Valeo – sprzęgła do ciężarówek

19 lut 2018

Co drugie sprzęgło zamontowane w ciężarówce opuszczającej europejskie fabryki pochodzi od Valeo – podają przedstawiciele firmy. Valeo samo projektuje i wytwarza materiały cierne do tarcz sprzęgłowych. Trafiają one nie tylko do produktów na pierwszy montaż i rynek wtórny, ale kupują je nawet konkurenci.

Silniki nowoczesnych ciężarówek pracują przy niewielkich prędkościach obrotowych, co sprawia, że przeniesienie momentu obrotowego staje się prawdziwym wyzwaniem, tym bardziej, że użytkownik pojazdu ciężarowego oczekuje, że okres pomiędzy wymianami sprzęgła będzie jak najdłuższy. Aby więc sprostać kolejnym wymaganiom producentów ciężarówek spełniających Euro VI, Valeo opracowało nowy rodzaj okładzin ciernych, oznaczony symbolem F830®.

Nowe okładziny zapewniają płynniejsze przeniesienie momentu obrotowego dzięki niższemu współczynnikowi tarcia. Jednocześnie tarcza sprzęgła ma obniżoną sztywność, co redukuje odczuwalne przez użytkownika pojazdu drgania i hałasy dobiegające z układu napędowego. Tarcza ma też większą odporność na uszkodzenia i długą żywotność. Jest ponadto przyjazna środowisku, bo nie zawiera włókien aramidowych.

Szczególnie dobrze tarcze z okładzinami F830® sprawdzają się w pojazdach wyposażonych w zautomatyzowane skrzynie biegów, w których to pojazdach przebieg osiągany pomiędzy wymianami sprzęgła jest z reguły dwukrotnie większy niż w ciężarówkach ze skrzynią klasyczną. Pod pojęciem „przebieg” należy przy tym rozumieć raczej „liczbę przełączeń biegów” niż pokonany dystans. Dla przykładu: prawidłowo eksploatowane sprzęgło zestawione ze skrzynią manualną w ciągniku siodłowym poruszającym się w transporcie międzynarodowym może pokonać 600 tys. km i nawet 1,2 mln km współpracując ze skrzynią zautomatyzowaną. Z kolei w przypadku śmieciarki zabudowanej na podwoziu tego samego modelu ciężarówki, liczby te wyniosą odpowiednio 30 i 60 tys. km. To konsekwencja faktu, że śmieciarka o wiele częściej niż ciągnik siodłowy musi się zatrzymywać i ruszać, nie mówiąc już o nieporównanie większej częstotliwości zmiany biegów w takim pojeździe. Z kolei dwukrotnie dłuższa żywotność sprzęgła współpracującego ze zautomatyzowaną skrzynią pokazuje jak istotne jest prawidłowe przełączanie biegu z możliwie najmniejszym poślizgiem tarczy sprzęgła.

W ofercie Valeo znajdują się także sprzęgła fabrycznie regenerowane. Ich regeneracja odbywa się w zakładzie Valeo we francuskim Amiens, znanym z produkcji zestawów sprzęgłowych na oryginalne wyposażenie ciężarówek i autobusów produkowanych w Europie. Klient zawsze wie, jaką część wybiera, ponieważ produkty regenerowane mają inne numery katalogowe. – Określone elementy zużytego sprzęgła są po demontażu starannie czyszczone i oceniane pod kątem możliwości powtórnego wykorzystania. Jednak znaczna liczba części składowych tarcz i docisków jest obligatoryjnie wymieniana na nowe, niezależnie od stopnia ich zużycia. Sprzęgła regenerowane przechodzą dokładnie taką samą kontrolę jakości jak nowe sprzęgła „pierwszomontażowe”. W rezultacie powstaje produkt równie sprawny i objęty tą samą gwarancją, co nowy, ale – w zależności od referencji – nawet 30 procent tańszy – wyjaśnia Dominik Stanaszek, Truck Product Manager w Valeo Service.  – Sprzęgła regenerowane to korzyść dla wszystkich – niższy koszt zakupu dla klienta, niższe koszty produkcji dla fabryki i mniej odpadów zagrażających środowisku – dodaje.

Zostaw Komentarz