Uwaga na łożyska z pasywnym enkoderem

20 sie 2019

Wymieniając łożysko w przednim kole samochodów takich jak BMW 3, 5, X3 i X5 należy zwrócić baczną uwagę, którą stroną je montujemy, bo nietrudno popełnić błąd.

Układ ABS to we współczesnych samochodach standard, w Europie zresztą wymagany unijnym prawem. W coraz większej liczbie pojazdów spotkać też można, nie obowiązkowy jeszcze, system ESP.

I dla jednego i dla drugiego układu podstawowym sygnałem jest prędkość poszczególnych kół. Początkowo informację o niej przekazywał czujnik współpracujący z wieńcem zębatym umieszczonym na półosi (przegubie), później zaczęły być stosowane impulsatory magnetyczne znajdujące się w uszczelniaczu łożyska. Zakładając takie łożysko należy koniecznie ustalić (np. za pomocą prostej karty detekcyjnej), po której jego stronie znajduje się pierścień składający się z określonej liczby par biegunów N i S, gdyż pomyłka sprawi, że ABS/ESP przestanie działać.

Ale uwaga! W przypadku samochodów, w których zastosowano łożysko FAG 713 6677 90, może pojawić się problem z ustaleniem po której stronie łożyska znajduje się enkoder, gdyż:

  • oba uszczelniacze wyglądają tak samo,
  • oba enkodery są pasywne (niemagnetyczne),
  • tylko jedna strona jest właściwa.

A oto lista samochodów, w których łożysko to jest wykorzystywane:

Łożyska 713 6677 90 nie sprawdzimy czytnikiem (kartą detekcyjną).

To, że czytnik w przypadku tych samochodów nie wskazuje działania pola magnetycznego jest jak najbardziej poprawne. Enkodery nie są magnetyczne, wiec na karcie detekcyjnej nie będą widoczne charakterystyczne linie pola magnetycznego.

Na stronie www.repxpert.pl znajdziemy instrukcję montażu, która jednoznacznie pokazuje, którą stroną należy wprasować takie łożysko.  Otóż należy je wprasowywać w zwrotnicę (obowiązkowo korzystając z odpowiednich narzędzi specjalnych) tą stroną, po której na pierścieniu zewnętrznym łożyska znajduje się szeroka faza.

Pamiętać również trzeba, by zakładając pierścień osadczy umieścić go tak, aby jego zamek znajdował się na dole.

 

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie www.schaeffler.pl.

Zostaw Komentarz