Rekord w 25. rocznicę

11 Cze 2014

Ćwierć wieku temu Polska odzyskała wolność polityczną i gospodarczą. Wtedy też narodził się Inter Cars, firma, która skorzystała z nowych możliwości, odnosząc spektakularny rynkowy sukces. Spółka zaczynała jako niewielka hurtownia, lecz po latach intensywnego rozwoju stała się jednym z liderów europejskiego i światowego rynku dystrybucji części samochodowych. 

 Konf RI IC fot.Tomasz Wilczkiewicz Inter Cars (30)Tegoroczna konferencja Inter Cars odbyła się 4 czerwca pod hasłem „Części tworzą całość”. Spółka przedstawiła wyniki finansowe, raporty z rynków międzynarodowych, a także informacje na temat otoczenia rynkowego i zrealizowanych inwestycji oraz strategicznych planów na przyszłość.

Dziś mamy 25. rocznicę odzyskania wolności. Dziś również spotykamy się, by kolejny raz zaprezentować znakomite wyniki finansowe firmy. Spółki powstałej na zrębach odzyskanej wolności gospodarczej. Spółki, która nie mogłaby nigdy zaistnieć na rynku i osiągnąć europejskiego sukcesu bez wydarzeń, które miały miejsce ćwierć wieku temu i które pośrednio powołały ją do życia powiedział Robert Kierzek, prezes firmy Inter Cars. Nie byłoby naszej firmy bez zmiany ustroju, bez ożywienia gospodarczego i otwarcia na świat. To tamtym wydarzeniom Inter Cars zawdzięcza dzisiejszy sukces, rolę lidera w kraju, Europie oraz na świecie dodał twórca firmy, Krzysztof Oleksowicz.

 Nowe centrum

W przeddzień konferencji do firmy dotarła znakomita wiadomość. 3 czerwca br. decyzją Rady Ministrów Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna została rozszerzona o obszar należącej do Inter Cars działki w Zakroczymiu. Władze spółki oficjalnie potwierdziły, że właśnie w tym miejscu IC zrealizuje swoją najważniejszą inwestycję – Centrum Logistyki i Ekspansji. – Jesteśmy dumni i bardzo zadowoleni, że polskie przedsiębiorstwa liczyć mogą na tak cenne i aktywne wsparcie ze strony rządu. Ciesząc się jubileuszem 25 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności gospodarczej oraz niespełna ćwierćwieczem istnienia Inter Cars, cieszymy się również, że żyjemy właśnie tu i właśnie teraz – powiedział podczas konferencji Krzysztof Soszyński, wiceprezes zarządu Inter Cars SA.

 Sukcesem są relacje

Konf RI IC fot Darek Kawka Inter Cars (3)Firma rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Początki były trudne, bo przedsiębiorstwo startowało praktycznie od zera. Siedem lat później powstał pierwszy magazyn i rozpoczęła działalność sieć warsztatów. W latach 1998-1999 w strukturach firmy pojawiła się pierwsza spółka zagraniczna. W 2000 roku rozpoczęło się trwające trzy lata tworzenie pierwszych sześciu filii, intensywne działania na rynku B2B oraz ekspansja na rynki wschodnie. Na przełomie lat 2004 i 2005 spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych, w 2006 roku osiągając pierwszy miliardowy przychód. Po kolejnych dwóch latach nastąpiła ważna dla firmy fuzja z JC Auto. Potem rosły przychody, rozbudowywane były spółki zagraniczne – aż do ubiegłorocznego tytułu Giełdowej Spółki Roku. Sukcesem nie jest jednak pozycja rynkowego lidera mówi Krzysztof Oleksowicz. To skutek, a nie przyczyna. Prawdziwym sukcesem są znakomite relacje biznesowe, jakie Inter Cars zbudował z dostawcami i klientami. Przyświecająca nam idea realnego partnerstwa, oparcie się na zaufaniu oraz dzielenie się zyskiem – to uczyniło nas liderem. I naprawdę bardzo się cieszę, że odzwierciedlenie tej idei, która zawsze mi przyświecała, widzę dziś w moich współpracownikach. Zarazili się tym sposobem myślenia. Uczynili atutem przedsiębiorstwa. Stworzyli społeczność opartą na rzetelności, profesjonalizmie i innowacji. Bez nich nie byłoby naszych sukcesów – podkreślił Krzysztof Oleksowicz.

 Giełdowa Spółka Roku 2013

Jak wyglądał 2013 rok w kontekście obecności Inter Cars na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych? – W maju minionego roku spółka odnotowała najwyższy kurs akcji od ponad 5 lat. Dwa miesiące później pobiła kolejne historyczne rekordy, by w październiku ponownie je przekroczyć – podsumowuje Piotr Zamora Dyrektor Finansowy w Inter Cars SA.

Pod koniec roku 2013 ponad 120 ekspertów, ankietowanych przez TNS Polska dla „Pulsu Biznesu”, oceniło Inter Cars pod kątem m.in. kompetencji zarządczych, relacji z inwestorami i perspektyw rozwoju oraz jakości produktów i usług. W rezultacie firma otrzymała tytuł Giełdowej Spółki Roku 2013. A wszystko to za sprawą strategii rozwoju, która z roku na rok zwiększa udział spółki w rynku dystrybucji części samochodowych i czyni ją jednym ze światowych liderów branży. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia. A ten, jak się okazuje, można zaspokoić na wiele sposobów.

1 w Polsce, 5 w Europie, 10 na świecie

W skali wielkości Inter Cars należy do ścisłej czołówki dystrybutorów części samochodowych: zajmuje 5 miejsce w Europie (pierwsze w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej) i 10 w skali całego świata. I jak twierdzą członkowie Zarządu Spółki, Inter Cars to więcej niż tylko dobry produkt i dobra usługa. To propozycja biznesu z pasją.

 3,5 miliarda złotych przychodu

Konf RI IC fot.Tomasz Wilczkiewicz Inter Cars (2)Przychód skonsolidowany spółki w 2013 roku wyniósł 3,5 mld zł, z czego udział zagranicznych spółek dystrybucyjnych w przychodzie sięgnął 1,16 mld zł. Aby zwiększyć wzrost zainwestowanego kapitału, Inter Cars systematycznie podnosi jakość obsługi, reagując na zmieniające się zapotrzebowanie rynkowe  oraz buduje skonsolidowane siły zakupowe w ramach grupy i z partnerami zewnętrznymi. Rozwijamy także unikatowy „ekosystem” oferty produktowej i usług One Stop Shop, zapewniającej największy asortyment, perfekcyjną sieć dystrybucji i transfer wiedzy wyjaśnia Witold Kmieciak, członek zarządu. Sprzedawcy w naszych filiach odbierają dziennie 30 tys. telefonów od klientów. To chyba odpowiada na pytanie o reakcję rynku na prowadzone przez nas działania. A nam daje niesamowitą energię do dalszego dynamicznego rozwoju podkreśla.

 Moc w różnorodności

Nasza społeczność w kraju i Europie liczy 5825 osób. To 5825 pomysłów każdego dnia. 5825 rozwiązań. 5825 idei. Ich moc napędza firmę, kształtuje jej codzienność i współtworzy przyszłość. Inwestując w ludzi, inwestujemy w siebie. Z różnorodności charakterów i postaw czerpiemy siłę, motywację, energię nadającą impet wielu realizowanym zadaniom. To zbiór różnorodnych osobowości, połączonych jednym celem i operujących pod jednym dachem. Wszystkim pracownikom Inter Cars od lat przekazujemy nasze wartości i skutecznie tworzymy silny, zgrany zespół – powiedział Wojciech Twaróg, członek zarządu Inter Cars SA.

 Przyszłość w internecie

Internetowe serwisy Inter Cars odwiedza każdego miesiąca 2 mln unikalnych użytkowników. Dedykowanych serwisów www jest niemal 60, a każdy stworzony został z myślą o innych grupach klientów. Dziesiątki tysięcy fanów motoryzacji regularnie korzystają z profili firmowych w mediach społecznościowych. Inwestycja w rynek e-commerce pozwoli dodatkowo zwiększyć zasięg ofertowy Inter Cars. 291 filii spółki w kraju i za granicą stanowi infrastrukturę będącą znakomitym zapleczem logistycznym dla usług sprzedażowych online. Posiadane zasoby ludzkie i możliwości wykonawcze pozwalają dziś tworzyć centra obsługi i logistyki, łączące świat realny z niemniej realnym światem wirtualnym (np. punkty bezpłatnego odbioru zamówionych towarów w lokalizacjach stacjonarnych).

Na podstawie materiału Inter Cars

Fot. :  Darek Kawka, Tomasz Wilczkiewicz

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz