Tarcza zębata zamiast wielowypustu

25 paź 2016

Modne we współczesnej motoryzacji słowo „downsizing” dotyczy nie tylko konstrukcji silnikowych, ale również innych podzespołów. Konstruktorzy starają się wszędzie, gdzie to tylko możliwe redukować masę poszczególnych elementów, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. Szuka się przy tej okazji takich rozwiązań, które poprawiałyby również działanie rozmaitych układów.

Przykładem takiego rozwiązania jest nowy typ połączenia półosi z piastą opracowany przez specjalistów GKN. Konstrukcja ta zwana jest Face Spline i polega na połączeniu obydwu elementów za pośrednictwem tarcz zębatych, a nie jak w stosowanych dotąd konstrukcjach – wielowypustów. Takie połączenie pozwala znacząco zmniejszyć wagę elementów, co jest tym bardziej istotne, że zmniejszeniu ulega masa nieresorowana, a to przekłada się na lepsze prowadzenie samochodu. Oprócz tego, połączenie Face Spline jest prostsze w obsłudze, co zdecydowanie ułatwi pracę mechanikom. Wreszcie, Face Spline pozwala przenosić znacznie większe momenty obrotowe, dzięki czemu jest odpowiedzią na potrzeby motoryzacji przyszłości, czyli napędów elektrycznych.

Nowa konstrukcja jest już wykorzystywana w układach napędowych X-Drive firmy BMW. Półosie z połączeniem Face Spline będą również dostępne na niezależnym rynku motoryzacyjnym.

Zostaw Komentarz