Supermagazyn w Zakroczymiu

16 gru 2014

Stworzenie nowoczesnego centrum logistycznego, wykorzystującego najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, a co za tym idzie wyraźne zwiększenie przepływu towarów – taki cel ma ILS, spółka należąca do Inter Cars. Centrum ruszy w 2016 roku.

 Centrum w Zakroczymiu przejąć ma główny ciężar obsługi klientów. Obiekt będzie dysponował łącznie 40 000 m² powierzchni magazynowej. Przyjęcia i wydania towaru będą realizowane za pośrednictwem 40 bram rozładunkowych. Magazyn będzie realizował podstawowe zadania logistyczne firmy ILS, takie jak przyjęcie towaru od dostawców, realizacja zamówień i wydań towaru dla klientów, obsługa zwrotów towaru, obsługa przeładunków „cross-docking” oraz usługa konfekcjonowania towaru. Główny magazyn to kompletna czteropoziomowa zabudowa regałowa, 17 000 miejsc paletowych i 18 000 miejsc półkowych oraz system taśmociągów o łącznej długości ok. 11 km, który połączy się dodatkowo z dwoma sorterami.

Taśmy na krzyż

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań zastosowanych w centrum jest crossbelt sorter, czyli urządzenie sortujące o konstrukcji poprzeczno-taśmowej. Towar jest układany na szerokich taśmach, które poruszają się w ustalonej trajektorii. W przewidzianym miejscu taśma kieruje znajdujący się na niej towar w prawo lub w lewo. Operacja skierowania towaru do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Sorter będzie obsługiwał 720 zrzutów, czyli indywidualnych destynacji. Towar będzie ręczne układany na sorterze po uprzednim zeskanowaniu kodów. Taśmy sortera przesuwają się z prędkością 1,5 m/s. Dzięki tej technologii będzie można sortować około 20 000 sztuk towaru na godzinę. Przy całodobowym działaniu magazynu pozwala to uzyskać maksymalną wydajność na poziomie 480 000 jednostek towarowych na dobę. Biorąc pod uwagę, iż głównym asortymentem obsługiwanym przez ILS są części samochodowe, ogromnym wyzwaniem jest realizacja unikatowej technologii podawania towarów na sorter i ich wyrzutu do odpowiednio zaprojektowanych zrzutów. Jednoczesny zrzut towarów ciężkich (tarcz hamulcowych) i lekkich (żarówek) wymaga bowiem dynamicznego regulowania prędkości zrzutów wykonywanych z taśm, kąta ich wpadania do zrzutów oraz precyzyjnego ich wyhamowania, tak by towary nie zostały uszkodzone.

Info_Pras_Inter_Cars_Zakroczym_1Sortowanie ślizgowe

Kolejnym zaawansowanym urządzeniem jest sorter ślizgowy, który zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów. Jest to poziomy, wysokowydajny system sortujący, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych przenośnika, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych produktów. System umożliwia sortowanie na jedną lub na obie strony linii. Aby wszystko mogło ze sobą optymalnie współpracować, ILS przewiduje skorzystanie z nowoczesnych optymalizatorów ruchów magazynowych proponowanych przez światowych dostawców. Bardzo ważna jest tu współpraca z partnerem z dużym doświadczeniu w dziedzinie integracji wysoko zaawansowanej automatyki magazynowej. Zastosowanie wszystkich powyższych rozwiązań w jednym zintegrowanym magazynie części zamiennych będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce i Europie.

Krzysztof_Oleksowicz (2)Mówi Krzysztof Oleksowicz, założyciel i członek zarządu Inter Cars SA:

Nasze Centrum Logistyczne w Czosnowie zostało wybudowane i oddane do eksploatacji w 2000 roku. Czas pokazał, że rozwiązania, które zostały tam zastosowane, to rozwiązania z XX wieku. Upłynęło już 14 lat i pora na rozwiązanie odpowiednie dla XXI wieku. Stąd pomysł budowy Centrum Logistycznego w Zakroczymiu. Plany magazynu w Czosnowie były przygotowane dla firmy mającej roczny obrót 200 mln zł. W przyszłym roku zbliżymy się do 4 mld obrotu. To oznacza, że musimy mieć magazyny, które są w stanie obsłużyć 20-krotnie większą masę towarową. Dodając do tego taki asortyment jak opony, akumulatory, wyposażenie warsztatów czy części do samochodów ciężarowych, potrzebujemy zupełnie innych rozwiązań logistycznych niż do tej pory. Centrum Logistyczne w Zakroczymiu będzie najnowocześniejszym magazynem zajmującym się dystrybucją części zamiennych w Europie. Wykorzystamy w nim metody stosowane do tej pory tylko przez amerykańskie firmy, dodajmy do tego, że z bardzo dobrym skutkiem. Jako pierwsza firma z naszej branży w Europie zastosujemy tego typu sortery. To będzie olbrzymia zmiana. Do tej pory byliśmy szybcy w przygotowaniu zamówień, ale przy użyciu nowej technologii będziemy jeszcze szybsi. Co równie ważne, będziemy mogli do minimum wyeliminować pomyłki, które jeszcze się zdarzają. Budynek będzie gotowy w połowie przyszłego roku, na przełomie lipca i sierpnia 2015. Przez kolejne 7-8 miesięcy będzie trwało wdrażanie nowego taśmociągu. Ostatecznie centrum zacznie funkcjonować od lata 2016 roku.

Zostaw Komentarz