujące muszą szybko i precyzyjnie zidentyfikować potencjalne zderzenie. Służy do tego skoordynowany system składający się z kamery, lidaru (urządzenia działającego tak jak radar, ale wykorzystującego laser) i radaru. Następnie specjalne algorytmy oprogramowania decydują, czy zderzenie jest faktycznie nieuniknione oraz czy wystrzelenie poduszki powietrznej jest możliwe i konieczne.

Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, odpalane są wytwornice, które napełniają poduszkę powietrzną gazem. Zależnie od pojazdu, pojemność poduszki wynosi od 280 do 400 litrów (czyli 5-8 razy więcej niż poduszki kierowcy). Rozwija się ona z progu bocznego w górę, tworząc w ten sposób dodatkową strefę zgniotu przed drzwiami na odcinku między słupkami A i C.

Zmniejszenie ryzyka obrażeń

Podczas zderzenia bocznego pasażerom znajdującym się po stronie uderzenia grożą zwłaszcza obrażenia klatki piersiowej, jeśli drugi pojazd znacznie wgniecie kabinę pasażerską. System ochrony PreCrash firmy ZF może zmniejszyć głębokość, na którą drugi pojazd wbija się w nadwozie do 30%, pomagając znacznie zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń przez pasażerów.

Przekazanie z wyprzedzeniem informacji o nieuniknionej kolizji poprawia również efektywność innych seryjnych systemów bezpieczeństwa. Przykładowo, aktywny napinacz pasów bezpieczeństwa ACR8 (Active Control Retractor) może w decydujących ułamkach sekundy przed zderzeniem sprowadzić pasażerów do bezpiecznej pozycji.

Zostaw Komentarz