Rozrusznik do systemu Start-Stop

02 kwi 2019

Wytyczne dotyczące ograniczenia poziomu emisji CO2 były główną przyczyną wprowadzenia w samochodach systemu Start-Stop. Jest to nic innego, jak układ elektroniczny, który wyłącza i włącza silnik.

System Start-Stop montowany jest w nowych samochodach już od kilku lat. Ma za zadanie ograniczyć emisję CO2 oraz zużycie paliwa.

Start-Stop zaczyna działać (wyłącza silnik, nie wpływając na funkcjonowanie urządzeń elektrycznych pojazdu), gdy samochód się zatrzyma, zaś kierowca ustawi drążek zmiany biegów w pozycji neutralnej (skrzynia manualna) i zdejmie nogę z pedału sprzęgła. Wzbudzenie systemu w stan gotowości następuje po wciśnięciu przez kierowcę pedału sprzęgła – czujnik pedału sprzęgła wysyła wtedy sygnał zapowiadający konieczność uruchomienia silnika. Silnik zostaje uruchomiony po naciśnięciu na pedał gazu. W autach z automatyczną skrzynią biegów czujnik znajduje przy pedale hamulca.

System najlepiej sprawdza się podczas jazdy miejskiej, a zwłaszcza gdy auto stoi w korkach – emisja CO2 i zużycie paliwa zmniejszają się wtedy w największym stopniu.

Zastosowanie w samochodzie układu Start-Stop wymaga, by współpracujące z nim elementy silnika były wzmocnione, gdyż ze względu na bardziej wytężoną pracę, muszą być wytrzymalsze i dostosowane do częstszego uruchamiania silnika.

– Rozruszniki do systemów Start-Stop zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprostać wielokrotnie większej liczbie rozruchów. Mają wzmocnioną konstrukcję, charakteryzującą się przede wszystkim większą wytrzymałością i trwałością, uzyskaną dzięki dobrej jakości użytych materiałów. Dotyczy to zarówno samej obudowy, jak elementów takich jak łożyskowanie, przekładnia planetarna, mechanizm zazębiający, komutator, szczotki, szczotkotrzymacze – mówi Leszek Moritz z firmy AS-PL, od lat oferującej na polskim rynku rozruszniki i alternatory.

Warto zwrócić uwagę, że rozrusznik typu Start-Stop jest tylko jednym z kilku ważnych elementów całościowego systemu automatycznego wyłączania silnika po zatrzymaniu się pojazdu i uruchamiania po naciśnięciu sprzęgła. Jest bardzo istotną częścią, ale jego żywotność i wytrzymałość rozrusznika w dużej mierze zależy od pozostałych rozwiązań konstrukcyjnych całego systemu Start-Stop.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz