Tajemnica tarcz hamulcowych nowej generacji iDisc

16 cze 2019

W porównaniu ze standardowymi tarczami hamulcowymi, tarcze nowej generacji iDisc produkowane przez firmę Bosch cechują się znacznie większą trwałością i, w połączeniu z odpowiednimi klockami, zapewniają duże lepsze parametry hamowania.

Produkowane przez firmę Bosch tarcze hamulcowe nowej generacji iDisc od tarcz standardowych różnią się przede wszystkim dodatkową warstwą nakładaną na ich powierzchnię cierną. Jest ona gładka jak lustro, a przede wszystkim niezwykle twarda.  Jej twardość określana w skali Vickersa wynosi bowiem ok. 1600 HV, a więc jest porównywalna z twardością diamentu. Dzięki temu wykonana z węglika wolframu powłoka o grubości zaledwie  100 µm wystarcza na cały okres użytkowania tarczy, czyli nawet 200 tys. km. Jednocześnie tarcza iDisc, w połączeniu ze specjalnie opracowanymi do niej klockami, zapewnia parametry hamowania nieosiągalne dla tarcz standardowych.

A oto jak przebiega produkcja takiej tarczy:

  • Pierwszy etapem jest produkcja standardowej tarczy z szarego żeliwa, stopu żelaza i węgla. Cechuje się ona odpornością na ciepło i zapewnia dobre tłumienie, ale jest podatna na zużycie.
  • Kolejny etap to laserowe oczyszczenie i uzyskanie odpowiedniej chropowatości powierzchni, na którą ma zostać nałożona warstwa węglika wolframu.
  • Następnie powierzchnię się galwanizuje, aby zabezpieczyć ją przed korozją oraz wyeliminować napięcie powierzchniowe.
  • Najważniejszym etapem jest nałożenie warstwy węglika wolframu. Wykorzystywany jest tu proces HVOF. Strumień gazu, który unosi cząstki materiału natryskiwanego, powstaje poprzez mieszanie i zapalanie tlenu i paliwa w komorze spalania. Strumień unoszących gazów osiąga prędkość znacznie przekraczającą prędkość dźwięku , bo dochodzącą nawet do 2500 km/h. Nanoszona powłoka ma grubość 100 µm (niewiele więcej niż grubość ludzkiego włosa).
  • Ostatnimi operacjami są szlifowanie wykończeniowe powłoki węglika wolframu oraz zabezpieczenie antykorozyjne pozostałych powierzchni.

Do tarcz iDisc niezbędne jest zastosowanie klocków o specjalnie przygotowanej mieszance ciernej. Dzięki temu uzyskany współczynnik tarcia między klockiem a tarczą jest wyższy niż przy zastosowaniu konwencjonalnego zestawu tarcza – klocek. Ze względów bezpieczeństwa, aby nie było możliwe zamontowanie klocków o standardowej mieszance ciernej, klocki hamulcowe mają unikatowy kształt.

Potwierdzeniem najwyższej jakości tarcz hamulcowych iDisc jest ich seryjny montaż w Porsche Cayenne Turbo.

Marcin Kiełczewski, Bosch Autospec nr 2/68

Zdjęcia: Bosch, Porsche

Zostaw Komentarz