Silnikowa mapa świata

09 gru 2014

Popularność poszczególnych rodzajów zasilania rozkłada się rozmaicie na różnych kontynentach. Krótki przegląd upodobań przygotowali analitycy firmy Robert Bosch.

Światowa mapa napędów: najpopularniejsze silniki  w Europie, Ameryce i Azji.  Źródło: Bosch
Światowa mapa napędów: najpopularniejsze silniki w Europie, Ameryce i Azji. Źródło: Bosch

Zacznijmy od silników benzynowych, które wciąż cieszą się największą popularnością na świecie. I tak w Chinach blisko 100% nabywców wybiera przy zakupie nowego samochodu wersję benzynową. W USA i Japonii zwolennicy układów benzynowych stanowią około 75% nabywców. Układ wtrysku pośredniego występuje w dalszym ciągu w więcej niż co drugim nowym samochodzie z silnikiem iskrowym. Coraz większą popularność zdobywa downsizing, a co za tym idzie, efektywne i oszczędne układy bezpośredniego wtrysku benzyny produkcji Bosch. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, nowoczesny układ wtryskowy redukuje zużycie paliwa nawet o 15%. Równocześnie, dzięki turbodoładowaniu silnik osiąga wyższy moment obrotowy, szczególnie przy niższych obrotach, uzyskując tym samym lepsze przyspieszenie i zapewniając przyjemniejszą jazdę.

Mniej więcej co drugi nowy samochód kupiony w krajach Unii Europejskiej oraz w Indiach wyposażony jest w silnik wysokoprężny. Na pozostałych rynkach wynalazek Rudolfa Diesla również zyskuje na popularności – wzrosty notowane są między innymi w Stanach Zjednoczonych, w których do niedawna zastosowanie Diesla ograniczało się do ciężarówek i maszyn rolniczych. Bosch przewiduje, że udział samochodów z silnikami Diesla zwiększy się w USA z obecnych 3% do 10% w 2018 roku. Rosnącą popularność tego rodzaju napędu można także zauważyć w Korei Południowej. Zalety silników wysokoprężnych znane są dziś wielu Europejczykom: nowoczesny diesel zużywa do 25% mniej paliwa niż porównywalny samochód z silnikiem benzynowym i oferuje do 40% wyższy moment obrotowy.

W Japonii już prawie co piąte nowe auto jest wyposażone w napęd hybrydowy. Dzięki temu kraj ten jest zdecydowanym liderem pod względem elektryfikacji samochodów. W ciągu kilku lat napędy hybrydowe powinny zyskać większą popularność także poza Japonią. Bosch prognozuje na rok 2020 światową sprzedaż 6,5 mln układów Strong Hybrid, 3 mln układów Plug-In oraz 2,5 mln samochodów elektrycznych (przy zakładanej liczbie 113 mln sprzedanych samochodów w 2020 roku). Dla japońskiego, masowego rynku, Bosch już dziś ma gotowe szerokie portfolio produktów. Oferta obejmuje konwencjonalne układy hybrydowe, układy hybrydowe typu Plug-In z możliwością ładowania akumulatora z gniazdka, a także układy napędowe dla pojazdów elektrycznych. Oprócz tego Bosch rozwija bazowy system hybrydowy z układem elektrycznym o napięciu 48 V.

Silniki  zasilane benzyną lub etanolem, tzw. flex fuel są najbardziej rozpowszechnione w Brazylii, gdzie od wielu lat pozyskuje się etanol z trzciny cukrowej wykorzystywany jako paliwo. Drugim co do wielkości rynkiem na którym stosowana jest ta technologia są Stany Zjednoczone. Systemy oferowane przez firmę Bosch zapewniaja spalanie zarówno czystego etanolu, jak i mieszaniny etanolu i benzyny w dowolnych proporcjach. Dzięki temu kierowcy zyskują niezależność i mogą tankować tańsze paliwo.

Rosnącą popularnością cieszy się gaz ziemny CNG. Od 10 lat światowa sprzedaż układów napędowych CNG rośnie w tempie 25% rocznie. W Korei Południowej samochody z napędem na gaz ziemny mają obecnie 11 procentowy udział w rynku. Bosch oferuje kompletny system, który umożliwia kierowcy korzystanie z tego paliwa. Gaz ziemny jest o 50% tańszy od benzyny, a korzystanie z niego umożliwia obniżenie emisji CO2 nawet o 25%.

Fot. Bosch

Zostaw Komentarz