Preparaty do zabezpieczenia śrub
marki Elring

10 maj 2021

Samoczynne odkręcanie się lub luzowanie połączeń śrubowych spowodowane przez czynniki takie jak wibracje, rozszerzalność cieplna, korozja lub niedostateczny moment dokręcania, może się źle skończyć. Dlatego stosowane są różne metody zabezpieczenia śrub, w tym także przy użyciu płynnych środków. Do gamy takich preparatów ostatnio dołączyły dwa kolejne marki Elring.

 

W miejscach, w których kluczowe znaczenie ma by połączenie śrubowe nie poluzowało się, zasadniczo możliwe jest zastosowanie dwóch rozwiązań temu przeciwdziałających. Pierwszym są zabezpieczenia mechaniczne, takie jak podkładki sprężyste, nakrętki samohamowne, nakrętki koronowe z zawleczką, odginane podkładki itp. Wadą części tych metod jest to, że z czasem następuje utrata pierwotnego naprężenia wstępne. Nie dotyczy to śrub z rozciąganym trzonem (np. śrub mocujących głowicę sinika), te jednak z kolei są dość drogie.

Głębszą przyczyną utraty naprężenia wstępnego jest niewielka, bo wynosząca tylko od 15% do 20% (w zależności od skoku gwintu), powierzchnia styku śruby w gwincie, co powoduje że możliwe są jej minimalne ruchy. W celu zwiększenia powierzchni styku i powstrzymania swobody ruchu wymyślono więc środki do zabezpieczenia śrub. Jest to główny powód, dla którego te produkty są stosowane. Wśród innych można wymienić łatwość użycia i niewielki koszt.

Łatwość zastosowania

Przy zastosowaniu każdego produktu istotne jest zrozumienie jego działania. Płynny środek do zabezpieczenia śrub to w istocie klej anaerobowy, czyli taki który reaguje wyłącznie przy braku powietrza i tylko w połączeniu z powierzchnią metaliczną. Musi to być jednak powierzchnia tak zwanego metalu aktywnego, jak np. stali, mosiądzu, miedzi, czy brązu. W przypadku metalu pasywnego, a więc np. stali nierdzewnej lub aluminium, należy sprawdzić, w jakim zakresie możliwe jest wywołanie reakcji chemicznej.

Środek do zabezpieczenia śrub nakładany jest bezpośrednio na oczyszczony gwint śruby, a następnie należy ją od razu wkręcić. Ze względu na kapilarność możliwe jest także aplikowanie preparatu po montażu, o ile oczywiście miejsce zastosowania jest dobrze dostępne.

Niewątpliwą dodatkową zaletą płynnego środka do zabezpieczenia śrub jest zapobieganie korozji w gwincie. Oznacza to, że klejenie i uszczelnianie wykonywane są jako jeden zabieg – dlatego stosowana jest też nazwa masa uszczelniająca.

Czym się różnią?

W gamie produktów marki Erling pojawiły się ostatnio dwa preparaty do zabezpieczania śrub. Pierwszy o nazwie El-Loc 43 średni jest odpowiedni do gwintów o wielkości do M36. Potraktowane nim śruby można odkręcać korzystając z powszechnie stosowanych narzędzi. Natomiast El-Loc 70 mocny jest przeznaczony do gwintów do rozmiaru M20 i ze względu na wyższy moment zrywający w jego przypadku zaleca się mocno podgrzać połączenie śrubowe przed demontażem, bo w temperaturze powyżej 200°C ma konsystencję pasty.

Zakres temperatury podczas eksploatacji dla obu produktów wynosi od -55°C do +180°C, z tym że może być on uzależniony od danego zestawienia materiałów oraz temperatury otoczenia. Oba preparaty utrwalają się po około 10 minutach, czas uzyskania wytrzymałości funkcjonalnej wynosi około 3–6 godzin, a ostateczną wytrzymałość uzyskują po 12–24 godzinach. Oba są odporne na działania olejów mineralnych, olejów syntetycznych, paliw, czynników chłodzących i innych mediów.

Ekologiczne i wygodne w użyciu

Oba nowe środki zostały zaklasyfikowane jako ekologiczne, gdyż podczas obróbki nie powstają żadne substancje podlegające zgłoszeniu. Rozprowadzane są w nowych buteleczkach mieszkowych (o pojemności 10 ml i 50 ml) ze zintegrowaną zakrętką twist cap, co stanowi stanowią dodatkową zaletę, gdyż umożliwia aplikację jedną ręką.

Zostaw Komentarz