Przełomowy wynalazek DENSO

12 cze 2018

Kod QR zna już chyba każdy, ale mało kto wie, że wynaleźli go specjaliści firmy DENSO. Wynalazek ten niesłychanie usprawnił logistykę i mobilne przetwarzanie danych. Stworzenie tego rozwiązania umożliwiło bowiem zapisywanie znacznie większej ilości informacji w jednym graficznym, cyfrowo czytelnym kodzie. Dziś jest on używany przez miliony ludzi na całym świecie.

W 1994 roku Masahiro Hara i kierowany przez niego zespół programistów wynalazł nowy sposób kodowania informacji za pomocą małych punktów. Kod QR – ang. Quick Response Code – wkrótce rozpowszechnił się na całym świecie i umożliwił wykonywanie różnych zadań o wiele szybciej, lepiej i bardziej szczegółowo. Wystarczy tylko zeskanować kod, co zajmuje tylko kilka milisekund.

W kolejnych latach opracowano różne wersje kodów QR przeznaczone do rozmaitych zastosowań. Kod Micro QR jest szczególnie mały, kod iQR może być generowany zarówno z modułów kwadratowych, jak i prostokątnych, a SQRC® może nawet zawierać prywatne informacje, które są do odczytania tylko przez wybraną grupę odbiorców. Dzięki LogoQ możliwe jest nawet zintegrowanie logo z kodem QR.

W 2014 roku, w 20. rocznicę wynalezienia kodu QR, Masahiro Hara i kierowany przez niego zespół programistów został pierwszym japońskim laureatem prestiżowej Nagrody Europejskiego Wynalazcy (ang. European Inventor Award), wręczanej przez Europejski Urząd Patentowy. Do nagrody było nominowanych 15 wynalazków, a najwięcej głosów otrzymał kod QR – aż 30 procent.

Nagroda, wręczona po raz pierwszy w 2006 r., jest przyznawana corocznie wynalazcom indywidualnym i grupom w kategoriach: innowacja technologiczna, społeczna i ekonomiczna.

 

Zostaw Komentarz