Ryzykowne przeróbki

12 lut 2015

Współczesne turbodiesle mają tę cechę, że łatwo poddają się tuningowi. Wystarczy zmienić tzw. mapę wtrysku, by uzyskać większą moc i wyższy moment obrotowy. Pokusa zyskania dodatkowych koni mechanicznych jest zrozumiała. Należy jednak przy tym pamiętać, że wiele współpracujących z silnikiem elementów – np. dwumasowe koła zamachowe, zaprojektowane zostały z myślą o silnikach o konkretnych parametrach. Ich zmiana może więc prowadzić do szybszego zużycia dwumasy. Przypominają o tym specjaliści firmy LuK.

Zachęcamy również do lektury tekstu poświęconego kolejnej niebanalnej awarii. Tym razem sprawa jest bardzo historyczna, ale niezmiernie ciekawa.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama

Informacje przydatne w Twoim warsztacie

miniaturka

Szkodliwe modyfikacje

Rozmaite nieautoryzowane modyfikacje silnika wprowadzone celem np. zwiększenia jego maksymalnej mocy mogą sprawić, że współpraca silnika z dwumasowym kołem zamachowym będzie nieprawidłowa.

miniaturka

Choroba rozruszników

Francuskie przysłowie „Il n’y a pas de fumée sans feu” dosłownie znaczy „nie ma dymu bez ognia”, ale można je też przetłumaczyć jako „nic nie dzieje się bez przyczyny”. Przystępując do naprawy samochodów warto o słowach tych pamiętać.

miniaturka

Nadchodzą dni targowe

Można już zacząć odliczać dni do 14 Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów Inter Cars. Impreza odbędzie się w dniach 5-7 września na warszawskim Lotnisku Bemowo.

miniaturka

Mechanik roku po raz dwunasty

Rozpoczęła się 12. edycja konkursu Mechanik Roku organizowanego przez firmę Fota. Cieszy się on popularnością, ponieważ nagradzana jest w nim wiedza fachowa uczestników

miniaturka

LPG i CNG

Polska należy do krajów, w których autogaz jest niezwykle popularny, coraz więcej się też mówi o szerszym zastosowaniu CNG jako paliwa, niemniej oba te rodzaje gazu wciąż bywają ze sobą mylone.

Zostaw Komentarz