Rozrusznik mocniejszy, bo ważniejszy

28 mar 2018
Wzmocniony rozrusznik Valeo umożliwiający sprawne działanie funkcji start – stop.

Rozrusznik jest elementem odgrywającym kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych układów przeniesienia napędu. Jego znaczenie mocno wzrosło po wprowadzeniu dwumasowych kół zamachowych. Stało się tak, ponieważ niezawodny rozrusznik silnika odgrywa ważną rolę w zapewnieniu maksymalnej żywotności dwumasowego koła zamachowego – podkreślają specjaliści firmy Valeo, czołowego producenta i dostawcy rozruszników na rynek oryginalnego wyposażenia oraz ich komponentów na rynek części zamiennych.

Surowe normy dotyczące spalania i emisji CO2 wymusiły na wszystkich producentach samochodów zintensyfikowanie prac nad rozwojem układów przeniesienia napędu. Kamieniem milowym było wprowadzenie systemu start-stop, który bardzo upowszechnił się po wprowadzeniu normy Euro 5 w 2011 roku.

Chronić dwumasę

Dlaczego mocny i niezawodny rozrusznik jest kluczowy z punktu widzenia całego układu przeniesienia napędu, a zwłaszcza tych układów, w których zastosowano dwumasowe koło zamachowe? Odpowiedź na to pytanie jest ściśle związana ze zjawiskiem rezonansu, który w zależności od modelu układu przeniesienia napędu pojawia się w innym zakresie prędkości obrotowych.

Dwumasowe koło zamachowe Valeo chroniące skrzynię biegów przed wibracjami generowanymi przez silnik.

Kiedy zwykłe koło zamachowe zostaje zastąpione kołem dwumasowym, wówczas nowa część przejmuje funkcje tłumienia wibracji powstających wskutek drgań skrętnych wału korbowego (w przypadku zwykłych kół zamachowych funkcję tę pełnią tłumiki drgań znajdujące się w tarczy sprzęgła). Zmiana w kompozycji układu, polegająca na przeniesieniu elementu tłumiącego z wałka sprzęgłowego na wał korbowy, wpływa na zakres prędkości obrotowej, przy której dochodzi do rezonansu. Następuje on poniżej prędkości biegu jałowego, co zwiększa komfort jazdy, jednak wymaga, by podczas rozruchu silnika przejście przez krytyczny, rezonansowy zakres prędkości obrotowej odbywało się jak najszybciej. Dwumasowe koło zamachowe powinno być bowiem jak najkrócej poddawane drganiom skrętnym o maksymalnej amplitudzie, kiedy system tłumienia jest najbardziej obciążony, bowiem skraca to żywotność tego elementu i ogranicza jego funkcjonalność.

Szczególną rolę odgrywa tu zatem rozrusznik, który musi być mocny i niezawodny, by podczas rozruchu zapewniał prędkość obrotową wyższą od zakresu rezonansowego. Jest to istotne kryterium przy wyborze przez producentów samochodów dostawcy rozruszników przeznaczonych do nowych modeli aut.

Zapracowany starter

Sytuacja staje się jeszcze bardziej złożona w przypadku układów start-stop, ograniczających zużycie paliwa i emisję spalin oraz podnoszących komfort użytkowania samochodu. Wyłączanie silnika po zatrzymaniu pojazdu odbywa się automatycznie. Po zwolnieniu hamulca system ponownie uruchamia motor. Funkcja ta stosowana jest coraz powszechniej. W 2021 roku znajdzie się w prawie 40% nowo produkowanych samochodów.

Jednym z elementów systemu start-stop umożliwiającym sprawne funkcjonowanie tego rozwiązania jest odpowiednio wzmocniony rozrusznik, zastosowany w miejsce konwencjonalnego urządzenia. Dzięki temu, nie były konieczne znaczne ingerencje w konstrukcję układu przeniesienia napędu. Mocniejszy rozrusznik zapewnia znacznie więcej cykli niezawodnego rozruchu.

Valeo jest liderem w produkcji i rozwoju nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych do układów przeniesienia napędu. Nieustające zmiany spowodowane wprowadzaniem nowych norm dotyczącymi emisji CO2 przyspieszają rozwój innowacyjnych komponentów do każdego typu pojazdu. Dzięki doświadczeniu w produkcji zarówno dwumasowych kół zamachowych, jak i rozruszników na pierwszy montaż, Valeo może zagwarantować optymalną żywotność elementów układu przeniesienia napędu, zarówno producentom samochodów, jak i odbiorcom na rynku części zamiennych.

Zostaw Komentarz