Samochody nasze, dane ich

10 gru 2015
W 2018 roku rozpocznie się rewolucja telematyczna, a wszystko to za sprawą wejścia w życie obowiązku wyposażania nowych pojazdów w system automatycznego informowania służb ratowniczych o kolizjach i wypadkach. Koncerny samochodowe, chcą przy tej okazji przemycić zmiany, które pozwolą producentom pojazdów zdobyć niemal monopolistyczną pozycję na rynku serwisowym. Wszystko to wyjaśniamy w tekście „Jak zapobiec ‘monopolomatyce’ i zamrożeniu rynku motoryzacyjnego”.
Przy okazji nasuwa się pytanie – kto jest właścicielem danych tworzonych przez samochód? Na logikę wydawałoby się, że skoro właściciel pojazdu zapłacił za auto oraz wszystkie zawarte w nim czujniki, sterowniki i inne cuda, to może również decydować, komu efekty ich działania powierzyć. Tak jak decyduje o tym w przypadku domowego komputera. Producenci pojazdów jednak kierują się własną logiką i własnym interesem. Otóż uznają, że wszystkie informacje na temat tego, co się w naszym samochodzie zepsuło, dokąd i jak szybko jeździmy, kiedy i gdzie parkujemy, itp., są ICH.
Chyba zmierzamy w kierunku pomysłów rodem z Orwella.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Jak zapobiec „monopolomatyce”
i zamrożeniu rynku motoryzacyjnego

Trwa batalia o kształt europejskich regulacji dotyczących systemów telematycznych stosowanych w samochodach. Jeżeli wygra koncepcja forsowana przez producentów aut, praktycznie zapewnią sobie oni monopol na usługi serwisowe i doprowadzą do zamrożenia niezależnego rynku motoryzacyjnego.

miniaturka

Valeo wyłoniło finalistów

Firma Valeo ogłosiła finałową listę studenckich zespołów, które zaprezentują swoje projekty przed jury konkursu „Valeo Innovation Challenge

miniaturka

Ochrona przed fałszerzami

Nie ustają problemy z podrabianymi częściami pokątnie wprowadzanymi na rynek. Firmy, których wyroby są fałszowane, starają się walczyć z tym zjawiskiem. Wśród nich jest Gates, renomowany wytwórca pasków napędowych.

miniaturka

Delphi na targach IC

Czołowe firmy motoryzacyjne zapowiadają, że targach Inter Cars zaprezentują swoje najnowsze produkty i rozwiązania. Nie zabraknie wśród nich Delphi, które pokaże elementy zawieszenia,i układów kierowniczych, klimatyzacji, układów hamulcowych, systemów zasilania Diesla i zarządzania silnikiem, a także najnowsze urządzenia diagnostyczne.

miniaturka

Saleri na nowo w internecie

Włoska firma Saleri, należąca do grupy największych producentów pomp wody wykorzystywanych w motoryzacji, której wyroby dostępne są także w ofercie polskich dystrybutorów, informuje o uruchomieniu swej nowej strony internetowej.

miniaturka

Od fartuchów spawacza po jedwabne szale

Od fartuchów ochronnych dla spawaczy po jedwabne szale dla pracownic biura, czyli nowy katalog „World Wide Work by MEWA

Zostaw Komentarz