Sprawność amortyzatorów i ciśnienie

30 cze 2020

Z prowadzonych przez firmę Bilstein akcji kontroli zawieszenia korzystają także właściciele samochodów przeznaczonych do off-roadu. Organizatorzy akcji wskazują na błąd najczęściej popełniany przez posiadaczy aut terenowych, mogący zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

Od pięciu lat Bilstein prowadzi w Polsce bezpłatne kontrole zawieszenia. Na mobilny tester trafiają także samochody terenowe. Większość z nich wyposażona jest w fabryczne amortyzatory i sprężyny, część ma jednak zawieszenie zmodyfikowane pod kątem off-roadu.

Bilstein oferuje wiele rozwiązań przeznaczonych do jazdy terenowej, od uniwersalnych konstrukcji gazowych, poprzez zestawy ze sprężyną, aż po amortyzatory z dodatkowym zbiornikiem oleju. Pozwala to między innymi na podwyższenie prześwitu i zwiększenie skoku zawieszenia, a w konsekwencji poprawia trakcję na niestabilnym i nierównym podłożu oraz służy przenoszeniu większych obciążeń. Wszystko w zakresie modyfikacji dopuszczonych przez producenta samochodu.

Badanie zawieszenia w typowej czy zmodyfikowanej terenówce jest identyczne jak w przypadku samochodu osobowego. Uzyskane wyniki nie powinny się więc różnić, a jednak często są diametralnie inne. W praktyce ma to ogromne przełożenie na bezpieczeństwo jazdy, a przyczyna pogorszenia trakcji bywa często prozaiczna. Odpowiada za nie wysokie ciśnienie w oponach – zauważa Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, przedstawicielstwie producenta amortyzatorów Bilstein w Polsce.

Opony przeznaczone do pojazdów terenowych wyróżniają się masywnym wyglądem i dużą średnicą osadzenia. Szczególnie przy ogumieniu typu MT można odnieść wrażenie konieczności mocnego napompowania kół. Łatwo przy tym przekroczyć dopuszczalną wartość nawet o jeden bar. Na testerze zawieszenia przełoży się to na wynik sprawności w granicach 44-47 procent, podczas gdy pożądana średnia wynosi około 65 procent.

Wyrównanie i zmniejszenie ciśnienia w oponach i ponowne badanie na testerze zawieszenia z reguły pozwala uzyskać poprawne wyniki. A więc problemu nie stanowi zły stan techniczny amortyzatorów, choć właśnie ten powód najczęściej typują właściciele terenówek.

Pomni tych doświadczeń przez wjazdem terenówki na tester zawieszenia rutynowo sprawdzamy ciśnienie w kołach. W ponad połowie przypadków jest ono za wysokie. Podobny błąd popełniają też użytkownicy SUV–ów, pick-upów czy samochodów dostawczych. Pamiętajmy więc, że wysokie ciśnienie w oponach podnosi ich nośność i sztywność, ale też zmniejsza powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią. A to ma wpływ na przyczepność, trakcję i drogę hamowania – dodaje Andrzej Wojciech Buczek.

 

Zostaw Komentarz