Różni kierowcy, różne żarówki

15 lis 2017

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia, aż 42% kierowców nie wie, jaka technologia oświetleniowa zastosowana jest w ich samochodzie. Wniosek nasuwa się jeden – kierowcy nie przywiązują dużej wagi do kwestii oświetlenia. Ogromną rolę w tej sytuacji odgrywają pracownicy warsztatów, którzy uczestniczą w doborze właściwych źródeł światła.

 

Polscy kierowcy wiedzą, jakie technologie oświetleniowe są stosowane w motoryzacji – 87% zna halogeny, 73% technologię LED, a 65% wie, czym są lampy ksenonowe. Najrzadziej wskazywanymi rozwiązaniami okazały się lasery (13%) i OLED-y (9%), ale są to technologie najnowsze i dziś wykorzystywane jedynie w kilku seryjnie produkowanych modelach aut.

Wydawać by się zatem mogło, że na pytanie o technologię oświetleniową zastosowaną w samochodzie posiadanym przez respondentów, wyniki będą podobne. Tymczasem rzecz ma się zupełnie inaczej. Aż 42% ankietowanych nie potrafiło wskazać rozwiązania, z którego obecnie korzysta, 36% wskazało na halogeny jako główną technologię w swoich reflektorach, 12% – na LED-y, zaś na ksenony – 11%.

Choć więc Polscy kierowcy mają orientację na temat samochodowych źródeł światła, prawie połowa z nich w praktyce nie przywiązuje do nich większej wagi. To błąd, bo odpowiednio dobrane i zamontowane oświetlenie może mieć wpływ na bezpieczeństwo, komfort podróżowania i przede wszystkim – lepszą widoczność, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jazda po zmroku zdarza się częściej. W tej sytuacji olbrzymia rola przypada mechanikom, którym właścicieli aut pozostawiają sprawdzenie oświetlenia auta i dobór odpowiednich żarówek lub lamp. Dlatego tym bardziej warto zadbać, by w warsztacie mieć źródła światła od renomowanych wytwórców i rekomendować klientom produkty zgodne z ich preferencjami.

Do wytwórców takich z pewnością zaliczyć należy firmę OSRAM. Spośród jej samochodowych źródeł światła zdecydowanie największym powodzeniem na polskim rynku cieszą się produkty serii Original, czyli dokładnie takie same, jakie są fabrycznie montowane w około połowie samochodów na świecie. Systematycznie rośnie jednak grupa klientów oczekujących jak najlepszego oświetlenia drogi i w związku z tym wybierających źródła światła o podwyższonych parametrach. W ofercie OSRAM są to produkty rodziny Night Breaker w dwóch wersjach – Unlimited oraz Laser.

Żarówki typu Unlimited dostarczają do 110% więcej światła na drodze niż produkty standardowe, zaś najnowsza, wprowadzona w zeszłym roku, wersja Laser emituje nawet 130% więcej światła niż klasyczne żarówki. Obie wersje żarówek Night Breaker zapewniają też dłuższy zasięg reflektorów, w przypadku H7 nawet o 40 m oraz aż do 20% bielsze światło, co znacznie poprawia widoczność i pozwala na szybszą reakcję w przypadku konieczności wykonania niespodziewanego manewru, np. ominięcia jakiejś przeszkody.

Wraz z wprowadzeniem linii Night Breaker Unlimited w 2013 r. na rynku pojawiły się także lampy ksenonowe Xenarc Night Breaker. Podobnie jak żarówki halogenowe, także lampy wyładowcze mają większy zasięg (nawet o 20 m) i generują więcej światła (do 70%) w kluczowych punktach na drodze. Specjalna konstrukcja jarznika pozwoliła na uzyskanie temperatury barwowej 4350 K.

Kierowcom, którzy preferują światło biało-niebieskie, przypomnieć należy, że w kwestii tej nie panuje pełna dowolność i temperatura barwowa nie może być zbyt wysoka. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, w jaki sposób jest osiągana niebieskawa barwa. Wielu producentów nakłada po prostu na bańkę lampy niebieski filtr, co blokuje ilość emitowanego światła. Aby być w zgodzie z przepisami, warto więc wybrać markowy produkt, np. żarówki OSRAM Cool Blue Intense. Temperatura barwowa wytwarzanego przez nie światła nie przekracza wartości dopuszczalnych normami ECE, przy czym, co nie mniej istotne, osiągnięto to bez nakładania filtra.

W ofercie firmy OSRAM znajduje się oprócz tego linia produktów Ultra Life, przygotowana przede wszystkim z myślą o użytkownikach pojazdów, w których wymiana żarówki jest skomplikowana, a także o kierowcach dużo jeżdżących, ale głównie w dzień lub po dobrze oświetlonych drogach. Główną cechą linii Ultra Life jest bowiem wyjątkowa trwałość źródeł światła, pozwalająca na czterokrotnie dłuższą jazdę bez konieczności wymiany w porównaniu ze standardowymi produktami. Większa trwałość to także zaoszczędzone pieniądze, ograniczona ilość odpadów, a tym samym mniejsza szkodliwość dla środowiska. Potwierdzeniem wysokiej jakości i trwałości tych produktów jest fakt objęcia ich 4-letnią gwarancją producenta w przypadku żarówek i nawet 10-letnią dla lamp ksenonowych.

Na koniec wspomnieć trzeba, że markowe produkty są często podrabiane przez nieuczciwych producentów, którzy nie tylko bardzo nieudolnie kopiują rozwiązania techniczne, ale również wykorzystują zastrzeżone nazwy, logotypy i wygląd opakowań. Narażają w ten sposób kierowców na niebezpieczeństwo i straty. Dlatego firma OSRAM uruchomiła Program Zaufania (www.osram.com/trust). Jedną z jego części jest wprowadzenie podczas produkcji dwóch dodatkowych zabezpieczeń na lampy ksenonowe. Dzięki nim można łatwo i szybko potwierdzić oryginalność produktu sprawdzając w internecie unikatową kombinację kodu z etykiety na opakowaniu z danymi lampy umieszczonymi na jej trzonku.

Zostaw Komentarz