Retrofity do lamp pomocniczych
Retrofity LED kojarzone są przede wszystkim jako alternatywa dla żarówek halogenowych montowanych w głównych reflektorach. Philips oferuje jednak tego typu źródła światła także do oświetlenia pomocniczego, wskazując przy tym, że jasny i dynamiczny sygnał podejmowanego manewru przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze jest odpowiednie sygnalizowanie przez kierującego podejmowanych manewrów. Stąd tak ważne jest utrzymanie w należytym stanie technicznym kierunkowskazów i świateł hamowania. Dlatego nie tylko dobrym zwyczajem, ale i obowiązkiem każdego właściciela auta jest regularna kontrola prawidłowego działania wszystkich lamp zewnętrznych i natychmiastowa wymiana nie działających żarówek.
Pomimo szybkiego rozwoju źródeł światła, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, wciąż najpopularniejsze w lampach samochodowych są żarówki z włóknem grzejnym. Podstawowe ich typy stosowane w lampach sygnalizacyjnych to W5W, W21W i P21W. W zależności od koloru klosza kierunkowskazu wybór sprowadza się do barwy białej lub bursztynowej (pomarańczowej). W przypadku świateł STOP czy tylnych świateł przeciwmgłowych mogą mieć barwę czerwoną.
– Technologia idzie naprzód, dziś źródłem światła tzw. signalingów stają się ultranowoczesne diody LED. Dotyczy to jednak fabrycznie nowych i często droższych wersji modeli pojazdów mechanicznych. W przypadku starszych, z tradycyjnymi żarówkami jest alternatywa w postaci retrofitów LED. Podobnie jak w tych do reflektorów głównych, tak i w pomocniczych żarnik i szklaną bańkę zastąpiono wydajniejszymi diodami. Ich zaletą, ważną przy sygnalizacji podejmowanych manewrów, jest intensywniejsze i dynamiczniejsze światło, co bezapelacyjnie bardziej zwraca uwagę pozostałych uczestników ruchu – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.
Od kilku lat marka Philips ma w swojej ofercie retrofity LED zarówno do reflektorów głównych, jak i lamp pomocniczych. Zapewniają one niemal pełne pokrycie źródeł światła stosowanych w pojazdach mechanicznych. Należy jednak mieć na uwadze, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, nie mają one wciąż homologacji do użytkowania na drogach publicznych. Powoli jednak sytuacja się zmienia, bo oto Niemcy i Austria zalegalizowały korzystanie w wybranych modelach samochodów osobowych i dostawczych z retrofitów Philips Ultinon Pro6000 H7 LED. Można się spodziewać że niedługo zgoda taka zostanie wydana dla kolejnych retrofitów.
Oferowane dziś żarówki LED można natomiast bez żadnych przeszkód montować we wnętrzu pojazdów – do podświetlenia kokpitu, kabiny pasażerskiej czy bagażnika. W gamie takich żarówek oferowanych przez markę Philips znajduja się m.in. typy T10 oraz Festoon o różnych długościach obudowy. Zaletą ich jest znacznie jaśniejsze, zbliżone do dziennego światło przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu.