Prosto z chmury

10 wrz 2017


W niedalekiej przyszłości aktualizowanie oprogramowania samochodu będzie tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonach – zapewniają przedstawiciele firmy Bosch. Jedno kliknięcie  wystarczy, aby automatycznie zaktualizować oprogramowanie pojazdu lub pobrać nowe funkcje bezpośrednio z chmury – bez potrzeby odwiedzania warsztatu.

– W ciągu kilku lat automatyczne aktualizacje oprogramowania będą możliwe w każdym nowym samochodzie – prognozuje dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH. – Bezprzewodowy update jest niezwykle wygodny dla kierowców. Ponadto Bosch dokonuje aktualizacji online w sposób bezpieczny i szybki – mówi. Dodać tu należy, że Bosch opracował już wszystkie rozwiązania niezbędne do bezprzewodowych aktualizacji – począwszy od jednostek sterujących i infrastruktury komunikacyjnej w samochodzie, po nowoczesne technologie szyfrowania i chmurę Bosch IoT.

Coraz więcej pojazdów łączy się z internetem, ale także z innymi samochodami oraz otaczającą je infrastrukturą. Tym samym wzrasta ryzyko pojawienia się błędów w oprogramowaniu. Rozwiązaniem tego problemu jest aktualizowanie oprogramowania poprzez chmurę, co pozwala utrzymywać samochody „up to date”, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo. Dzięki takim aktualizacjom można też dodawać coraz więcej funkcji.

Według danych National Highway National Association (NHTSA) w 2015 roku w USA 15% przypadków, w których kierowcy musieli odwiedzić warsztat samochodowy miało związek z błędami w oprogramowaniu. Dla porównania cztery lata wcześniej odsetek ten wynosił zaledwie 5%. – Dla producentów samochodów i użytkowników wizyty w warsztatach to ogromne straty czasu i dodatkowe koszty, Aktualizacje online mogą znacznie je ograniczyć – wyjaśnia Markus Heyn.

Aktualizację z chmury przeprowadza się w bardzo łatwy sposób. W smartfonie kierowcy lub w systemie multimedialnym samochodu są automatycznie uruchamiane zarówno aktualizacje zabezpieczeń online, jak i wszystkie nowe funkcje, które mają zostać pobrane. Informacje te są przesyłane do chmury, która działa jak sklep z aplikacjami, zapewniając gotowość i uruchomienie procesu pobierania oprogramowania bezpośrednio do pojazdu. Dane mogą być pobierane w tle podczas jazdy samochodem lub w nocy, gdy samochód stoi w garażu. Kiedy pojazd znajduje się w bezpiecznym położeniu (na przykład jest zaparkowany), aktualizacje oprogramowania są instalowane w odpowiednich jednostkach sterujących, gdzie stają się natychmiast aktywne.

Bezpieczeństwo i sprawna interakcja elektroniki samochodowej, chmury i oprogramowania mają dla tego typu aktualizacji decydujące znaczenie. Bezpieczeństwo danych zapewniane jest dzięki najnowszym technologiom szyfrowania, opracowanym przez Boscha w firmie zależnej Escrypt. Kompleksowy system zabezpieczeń z szyfrowaniem typu end-to-end chroni transmisję danych przed nieautoryzowanym dostępem. Wszelkim próbom włamania do interfejsów między chmurą a samochodem zapobiegają bezpieczne protokoły i filtry, które działają jak zapora firewall. Aby aktualizowanie z chmury danych było nie tylko bezpieczne, ale również szybkie i niezawodne, Bosch stosuje tzw. fast update technologies (szybkie technologie aktualizacji), które przyspieszają proces aktualizacji i redukują koszty, ponieważ dzięki nim objętość transmitowanych danych jest mała. Kolejnym środkiem bezpieczeństwa jest przekazywanie aktualizacji w sekwencjach. Jeśli wystąpią problemy, proces aktualizacji można zatrzymać i skonfigurować.

Technologiczną bazą aktualizacji jest Bosch Automotive Cloud Suite. Jej elementy oprogramowania zapewniają wszystkie funkcje umożliwiające aktualizację zarówno przez kierowców, producentów samochodów, jak i automatycznie przez same pojazdy.

 

Zostaw Komentarz