Targowy rozmach na Narodowym

23 wrz 2015

Gdyby należało wskazać wydarzenie, które w najbardziej spektakularny sposób pokazuje siłę i znaczenie polskiego niezależnego rynku motoryzacyjnego, z pewnością byłyby to Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów Inter Cars.

DSC00991Tegoroczne, 15 już targi były wyjątkowe, bo zbiegły się z jubileuszem 25-lecia firmy i po raz pierwszy odbyły się na terenie Stadionu Narodowego. Jednocześnie mogły zaimponować swym rozmachem zarówno pod względem liczby wystawców, jak i zwiedzających. Tradycyjnie natomiast dostawcy części motoryzacyjnych, wyposażenia warsztatowego i rozwiązań dla branży motoryzacyjnej zaprezentowali na nich swoją ofertę oraz najnowsze osiągnięcia.

Targowi goście mogli m.in. z bliska zobaczyć podzespoły i układy opracowane przez producentów części, a stosowane w najnowszych modelach samochodów. Doskonale ilustruje to udział niezależnych firm w rozwoju motoryzacji. Produkują one elementy wykorzystywane w fabrykach pojazdów, ale także zaopatrują w części niezależny rynek usług serwisowych. Za pośrednictwem dystrybutorów, takich jak Inter Cars, ich produkty trafiają do warsztatów, a tym samym do naszych samochodów.

Międzynarodowa pozycja

Warto powiedzieć, że wielkość i poziom organizacyjny targów Inter Cars wyraźnie zrobiły wrażenie na ludziach, którzy znają światowy rynek motoryzacyjny. Liczni menedżerowie odpowiedzialni za strategię w wielkich firmach opracowujących i dostarczających komponenty do samochodów, którzy odwiedzili targi, wskazywali też, że Inter Cars jest już marką międzynarodową, zaś tempo w jakim z małej lokalnej hurtowni przeistoczył się w piątego co do wielkości dystrybutora części w Europie i dziesiątego gracza na świecie jest wręcz zdumiewające.

Zarząd Inter Cars potwierdził na konferencji prasowej, że nie zamierza zwalniać. Zgodnie z planem finalizowana jest inwestycja w Zakroczymiu, gdzie powstaje wielkie centrum logistyczne, które stworzy firmie jeszcze większe możliwości działania. Jednocześnie coraz intensywniej zagospodarowuje ona rynki zagraniczne, rozwijając swoje spółki córki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym mają one coraz większy udział w obrotach Inter Cars, które zbliżają się do 5 miliardów złotych.

Dodać tu należy, że wedle zapowiedzi zarządu kwota ta w ciągu pięciu najbliższych lat zostanie podwojona. I choć to bardzo ambitny cel, to patrząc na drogę, jaką Inter Cars przebył w ostatnim ćwierćwieczu, można sądzić, iż zostanie osiągnięty.

Nagrody wręczone

W trakcie drugiej części konferencji wręczone zostały nagrody zwycięzcom konkursu Master Mechanic. Jest to konkurs wiedzy teoretycznej i praktycznej przeznaczony dla mechaników, którzy uczestniczą w szkoleniach technicznych organizowanych przez Inter Cars. Laureatami, którzy zdobyli jednocześnie nagrody dla warsztatów wysyłających ich na szkolenia, zostali:

 • w kategorii samochodów ciężarowych
  I miejsce
  – Dawid Ziętek (nagroda o wartości 2000 zł) reprezentujący Warsztat Samochodowy – Andrzej Kapuśniak z Biłgoraja (nagroda 5000 zł),
  II miejsce – Krzysztof Romańczyk (nagroda o wartości 1600 zł) reprezentujący Truck Partner Sp. z o.o. z Nowego Sącza (nagroda 4000 zł),
  III miejsce – Grzegorz Różalski (nagroda o wartości 1200 zł) reprezentujący Top Service Grzegorz Kądziela z Warszawy (nagroda 3000 zł),

