Stuki z okolic skrzyni DSG
z mokrym sprzęgłem podwójnym

10 mar 2020
Skrzynia biegów 02E w wersji Quattro

Przystępując do usuwania stuków dobiegających z układu przeniesienia napędu ze skrzynią 02E, przy selektorze w pozycji P oraz N, należy zachować znaczną czujność, gdyż w przeciwnym razie bardzo szybko może być konieczne powtórzenie całej naprawy.

Skrzynię biegów DSG z mokrym sprzęgłem podwójnym (o symbolu 02E)  można spotkać w wielu samochodach koncernu VW, gdyż towarzyszy popularnym silnikom generującym moment obrotowy powyżej 250 Nm, a więc takim jak np. 2.0 TDI czy niektóre wersje 1.9 TDI. Jak większość urządzeń mechanicznych, również i ją niestety potrafią dotknąć pewne niedomagania, nasilające się w miarę kolejnych dziesiątków tysięcy przejechanych kilometrów. Jednym z nich jest metalicznie stukanie lub grzechotanie na biegu jałowym, w czasie gdy dźwignia zmiany biegów (selektor) znajduje się w pozycji P lub N. Może temu towarzyszyć także głośny stuk podczas gaszenia silnika.

Dwumasowe koło zamachowe do skrzyni 02E w Audi A3

Do usterki tej należy podejść z dużą rozwagą, gdyż niezbyt precyzyjna jej diagnoza, a w konsekwencji naprawa polegająca na wymianie samego tylko dwumasowego koła zamachowego (DKZ), nie przynosi zwykle oczekiwanych efektów. Niedomaganie powraca natychmiast po naprawie lub po przejechaniu 1000-2000 km. Frustracja klienta jest tym większa, że nietanie DKZ, które zostało właśnie zamontowane, doznaje nieodwracalnych uszkodzeń i znów nadaje się wyłącznie do zastąpienia go kolejnym.

Na co zwrócić uwagę

By uniknąć tego mało ciekawego scenariusza, należy dokładnie obejrzeć połączenie wieloklinowe pomiędzy DKZ a modułem sprzęgła podwójnego. Gdy ulegnie wypracowaniu,  to ono staje się bowiem powodem niepokojących dźwięków, a nie luzy w DKZ. Specyficzna budowa koła z natury rzeczy umożliwia ruch masy wtórnej w osi i po promieniu, gdyż jest to konstrukcyjna cecha DKZ.

Ślady wypracowania wieloklinu DKZ
Wyeksploatowane zęby modułu sprzęgła

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowa zasada mechaniki mówi, że pary skojarzone, w tym przypadku zębnik DKZ – zębatka sprzęgła, zawsze należy wymieniać parami! Jeżeli zatem po zdjęciu skrzyni biegów zobaczymy podcięcie wieloklinu DKZ na 2/3 długości frezów, oznacza to, że należy dokładnie zweryfikować także koło zębate modułu sprzęgła. Ślady skoszenia zębów sprzęgła będą potwierdzeniem naszego przypuszczenia o zużyciu się połączenia wieloklinowego.

W praktyce poprawnie przeprowadzona naprawa oznacza wymianę obu komponentów: DKZ i sprzęgła podwójnego, gdyż nie są dostępne w sprzedaży elementy sprzęgła. Tylko taki sposób postępowania zapewni bezproblemową dalszą eksploatację układu przeniesienia napędu ze skrzynią 02E. Oszczędności w tym przypadku nie są wskazane, gdyż prawdopodobieństwo powrotu usterki jest bardzo wysokie.

Service info opisujące dobre praktyki

Cenne wskazówki

Przed przystąpieniem do naprawy warto zapoznać się z uwagami i zawartymi w publikacji „Service Info – LuK 0063”, a także ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji umieszczanej w opakowaniu z nowymi częściami. Znajdziemy tam następujące zalecenia:

  • Montując nowe DKZ należy nasmarować wieloklin łączący oba elementy. Odpowiedni smar charakteryzuje się wysoką odpornością na temperaturę i nie zawiera cząstek stałych.
  • Należy koniecznie wymienić łożysko pilotujące w wale korbowym. To ono centruje cały układ. Nowe łożysko umieszczane jest w każdym pudełku z kołem 415 0740 09. Jest bardzo małe i czasami można je przegapić.
  • Montując skrzynia biegów nie wolno jej dociągać śrubami. Obudowa i blok muszą się złączyć przed dokręcaniem.
  • Zawsze należy skontrolować stan tulejek ustalających skrzynię względem bloku. Uszkodzone – koniecznie trzeba wymienić!
Skutki siłowego dokręcania skrzyni 02E
Instrukcja znajdująca się wewnątrz opakowania

 

 

 

 

 

 

 

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie www.schaeffler.pl.

 

Zostaw Komentarz