Procedura wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów GM GA6L45R samochodu BMW 323i (2007-2012)

06 wrz 2021

Skrzynia biegów GA6L45R spotykana w samochodach BMW 323i produkowanych w latach 2007-2012 różni się od przekładni firmy ZF, które znacznie częściej montowane są w autach monachijskiej wytwórni. W związku z tym należy w niej stosować inny olej – w przypadku produktów marki Ravenol olej o oznaczeniu ATF Dexron VI.

Do przeprowadzenia wymiany statycznej potrzebnych będzie ok. 6 litrów oleju. Cała operacja powinna przebiegać następująco:

 1. Rys. 1
  Zlokalizować otwór spustowy służący do zlania oleju – śruba na klucz imbusowy (rys. 1.);
 2. Wykręcić korek spustowy i spuścić stary olej;
 3. Zdemontować miskę olejową i wymienić filtr oleju na nowy.
 4. Zlokalizować otwór służący do uzupełniania i kontroli poziomu oleju w przekładni (rys. 2.);
 5. Napełnić skrzynię olejem RAVENOL ATF Dexron VI do momentu aż nadmiar oleju zacznie wypływać przez otwór;
 6. Uruchomić silnik, wcisnąć hamulec i wybrać kolejno wszystkie położenia dźwigni biegów: „P”, „R”,„N”, „D”, zatrzymując się w każdym na kilka sekund i jednocześnie uzupełniając poziom oleju.
 7. Rys. 2
  Zakręcić korek uzupełniania i kontroli poziomu oleju (rys. 2.);
 8. Podłączyć urządzenie diagnostyczne do pojazdu, połączyć się ze sterownikiem skrzyni biegów i w parametrach rzeczywistych obserwować temperaturę oleju ATF;
 9. W momencie, gdy temperatura oleju ATF wynosi od 30 do 50 °C pozostawić pracujący silnik na biegu jałowym, dźwignię zmiany biegów ustawiając w położeniu „P”;
 10. Przy włączonym silniku, dźwigni zmiany biegów w położeniu „P” i oleju rozgrzanym do temperatury 30–50 °C odkręcić korek kontrolny (rys. 2.);
 11. Nadmiar oleju ATF powinien się wylać przez otwór kontrolny. Jeżeli olej się nie wypływa, należy przy włączonym silniku uzupełnić jego poziom i wrócić do punktu nr 6.
 12. Jeżeli olej wypływa przez otwór kontrolny, operacje wymiany można uznać za zakończoną i pozostaje już tylko wkręcić korek.

Zostaw Komentarz