 • w kategorii samochodów osobowych:
  I miejsce
  – Beniamin Wiśniewski (nagroda o wartości 2000 zł) reprezentujący Auto-Serwis – Beniamin Wiśniewski z Lubonia (nagroda 5000 zł),
  II miejsce – Jarosław Żurek (nagroda o wartości 1600 zł) reprezentujący Firmę Handlowo-Usługową Margo – Małgorzata Rudny z Ostrowa (nagroda 4000 zł),
  III miejsce – Mariusz Walczak (nagroda o wartości 1200 zł) reprezentujący Ginter Auto Mariusz Walczak z Siedlec (nagroda 3000 zł),

 • w kategorii  Młode Kadry
  I miejsce
  – Krzysztof Lewandowski (nagroda o wartości 1600 zł) reprezentujący Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy (nagroda 4000 zł),
  II miejsce – Tomasz Maciejewski (nagroda o wartości 1200 zł) reprezentujący Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy – nagroda 3000 zł,
  III miejsc – Wojciech Rutkowski (nagroda o wartości 800 zł) reprezentujący Zespół Szkół nr. 1 w Piasecznie (nagroda o wartości 2000 zł).

W sumie do warsztatów, mechaników, szkół i uczniów trafiło 46 200 zł.

Moc ekspozycji

IC targi 10Od piątku do niedzieli goście targów mieli do swojej dyspozycji aż 250 wystawców. Wśród nich znajdowały się spółki i działy Inter Cars przedstawiające liczne projekty przez nie prowadzone.

Bodaj największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się hala, w której zebrano dostępne w ofercie Inter Cars wyposażenie warsztatowe. Sprzęt można było nie tylko obejrzeć, ale również zamówić na miejscu. Przygotowano ponadto stanowiska oferujące usługi leasingowe z atrakcyjną ofertą kredytową dla wszystkich tych, którzy zadeklarowali chęć podpisania umów podczas targów.

IC targi 12Na targach zadebiutował też najnowszy projekt działu wyposażenia warsztatowego, a mianowicie wypożyczalnia narzędzi. Jest to nowa usługa w Inter Cars, skierowana do warsztatów małych i średnich, które chciałyby rozszerzyć zakres usług dzięki dostępowi do odpowiednich narzędzi. Po raz pierwszy zaprezentowano także nową inicjatywę – warsztat modułowy. Jest ona skierowana do tych, którzy w  krótkim czasie chcą powiększyć swój warsztat lub zbudować go całkowicie od nowa.

Zwiedzający mogli zapoznać się również z ofertą programu Bio Service. Najogólniej mówiąc polega on na tym, że Inter Cars przy współpracy grupy certyfikowanych przedsiębiorstw koordynuje odbiór i utylizację niemalże wszystkich rodzajów odpadów, odciążając w ten sposób warsztaty przy wypełnianiu skomplikowanych formalności.

Kolejnym pokazanym projektem był Profesjonalny Serwis Akumulatorowy. Celem tej inicjatywy jest pomoc warsztatom w sprzedaży akumulatorów. Oferta przewiduje korzystne warunki reklamacyjne, skup złomu akumulatorowego po cenie rynkowej, dogodne terminy płatności oraz bezpłatne szkolenia i reklamę na stronie www.motointegrator.pl.

Wspomnieć jeszcze należy, że wśród zwiedzających targowe ekspozycje była duża grupa gości z zagranicy. Inter Cars działa bowiem nie tylko na polskim rynku, ale też na terenie Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Włoch, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Węgier. Z zagranicznych filii, w których realizowana jest około jedna trzecia obrotów spółki IC, przyjechało ponad 3000 osób. Specjalnie dla nich powstała strefa międzynarodowa. Doświadczeniami wymieniali się nie tylko pracownicy zagranicznych filii Inter Cars, ale również warsztatowcy, którzy są ich klientami.

Jak zwykle, na targach nie zabrakło atrakcji rozrywkowych. Czekały one na gości na płycie stadionu. W sobotę dominowały tam emocje sportowe, natomiast niedzielę organizatorzy zarezerwowali dla rodzin z dziećmi. W sobotni wieczór odbył się koncert jubileuszowy. Gwoździem programu był występ szwedzkiej grupy Roxette.

 

Zostaw Komentarz