Przeguby napędowe
– podobne, lecz różne
Tylko identyczny z oryginalnym przegub napędowy gwarantuje, że nie ulegnie przedwczesnej, niespodziewanej awarii.
Na pierwszy rzut oka, ale także przy niezbyt szczegółowych oględzinach, większość przegubów homokinetycznych stanowiących element kompletnych półosi napędowych stosowanych w autach osobowych wygląda bardzo podobnie, niekiedy zaś wręcz identycznie. A jednak przeguby te potrafią różnić się między sobą, nierzadko na tyle istotnie, że zamontowanie niewłaściwego może istotnie wpłynąć na jego trwałość i niezawodność oraz mieć wpływ na zachowanie pojazdu np. podczas manewrów.
Cały ten problem wziął się oczywiście stąd, że przez lata przeguby były doskonalone by spełniały zmieniające się, a mówiąc wprost, coraz większe wymagania stawiane przez producentów pojazdów. Ci bowiem domagali się przegubów potrafiących (bez uszczerbku dla trwałości i niezawodności) przenosić coraz większy moment obrotowy i pozwalających uzyskać coraz większy kąt skrętu kół. W rezultacie obecnie używanych jest kilka generacji przegubów homokinetycznych o różnej zdolności przenoszenia momentu obrotowego i różnych dopuszczalnych kątach skrętu.
A oto dwa konkretne przykłady, które wskazują, że dobór właściwego przegubu czy kompletnej półosi jest naprawdę ważną kwestią i należy podejść do niej z odpowiednią starannością.
Aby zapewnić przenoszenie większego momentu obrotowego, Audi do różnych wersji modelu A4 postanowiło zastosować półosie wyposażone w przeguby homokinetyczne UF. Sięgnięto po nie także dlatego, że mogą one pracować skręcone o kąt 50°.
Na rynku wtórnym oprócz przegubów w pełni odpowiadających swymi parametrami elementom stosowanym fabrycznie, spotkać można także przeguby charakteryzujące się dopuszczalnym kątem skrętu wynoszącym 47°. Różnica wydaje się nieduża, ale w zauważalny już sposób wpływa na zwiększenie promienia zawracania. Sprawia także, że przy pełnym wychyleniu kierownicy może z powodu dużego obciążenia przegubu, dojść do pęknięcia koszyka kulek i w konsekwencji do zniszczenia przegubu.
Fiat Ducato
Również Fiat w swym modelu Ducato, by można było korzystać z silników o większym momencie obrotowym oraz w celu zmniejszenia promienia zawracania pojazdu, zastąpił typowe przeguby homokinetyczne AC przegubami UF. Oznacza to, że montowany przegub zamienny także musi być przegubem UF, gdyż tylko taki nie ulegnie przyspieszonemu zużyciu i zagwarantuje taki sam jak do tej pory maksymalny kąt skrętu kół.
Zaufaj oryginałom
Wniosek z tego wszystkiego płynie taki, że przy wymianie samych przegubów napędowych, ale także kompletnych półosi, najbezpieczniej będzie jeśli nowe elementy pochodzić będą od tego samego producenta co części fabrycznie montowane. Tylko takie, o ile oczywiście są polecane przez wytwórcę do danego modelu pojazdu, będą miały odpowiednie parametry! Warto o tym pamiętać i korzystać z przegubów marek SPIDAN i LÖBRO – oryginalnym firmowym produktom GKN.
Na podstawie materiałów firmy GKN
Więcej informacji na stronie: www.gknservice.com