Schaeffler i systemy przeniesienia napędu
By, bez uszczerbku dla komfortu użytkowania pojazdu, zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym i emisję spalin, nieodzowna jest m.in. dogłębna znajomość całego układu przeniesienia napędu, a więc również systemów sprzęgła, tłumienia wibracji, systemów wysprzęglania, czy komponentów skrzyni biegów. Wiele ma tu do zaoferowania firma Schaeffler, która pod marka LuK, opracowuje i dostarcza komponenty niezbędne dla zapewnienia wydajnego, dynamicznego oraz energooszczędnego przeniesienia mocy – zarówno dla producentów oryginalnego wyposażenia (OEM), jak i na niezależny rynek samochodowych części zamiennych.
Nowoczesne systemy przeniesienia napędu muszą spełniać dwa podstawowe wymagania: umożliwić efektywne przeniesienie mocy oraz zapewnić wysoki poziom komfortu jazdy – nawet w niekorzystnych warunkach pracy. W wielu współczesnych samochodach jest to nie lada wyzwanie, gdyż małe silniki generują większe drgania. Dodatkowo, w nowoczesnych autach coraz mniej miejsca przewiduje się na montaż poszczególnych elementów systemu przeniesienia napędu.
Trend dotyczący zmniejszania silników sprawią, że rosną również wymagania odnośnie napraw systemu przeniesienia napędu. W tej sytuacji jedynie naprawy przeprowadzane w sposób profesjonalny są w stanie zagwarantować, iż sprawność systemu zostanie w pełni przywrócona.
Czołowym specjalistą od systemów przeniesienia napędu na niezależnym rynku części zamiennych od lat pozostaje firma Schaeffler wraz ze swoją marką LuK. Oferta działu Automotive Aftermarket obejmuje kluczowe obszary takie jak sprzęgło, tłumienie wibracji i skrzynia biegów, w których Schaeffler ma także wieloletnie doświadczenie na rynku OEM. Dodatkowo w ofercie znajdują się zestawy naprawcze dostosowane do potrzeb warsztatów.
Technologia tłumienia wibracji
Wibracje w układzie przeniesienia napędu mają negatywny wpływ na komfort jazdy oraz mogą prowadzić do uszkodzenia niektórych podzespołów. W 1985 roku Schaeffler, pod marką LuK, wprowadził na rynek przełomowy wynalazek, który skutecznie tłumi drgania w układzie przeniesienia napędu i jednocześnie zapewnia wysoki komfort zmiany biegów oraz jazdy – dwumasowe koło zamachowe (DKZ). Precyzyjnie dopasowane do każdego pojazdu, DKZ umożliwia jazdę nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika, co pomaga zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym emisję spalin. Naturalną koleją rzeczy w rozwoju dwumasowych kół zamachowych Schaeffler stał się partnerem wszystkich głównych producentów samochodów i ma obecnie udział w globalnym rynku OEM na poziomie około 60 procent.
Od momentu premiery DKZ jego produkcja wyniosła 115 milionów, zaś całkowita liczba pojazdów wyposażonych w DKZ wzrosła z 30 milionów w roku 2000, do obecnej liczby około 140 milionów. Jednocześnie co drugi samochód, który zjeżdża dzisiaj z linii produkcyjnych jest wyposażony w DKZ. Schaeffler szacuje, że liczba samochodów z DKZ wzrośnie w 2020 roku do około 160 milionów.
DKZ to technologicznie bardzo wymagające rozwiązanie, wiec oferuje je zaledwie kilka firm. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu swojego wynalazku, Schaeffler zdołał utrzymać wiodącą pozycję, najnowszym przykładem może być DKZ z odśrodkowym tłumikiem drgań typu wahadłowego, który dodatkowo redukuje wibracje w zakresach krytycznych dla układu przeniesienia napędu.
Rosnąca liczba pojazdów wyposażonych w DKZ stwarza nowe możliwości dla warsztatów naprawczych. Poleganie na ofercie i wiedzy firmy Schaeffler jest opłacalne dla warsztatów, gdyż portfolio firmy obejmuje części do wszystkich rodzajów systemów tłumienia drgań obecnych na rynku. W ofercie są także zestawy naprawcze, które umożliwiają przeprowadzenie profesjonalnej wymiany. Jak przystało na światowego lidera DKZ, Schaeffler proponuje elementy marki LuK praktycznie do każdego pojazdu jeżdżącego po europejskich drogach.
Skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem
Podobną historię sukcesu, jak dwumasowe koło zamachowe, od kilku lat zapisuje skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem. Rozwiązanie to spełnia wymagania rynku pod względem komfortu oraz wydajności, a także wnosi istotny wkład w obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2.
Technologia podwójnego sprzęgła wywodzi się ze świata sportów motorowych, gdzie dzięki niej dokonał się przełom w możliwościach pracy układu przeniesienia napędu. W przypadku normalnych pojazdów, takie rozwiązanie ma też wiele zalet – dzięki dynamicznej zmianie biegów spada zużycie paliwa, a silnik zawsze działa w optymalnym zakresie prędkości obrotowej.
Walory te sprawiają, że podwójne sprzęgła zdobywają coraz większe zaufanie u klientów, zwłaszcza w Europie oraz Chinach. Tym samym rośnie też liczba napraw tych sprzęgieł, otwierając nowe pole działalności dla warsztatów, które zdecydują się korzystać z wiedzy technologicznej marki LuK. A jest ona naprawdę duża, gdyż Schaeffler dostarcza na rynek OEM suche sprzęgła podwójne od 2008 roku, zaś mokre od 2014 roku. Bogactwo zebranych doświadczeń siłą rzeczy procentuje w przypadku rozwiązań naprawczych opracowywanych przez specjalistów Schaeffler dla rynku części zamiennych.
Dzięki zestawowi LuK RepSet 2CT, Schaeffler jest obecnie liderem na rynku rozwiązań naprawczych do suchych sprzęgieł podwójnych, ciesząc się 85-procentowym pokryciem rynku w tym zakresie. Wysoka jakość części oraz ich odpowiednie dopasowanie sprawiają, że naprawa może być wykonana szybko, prosto i profesjonalnie.
Zestaw ułatwiający naprawę skrzyni biegów
Jako specjalista w dziedzinie sprzęgieł i łożysk, Schaeffler zyskał olbrzymią wiedzę na temat systemów napędowych. Miliony jego produktów znajdują bowiem zastosowanie w układach przeniesienia napędu wszelkich pojazdów. Są to między innymi łożyska igiełkowe kół zębatych, sprzęgła kłowe, elementy synchronizatorów oraz inne komponenty. W 2017 roku Schaeffler wyprodukował ponad 2,1 miliarda części na rynek OEM.
Korzystając z bogatej wiedzy na temat przeniesienia napędu, zużycia elementów oraz obciążeń, którym poddawane są skrzynie biegów, eksperci Schaeffler przeanalizowali tysiące przypadków uszkodzeń tych przekładni. Jednym z wyników analiz było stwierdzenie, że można wyspecyfikować kilka części, które częściej niż inne odpowiadają za awarię skrzyni biegów. Jeśli zatem te konkretne części zostaną wymienione, nie ma konieczności wymiany całej skrzyni lub wykonywania skomplikowanej naprawy przez warsztat specjalizujący się w skrzyniach biegów.
W efekcie stworzony został zestaw LuK GearBOX pozwalający dokonać naprawy skrzyni biegów w każdym warsztacie. Zestaw ten zawiera nie tylko części, które wymagają wymiany, ale także niezbędne elementy montażowe. Dodatkowo w każdym pudełku znajduje się przejrzysta instrukcja pokazująca krok po kroku wszystkie operacje, dzięki czemu mechanik dokładnie wie co i jak powinien zrobić.
Zestaw LuK GearBOX to obecnie jedyne na rynku kompleksowe rozwiązanie tego typu dostępne na niezależnym rynku części zamiennych.
Rozwiązania systemowe
„Dzięki Schaeffler naprawa skomplikowanych systemów staje się łatwa” – jest to zarówno cel, jaki stawia sobie firma, jak i obietnica dla dystrybutorów oraz warsztatów naprawczych. Dodać tu należy, że Schaeffler jest jednym z największych na świecie partnerów branży motoryzacyjnej, opracowującym rozwiązania systemowe w segmencie przeniesienia napędu i oferującym je pod marką LuK. Tworzy je zarówno do bezstopniowych skrzyń biegów, skrzyń ze sprzęgłem podwójnym, skrzyń automatycznych, jak i skrzyń manualnych. Portfolio obejmuje główne obszary układów sprzęgła, tłumienia wibracji, systemów wysprzęglających oraz skrzyń przekładniowych. Schaeffler przy tym nie tylko projektuje i produkuje wysokiej jakości, wytrzymałe części zamienne, ale także zapewnia kompleksowe wsparcie dla warsztatów w celu zapewnienia profesjonalnej naprawy.
Materiał firmy Schaeffler