Serce układu klimatyzacji

28 maj 2019

Kompresor to najważniejszy komponent klimatyzacji samochodowej. Jest niczym serce w krwioobiegu – niestrudzenie pompuje czynnik, który wraz z olejem krąży po układzie.

Kompresor zasysa czynnik w stanie gazowym z wylotu parownika, spręża, zwiększając jego ciśnienie i doprowadza do skraplacza, gdzie stan skupienia czynnika zmienia się z gazowego na ciekły. Bardzo ważną funkcją kompresora jest również zapewnianie cyrkulacji oleju w czynniku chłodniczym.

Budowa

Na powyższym zdjęciu przedstawiono podstawową budowę kompresora tłokowego z krzywką tarczową. Jest to obecnie powszechnie stosowana konstrukcja. Praca kompresorów tłokowych polega na przekształceniu ruchu obrotowego wału na ruch liniowy tłoków. Moment z silnika jest przekazywany na koło pasowe w układzie osprzętu. Kompresor może być wyposażony w tradycyjne sprzęgło lub – tak jak na zdjęciu – w elektromagnetyczny zawór sterujący (to rozwiązanie jest współcześnie znacznie częściej spotykane).

Rodzaje

Zapewne każdy kierowca jest w stanie odczuć różnicę w charakterystyce pracy układu klimatyzacji w autach współczesnych i tych nieco starszych. W starszych konstrukcjach uruchomienie klimatyzacji zazwyczaj powodowało odczuwalne szarpnięcie i obniżenie obrotów silnika. Z kolei po wyłączeniu nawiewu, można było odczuć zmniejszenie obciążenia jednostki. W przypadku nowszych konstrukcji efekt ten nie jest już odczuwalny. Wszystko za sprawą ewolucji kompresora. W skrócie, można wyróżnić dwa główne rodzaje kompresorów z krzywką tarczową: ze stałą i zmienną wydajnością.

W przypadku kompresorów o stałej wydajności – płyta oscylacyjna znajduje się pod takim samym kątem, niezależnie od warunków eksploatacji.

W tej wersji nie można precyzyjnie regulować mocy chłodzenia układu i możliwe są tylko całkowite cykle włączania i wyłączania sprężarki – tłumaczą eksperci Valeo, czołowego producenta kompresorów oraz innych komponentów układu klimatyzacji. – Tłoki pracują niezmiennie, wymuszając przepływ czynnika. Kompresor załączany jest przez sprzęgło elektromagnetyczne na kole pasowym. W przypadku takiego rozwiązania, wydajność kompresora zależy od prędkości obrotowej przekazywanej na koło pasowe kompresora.

Tymczasem w kompresorach o zmiennej wydajności, tłoki są przesuwane za pomocą płyty oscylacyjnej zmieniającej swe ustawienie.

Kąt wychylenia jest zmienny i odpowiada za sterowanie tłokami. Regulowany jest zaś odpowiednio do zapotrzebowania, które zależy od ciśnienia oraz temperatury czynnika w porcie wlotowym sprężarki. Im większe zapotrzebowanie na niską temperaturę, tym większa wydajność cylindra, a maksymalny kąt wychylenia płyty oznacza maksymalny skok tłoka.

Położenie płyty oscylacyjnej kontrolowane jest przez zawór, ten może być sterowany wewnętrznie z wykorzystaniem elementu wrażliwego na ciśnienie lub przez elektrozawór zewnętrzny – za pośrednictwem elektronicznego modułu sterującego (ECU). Kompresory sterowane zewnętrznie zapewniają znacznie lepszą kontrolę nad skokiem tłoka, a tym samym lepszą kontrolę temperatury.

Jakość

W odpowiednio serwisowanym układzie klimatyzacji kompresor powinien służyć długo i bezawaryjnie, jednak jak każde inne urządzenie może ulec awarii. W razie konieczności wymiany tego elementu specjaliści zalecają wybór produktów jakości OE, takich jak dostępne na rynku wtórnym kompresory marki Valeo. Dzięki swojemu doświadczeniu, firma Valeo mogła opracować pełen asortyment nowych kompresorów o różnorodnych właściwościach, dopasowanych do większości samochodów jeżdżących po drogach Europy. Wybierając kompresor Valeo zyskujemy pewność nie tylko idealnego dopasowania elementu, ale również jego wydajności i niezawodności, a także zapewniania komfortu użytkownikowi, dzięki ograniczeniu hałasu i wibracji.

 

 

Zostaw Komentarz