Smartfon rozpoznaje znaki

15 lip 2014

Stworzona w firmie Bosch aplikacja na smartfony rozpoznaje znaki drogowe oraz rejestruje i przetwarza inne ważne dla kierowcy informacje. Ostrzega także kierowcę wizualnie i akustycznie o przekroczeniu dozwolonej prędkości jazdy.

 Bezpłatna aplikacja myDriveAssist, którą można pobrać w sklepach App Store oraz Google Play Store wykorzystuje do rozpoznawania znaków drogowych kamerę w smartfonie. Podczas jazdy program rejestruje i rozpoznaje znaki zakazu wyprzedzania, ograniczenia prędkości oraz znaki uchylające działanie zakazów lub ograniczeń. Aplikacja myDriveAssist ostrzega także kierowcę wizualnie i akustycznie o przekroczeniu dozwolonej prędkości jazdy.

 Informacje o rozpoznanych przez aplikację znakach mogą zostać następnie wykorzystane do aktualizacji cyfrowej mapy znajdującej się na serwerze centralnym. Zarówno znaki rozpoznane przez kamerę, jak i ich pozycja (ustalona za pomocą odbiornika GPS) są zgłaszane do serwera anonimowo. Można powiedzieć, że serwer „obserwuje” drogi „oczami wielu pojazdów“.

 Przekazywane przez użytkowników informacje są szybko przenoszone na cyfrową mapę. Znaki ograniczenia prędkości zostają następnie automatycznie udostępnione innym użytkownikom dróg. Tym samym kierowcy nie są zdani wyłącznie sami na siebie w obserwacji ustawionych przy drodze znaków, lecz mają wsparcie w postaci stale aktualizowanych informacji. W efekcie maleje ryzyko, że przeoczą jakiś ważny znak, co niewątpliwie podnosi bezpieczeństwo jazdy.

Zostaw Komentarz