Sondy od 40 lat

01 cze 2016

Czterdzieści lat minęło od rozpoczęcia seryjnej produkcji sond lambda przez firmę Bosch. Czujnik ten jest strażnikiem czystości spalin w układzie wylotowym silnika bowiem mierzy ich skład, konkretnie zaś ilość zawartego w nich tlenu. Rozwiązanie to pozwoliło na dokładne dozowanie ilości wtryskiwanego paliwa, a tym samym na konstruowanie bardzo efektywnych i ekologicznych silników.

Czujnik tlenu jest nieodzownym elementem nowoczesnego silnika. Na przykład w jednostkach benzynowych, bez nowoczesnych sond lambda nie byłoby możliwe odcinanie dawkowania paliwa w fazie hamowania silnikiem, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Nie byłoby również możliwe nowoczesne oczyszczanie spalin w silnikach Diesla.

Niedawno zakład produkcyjny opuściła miliardowa sonda lambda Boscha. – Sonda lambda jest i pozostanie kluczowym elementem, który zapewnia czyste i efektywne działanie silników spalinowych – mówi dr Uwe Thomas, prezes pionu Bosch Automotive Aftermarket.
Dane produkcyjne w firmie Bosch wyraźnie wskazują również na znaczny wzrost zapotrzebowania na te elementy przez ostatnie 40 lat. Potrzeba było 32 lat – od roku 1976 do 2008 – aby wyprodukować 500 milionów sztuk oraz tylko ośmiu lat – od roku 2008 do 2016 – aby podwoić wielkość produkcji do miliarda czujników.

Start w USA

Historia sukcesu rozpoczęła się w roku 1976 w USA. Volvo serii 240/260 było pierwszym samochodem osobowym wyposażonym seryjnie w sondę lambda Boscha. Już wtedy przepisy dotyczące emisji spalin były w USA stosunkowo rygorystyczne. Dzięki dokładnej regulacji lambda (stosunku paliwa do zassanego powietrza) udało się osiągnąć znacznie niższe wartości emisji od dopuszczalnych. Obecnie coraz więcej pojazdów zasilanych benzyną ma zamontowane w układzie wydechowym dwie sondy lambda. Trudno też wyobrazić sobie nowoczesne diesle bez sondy lambda. Ten trend będzie się z pewnością utrzymywał, ponieważ coraz bardziej wyśrubowane limity emisji dla nowo zarejestrowanych pojazdów benzynowych i wysokoprężnych można osiągnąć jedynie za pomocą wysoce wydajnego systemu oczyszczania spalin.

Musi być sprawna

W przypadku uszkodzenia sondy lambda należy jak najszybciej przeprowadzić jej wymianę. Bez poprawnie działającej sondy wzrasta zużycie paliwa. Diagnozy, czy dana sonda lambda powinna zostać wymieniona, dokonuje warsztat samochody. Bosch oferuje nowoczesny sprzęt, obejmujący testery serii KTS, najnowsze analizatory spalin oraz dymomierze, które umożliwiają szybką i rzetelną ocenę aktualnego stanu sond lambda. W większości przypadków warsztat znajdzie odpowiedni element w jakości odpowiadającej pierwszemu wyposażeniu w ramach oferty części zamiennych Bosch. Obejmuje ona ponad 1 200 numerów katalogowych.

Zostaw Komentarz