Starocie nie na szrocie

15 lip 2015
Jak wiadomo, laweciarze przywożą każdego roku miliony ton złomu z Niemiec, którym zalewają naszą umęczoną ojczyznę. Taką przynajmniej wersję rozpowszechnia pewien znany dziennikarz pewnej znanej gazety codziennej. Na jej łamach regularnie pojawia się temat konieczności pilnego wprowadzenia podatków, które miałyby wyleczyć Polaków z zamiłowania do zabytkowych samochodów i skłonić ich do kupowania aut w salonach.
Nie wiemy, czy to się uda, albowiem miłość do aut retro potrafi być przemożna. Niedawno w Essen odbyła się aukcja używanych samochodów. Źródła nie podają, czy wśród licytujących byli polscy laweciarze, natomiast udostępniono informacje na temat aut, które tam sprzedano i kupiono. I tak na przykład Mercedes Benz 300 SL Gullwing z 1955 roku (podobno igła) poszedł za prawie 1,1 miliona euro. Stare, ale wciąż na chodzie BMW 328 z 1938 roku kupiono za ponad pół miliona, a za Porsche 959 z 1988 roku ktoś dał przeszło 900 tysięcy.
Pozostaje mieć nadzieje, że te pojazdy nie trafią do Polski, bo zaniżą, i tak fatalnie niską, średnią wieku krajowego parku samochodowego podawaną przez Centralną Ewidencję Pojazdów.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Obsługa hamulców tarczowych

Prawidłowo przeprowadzona obsługa układu hamulcowego w zasadniczy sposób wpływa na jego niezawodność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego wszelkie prace przy hamulcach, w tym związane z wymianą klocków, powinny być wykonywane ze szczególną starannością i z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, środków pomocniczych oraz części zamiennych – wskazują specjaliści z firmy Fomar Friction.

miniaturka

Ostrożnie z czujnikami obrotu kół jezdnych

Wymiana łożyska koła, to w zasadzie rutynowa czynność obsługowa. Trzeba jednak pamiętać, że rutyna potrafi czasem zaszkodzić. Zawsze należy kierować się przewidzianą przez producenta procedurą naprawczą, by nie narobić sobie kłopotów, takich jak np. problemy z układami wspomagającymi kierowcę po wymianie łożyska koła.

miniaturka

Inter Cars stawia na turbosprężarki

Objeżdżający kraj Show Car, czyli mobilne centrum szkoleniowe Inter Cars ma swojej ofercie kolejne szkolenie techniczno-produktowe. Jest ono poświęcone turbosprężarkom, a prowadzi je firma Moto Remo, zajmująca się sprzedażą, naprawą oraz diagnostyką tych urządzeń.

miniaturka

Maraton ultraoszczędnych

Od dziesięciu lat studenci z Polski z sukcesami rywalizują w międzynarodowym konkursie młodych konstruktorów, którego celem jest zbudowanie najoszczędniejszych pojazdów. W tym roku do finałowych zawodów Shell Eco-marathon Europe, jednego z najważniejszych inżynieryjnych konkursów na świecie, zakwalifikowało się 11 zespołów studenckich z sześciu polskich uczelni technicznych.

miniaturka

Jasno i wygodnie

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest w warsztacie równie ważne, jak narzędzia. Z tego założenia wyszła firma Philips przy projektowaniu lampy RCH10.

Zostaw Komentarz