Producenci i dystrybutorzy części
wspomogą rozwój elektromobilności

07 kwi 2020

Na początku roku przedstawiciele branży automotive po raz pierwszy w Polsce wybrali „Motoryzacyjne Słowo Roku 2019”. Zdecydowali, że jest nim „elektromobilność”. Drugie miejsce zdobył „samochód elektryczny”. Widać więc, że trend elektromobilności zdominował dyskusje dotyczące branży motoryzacyjnej. I choć branżowym słowem bieżącego roku zostanie pewnie niestety „koronawirus”, w motoryzacji czuć wiatr „zielonych” zmian, które przypieczętował ogłoszony niedawno europejski Green Deal.

Unia Europejska przedstawiła niedawno plany redukcji emisji CO2 w motoryzacji. Zmniejszenie emisji o 37,5% przez pojazdy osobowe i 30% przez ciężarowe już w 2030 roku uznawane jest przez wielu przedstawicieli branży motoryzacyjnej za nierealne, natomiast niektóre państwa europejskie oraz środowiska ekologiczne uznają ten cel za nie dość ambitny. Z kolei Komisja Europejska do września 2020 roku ma pokazać plan podniesienia ekologicznej poprzeczki, czyli redukcji emisji CO2 do 2030 roku do poziomu 50-55% emisji z 1990 roku – tak wynika z projektu prawa klimatycznego przedstawionego pod koniec 2019 r. przez tę instytucję. Dla motoryzacji będzie to oznaczało konieczność dalszych ograniczeń i inwestycji w nowe technologie, by sprostać oczekiwaniom europejskiego legislatora. Tutaj ciężar spocznie w dużej mierze na producentach części motoryzacyjnych dostarczających innowacyjne technologie wytwórcom pojazdów. Od dłuższego czasu mówi o tym Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Odpowiedzią na wyzwania klimatyczne w motoryzacji ma być elektromobilność. Rodzi się tu wiele pytań i wątpliwości, jednak trzeba sobie powiedzieć jasno – od elektromobilności nie uciekniemy i mimo wielu przeciwności będzie ona odgrywać coraz większą rolę w motoryzacji.

Do miliona daleko

W Polsce, mimo ambitnych planów, liczba zarejestrowanych „elektryków” jest stosunkowo niska. Licznik elektromobilności współprowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazuje, że po drogach naszego kraju jeździ mniej niż 10 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego około 40% stanowią hybrydy typu plug-in. Widać więc, że do miliona jeszcze długa droga, choć władzom w Polsce nie można odmówić aktywności na tym polu, podobnie jak organizacjom takim, jak PSPA, które działa na rzecz rozwoju niskoemisyjnego transportu w Polsce.

Porozumienie dla rozwoju

SDCM oraz PSPA podpisały list intencyjny w celu zacieśnienia współpracy obu stowarzyszeń w rozwoju niskoemisyjnego transportu oraz zwiększenia szans biznesowych firm motoryzacyjnych działających w Polsce. Obie organizacje będą wzajemnie wykorzystywać swoje zasoby i potencjały.

Obecnie tematem numer jeden w Polsce i na świecie jest pandemia koronawirusa powodująca coraz więcej ludzkich tragedii i problemów gospodarczych. Dobrze jest więc usłyszeć dobre nowiny, które mają pozytywny wpływ na motoryzację. Dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy z tak prężną organizacją jak PSPA, która promując niskoemisyjny transport, nie traci z pola widzenia uwarunkowań społecznych i gospodarczych. Dla branży motoryzacyjnej skupienie się wyłącznie na elektromobilności oznaczałoby zaprzestanie inwestycji w inne technologie mające znaczenie i rolę do odegrania w dekarbonizacji transportu. Ważna jest więc dalsza praca nad wszystkimi technologiami mogącymi pomóc spełnić coraz surowsze wymogi klimatyczne – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, członek Zarządu CLEPA.

– Elektromobilność, jako najważniejszy trend we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym, niesie ze sobą przełomowe zmiany i wyzwania, nie tylko dla producentów samochodów, ale również dostawców podzespołów. W ramach współpracy z SDCM zamierzamy kontynuować aktywne wspieranie rozwoju przedsiębiorstw z sektora e-mobility w Polsce, zwłaszcza teraz, gdy sektor przemysłowy i detaliczny został tak poważnie dotknięty przez kryzys. Zdrowie i bezpieczeństwo publiczne są priorytetem, ale ważna jest także ochrona gospodarki i miejsc pracy. Obecna sytuacja jest szczególnie trudna dla dealerów oraz producentów pojazdów i komponentów. Trwająca pandemia poważnie zakłóciła łańcuchy dostaw i operacje produkcyjne. Branża musi się integrować i działać wspólnie, by wspierać przedsiębiorstwa w tym trudnym okresie – dodaje Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA

Specjalna sesja

PSPA we współpracy z SDCM oraz PZPM przeprowadzi sesję poświęconą elektromobilności podczas XV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2020 roku w Sound Garden Hotel w Warszawie.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu należy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://moto-konferencja.pl/. Poza możliwością udziału w sesji dotyczącej elektromobilności, w tym samym miejscu i czasie można będzie uczestniczyć w wielu innych sesjach, obejmujących bardzo szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną. Kongres ten jest najważniejszym tego typu wydarzeniem w Polsce z olbrzymią dawką merytorycznych treści.

 

Zostaw Komentarz